Bilim Akademisi Konferansları

Bilim Akademisi Konferansları

Tarihler: 09 Mayıs 2019 Perşembe ~ 09 Mayıs 2019 Perşembe 18.30

Yer: Yapı Kredi Kültür Sanat - LOCA

Ücret: Ücretsiz

Nereden Alınır: Mekan Gişe

Adres: Tomtom Mahallesi, İstiklal Cd. No:161 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 252 47 00

Faks: 0212 293 07 23

Web: http://www.ykykultur.com.tr

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 9, 2019 ~ May 9, 2019

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cihan Saçlıoğlu ve Koç Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tekin Dereli modern bilimin doğuşunu ele alacaklar, Wootton’ın bakış açısını ve tezini değerlendirecekler.

Dünyanın en önemli bilim tarihçilerinden David Wootton’ın “Bilimin İcadı - Bilim Devrimi’nin Yeni Bir Tarihi” kitabı kısa bir süre önce YKY’nin Tarih dizisinden Nurettin Elhüseyni’nin çevirisiyle yayımlandı. İlk yayımlandığı 2015’ten bu yana yankı uyandıran bu çalışmada Wootton; çağdaş bilimin, göklerde değişimin mümkün olduğunun görüldüğü 1572 yılı ile renklerin kaynağının ışıkta olduğunun anlaşıldığı 1704 yılları arasında icat edilerek evrildiği tezini ortaya atıyor. Bu sürecin, dönemin dillerine de yansıdığını savunuyor: Batı dillerinde daha önce de mevcut olan ilerleme, olgu, deney, hipotez, teori gibi kelimelerin anlamlarının, bu dönemde bilimsel düşünmeyi mümkün kılan aletlere dönüştüğünü ileri sürüyor. Kitap; şehitleri (Bruno, Galileo), kahramanları (Kepler, Boyle), propagandacıları (Voltaire, Diderot) ve emekçileri (Gilbert, Hooke) ile Avrupa’da yaşanan bu çığır açıcı dönüşümün hikâyesini anlatırken aynı tarihlerde dünyanın geri kalanında benzeri bir değişimin neden yaşanmadığı sorusunun cevabına da katkıda bulunuyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT