İstanbul Film Festivali‘ne Tam 3 Ay Kaldı

İstanbul Film Festivali‘ne Tam 3 Ay Kaldı

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas, Beyoğlu ve Fitaş (iki salon) sinemaları, Fransız Kültür Merkezi, Akbank Sanat, Ortaköy’de Feriye Sineması ve Kadıköy’de Rexx Sineması (iki salon) olmak üzere 9 ayrı salonda yapılacak

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ocak 11, 2016

FESTİVAL 35. YAŞINI BİR DİZİ YENİLİKLE KUTLAYACAK

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 1982 yılında bir sinema haftası olarak başlayan, İstanbul’un en uzun soluklu, Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği İstanbul Film Festivali, 2016 yılında 35. yaşını kutluyor. 35. İstanbul Film Festivali, 7-17 Nisan 2016 tarihleri arasında Akbank’ın desteğiyle yapılacak.

35. yaşına daha dinamik yapısı ve bir dizi yenilikle girecek olan İstanbul Film Festivali, yine dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, Türkiye sinemasının en yenilerinden klasiklere, yeni keşiflerden başyapıtlara iz bırakan filmler; yönetmen ve oyuncuların katılımı, söyleşiler, özel gösterimler ve konserlerle geliyor.

Festival Boyunca Yarışma Heyecanı

35. İstanbul Film Festivali’nde Uluslararası Altın Lale Yarışması, festivalin ilk günkü gösterimleriyle başlayacak ve festival boyunca sürecek. Yarışma filmlerinin sayısı da artıyor: Altın Lale için bu yıl 16 film yarışacak. Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Altın Lale Ödülü, bu yıl da Eczacıbaşı Topluluğu tarafından 25.000 Avroluk para ödülüyle desteklenecek.

Türkiye’den filmlerin yarışacağı Ulusal Altın Lale Yarışması bu yıl da yine 9 ayrı dalda verilecek ödülleriyle Türkiye sinemasının nabzını tutmaya devam edecek. En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik dallarında ödüller 15 Nisan Cuma akşamı yapılacak törende sahiplerini bulacak.

Anadolu Efes, Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yapımcısına bu yıl da 60.000 TL verecek. Seyfi Teoman anısına verilen En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan filme CMYLMZ Fikirsanat aracılığı ile 30.000 TL ödül verilecek. Ulusal Belgesel Yarışması’nda ise En İyi Belgesel Film’e 10.000 TL ödül verilecek.

Avrupa Konseyi işbirliğiyle 10 yıldır dünyada sadece İstanbul Festivali’nde verilen FACE Avrupa Konseyi Sinemada İnsan Hakları Yarışması bu yıl da devam ediyor. FACE için yarışacak filmlerin seçkisi bu yıl ilk kez tek bir bölümle kısıtlı kalmadan festival programının tümü göz önüne alınarak oluşturulacak. FACE Ödülü, Avrupa Konseyi ve Eurimages fonunun da ortak destek olduğu 10.000 Avro para ödülü ve bir heykelcikten oluşuyor.

Festivalin bu yılki yeniliklerinden bir diğeri ise, kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli kısa filmleri izleyiciye buluşturmak amacıyla başlattığı Ulusal Kısa Film Yarışması. Jüri üyelerinin seçeceği bir filme En İyi Kısa Film dalında 5.000 TL’lik ödül verilecek. Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) de yarışan kısa filmlerden birine ödül verecek.

Türkiye yapımı uzun ve kısa metrajlı tüm filmlerin başvurusu için son gün 29 Ocak.

Festival Filmleri 9 Salonda Sinemaseverlerle Buluşacak

Başladığından bugüne bağımsız sinemaları destekleyen İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas, Beyoğlu ve Fitaş (iki salon) sinemaları, Fransız Kültür Merkezi, Akbank Sanat, Ortaköy’de Feriye Sineması ve Kadıköy’de Rexx Sineması (iki salon) olmak üzere 9 ayrı salonda yapılacak.

Festivalle İlgili Gelişmeleri Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin

İstanbul Film Festivali ile ilgili tüm gelişmeleri; filmler, etkinlikler ve konuklarla ilgili bilgileri ve programa dair ipuçlarını sosyal medya hesaplarımızdan takip edin, herkesten önce haberdar olun.

facebook.com/istanbulfilmfestivali
twitter.com/ist_filmfest
instagram.com/istfilmfest/
istfilmfest.tumblr.com
youtube.com/user/iksvistanbul
#istfilmfest16

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT