Can Çakmur

Tarihler: 22 Aralık 2021 Çarşamba ~ 22 Aralık 2021 Çarşamba 22 Aralık 2021 20:30

Yer: Atatürk Kültür Merkezi - Aspendos Salonu

Ücret: 1. Kategori - Tam : 20.00 TL - Öğrenci : 15.00 TL - Öğretmen : 15.00 TL - Emekli : 15.00 TL - Konservatuvar Öğrencisi : 15.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 22, 2021 ~ Ara 22, 2021
Piyano’nun Genç Yildizi Can Çakmur, 22 Aralik’ta, 21. Uluslararasi Antalya Piyano Festivali’nde!

“Henüz çok genç bir sanatçı (Aralık 1997 doğumlu) ile karşılaştığımızda, onun umut vadeden biri olduğunu söylemek gelenektendir. Ancak, bu gencin zaten bir usta olduğunu söylemekte hiç sakınca yok.” Patrice Liebermann, Crescendo Magazine

Çakmur, ülkesindeki birçok prestijli salonun yanında, Londra’da Wigmore Hall, Glasgow Concert Hall, Edinburgh Usher Hall, Eindhoven Muziekgebouw, Tokyo Opera City, Muza Kawasaki Hall gibi dünya çapında prestijli pek çok salonda sahneye çıkan ve  önemli klasik müzik festivallerinde performans sergileyen ve 2015 yılında İstanbul Müzik Festivali’nde, Sascha Goetzel yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile açılış konserinin solisti olarak yer alan piyanonun genç yıldızı Can Çakmur, 22 Aralık’ta AKM Aspendos Salonu’nda 21.Uluslararası Antalya Piyano Festivali kapsamında dinleyici ile buluşacak. 

2015 yılında, 5. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri Yılın Genç Müzisyeni, 2017 yılı İskoç Uluslararası Piyano Yarışması birincisi, 2018 yılında Franz Liszt Weimar Müzik Üniversitesi’nin uluslararası sanat yaşamına yaptığı katkılar nedeniyle Almanya’da DAAD ödülü ve yine aynı yıl 10. Hamamatsu Uluslararası Piyano yarışması ve Hamamatsu Oda Müziği özel ödülünü kazanan Çakmur 2019 yılında, BIS Records tarafından yayınlanan ilk solo albümünün başarısının ardından, Schubert’in Kuğunun Şarkısı (Schwanengesang) serisinin Franz Liszt düzenlemesini içeren SACD kaydı, Ekim 2020’de yine BIS Records etiketi ile yayınlandı.

International Piano, Gramophone, Diapason, Pizzicato, Crescendo, Andante, Piano News, American Record Guide gibi uluslararası önemi büyük birçok mecrada eleştirmenlerden övgü dolu yorumlar aldı. Bunun yanında Diaposon dergisinin Diapason D’Or, International Piano ve Classica dergilerinin “Ayın Albümü” ödüllerini kazandı.

Can Çakmur HakkındaCan Çakmur 1997 yılında Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine Leyla Bekensir ve Ayşe Kaptan ile başladı. Jun Kanno ve Emre Şen ile altı yıl süren çalışmaları gelişiminde çok önemli rol oynadı. La Schola Cantorum Paris'te Marcella Crudeli ile çalıştı; 2014 yılında Diplome de Virtuosite aldı. Çakmur, ayrıca International Academy of Music – Liechtenstein bursu kapsamında Intensive Music Weeks programına ve bu kapsamda sunulan aktivitelere katıldı. 

Çakmur, 2015 yılında 5. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri Yılın Genç Müzisyeni, 2018 yılında Franz Liszt Weimar Müzik Üniversitesi’nin uluslararası sanat yaşamına yaptığı katkılar nedeniyle Almanya’da DAAD ödülü ve aynı yıl İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından verilen Aydin Gün Teşvik Ödülü gibi çeşitli ödüllere layık bulunmuştur. Çakmur, aynı zamanda 2015 yılından beri “Andante” klasik müzik magazin dergisi için yazılar yazmakta ve ayrıca sıklıkla, çeşitli platformlarda müzik üzerine söyleşilerde yer almaktadır.

2019/20 sezonunda, Royal Scottish National Orchestra, Telavi International Music Festival Orkestra, Tokyo Philharmonic Orkestra, Sapporo Symphony Orchestra, Osaka Symphony Orkestra, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası gibi Avrupa’nın, Japonya’nın ve Türkiye’nin birçok önemli orkestrası ile övgü alan performanslar sergiledi; Paris Salle Cortot, Wigmore Hall, Tokyo Opera City Concert Hall gibi bir çok önemli sahnede yer aldı. Tadaaki Otaka yönetimindeki Tokyo Senfoni Orkestrası ile Festa Summer MUZA Kawasaki'de kapanış konserinin solisti olarak sahneye çıktı.

Tokyo Sumida Triphony Hall'daki resitali, 4K video prodüksiyon olarak Japon NHK kanalı tarafından kaydedildi ve birçok kez yayınlandı. Gelecek sezon için planlanmış öne çıkan konserler, Louis Vuitton Foundation – Paris konseri, MDR Sinfonieorchester ile Hayvanlar Karnavalı konseri, Camerata Schweiz ile KKL Luzern’de Mozart ve Addinsell Konçertosu, Kyoto Symphony Orkestrası ve Wiener Konzerthaus Viyana örnek olarak verilebilir. Çakmur’un 2019 yılında BIS Records tarafından yayınlanan ilk solo albümünün başarısının ardından, Schubert’in Kuğunun Şarkısı (Schwanengesang) serisinin Franz Liszt düzenlemesini içeren SACD kayıdı, Ekim 2020’de yine BIS Records etiketi ile yayınlandı. International Piano, Gramophone, Diapason, Pizzicato, Crescendo, Andante, Piano News, American Record Guide gibi uluslararası önemi büyük birçok mecrada eleştirmenlerden övgü dolu yorumlar aldı. Bunun yanında Diaposon dergisinin Diapason D’Or, International Piano ve Classica dergilerinin “Ayın Albümü” ödüllerini kazandı.  Bu kayıt hakkında Diapason, "özgün bir müzisyen ve aynı derecede akıllı ve duyarlı bir yorumcu tarafından hazırlanan, baştan sona bir ikram" yorumunu yapmıştır. İngiliz Gramophone dergisi ise bu kayıttan şöyle söz ediyor: 

“Özgün piyanistik yeteneğinden söz etmeye bile gerek yok, ancak müziksel imgeleminin çeşitliliği ve zenginliği düşünüldüğünde, önümüzdeki süreçte Can Çakmur’dan bu albüm kadar başarılı başka çalışmalar da geleceğini düşünüyoruz.”

Çakmur, çığır açan bu albümle ICMA- Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri'nde Yılın Genç Sanatçısı ödülünü kazandı; ICMA haber bülteninde kendisinden şöyle söz ediliyor: “Mükemmel bir teknikten yararlanan hassas ve retorik bir müzisyen. ICMA ödül tarihinde bir ilk olarak, 2020 yılında Solo Enstrüman kategorisinde ICMA Ödülü aldıktan sonra, ICMA 2021’de Yılın Genç Sanatçısı Ödülü'nü alıyor. " (ICMA, Ocak 2021)

Resitaller ve konçertoların yanı sıra, oda müziği de Çakmur’un programlarında önemli bir yer tutmaktadır. Sıklıkla beraber çalıştığı sanatçılar arasında çello sanatçıları Alexandre Castro-Balbi ve Friedrich Thiele, kontrbas sanatçısı Dominik Wagner ve trio olarak Veriko Tchumburidze ve Dorukhan Doruk yer almaktadır. 2018 yılında, keman sanatçısı Alican Süner ve çellist Jamal Aliyev ile İstanbul Müzik Festivali’nde “Festival Buluşması” oda müziği konseri için bir araya gelmiştir. 2019 yılında, Orkney St. Magnus Music Festivalinde, çellist Jamal Aliyev ile verdikleri konser BBC Radio 3 için kaydedilmiş ve yayınlanmıştır. 2021 yılında, Deutschlandfunk radyosu için, Weimar Goethe Müzesi’nde Nikita Geller, Stefan Zientek, Neasa Ní Bhriain ve Friedrich Thiele ile bir canlı konser kayıdı yapmıştır. Ayrıca Studienstiftung des Deutschen Volkes için Dominik Wagner ile beraber resital kayıdı gerçekleştirmiştir. 

Can Çakmur, “G & S Pekinel Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesi üyesi olarak TUPRAS tarafından desteklenmektedir. Halen, mezun olduğu Weimar Franz Liszt of Müzik Üniversitesi’nde Grigory Gruzman ile yüksek lisans çalışmalarını sürdürmekte ve Belçika'da Diane Andersen ile özel olarak çalışmaya devam etmektedir.


Önemli Not: Atatürk Kültür Merkezi - Aspendos Salonu bilet satış gişesi haftaiçi 09:00-18:00 ve etkinlik günlerinde yalnızca nakit işlemlerde hizmet vermektedir.

*Etkinlik alanına gelirken Aşı Kartı (HES KODU) veya en geç 48 saat öncesinden yapılmış PCR test sonucunuzu yanınızda bulundurmanızı rica ederiz. Aşı Kartı (HES KODU) veya PCR sonucu olmayan misafirlerimiz etkinlik alanına kabul edilemeyecektir. Uygulanacak kuralların detaylarına "Coronavirüs-Covid-19-Hakkında-Bilgilendirme" sayfasından ulaşabilirsiniz.Önemli Not: Atatürk Kültür Merkezi - Aspendos Salonu bilet satış gişesi haftaiçi 09:00-18:00 ve etkinlik günlerinde yalnızca nakit işlemlerde hizmet vermektedir. • Etkinlikler Covid - 19 tedbirleri kapsamında gerçekleşecektir. • Etkinlik alanında sosyal mesafe kurallarına uyulması ve maske takılması zorunludur. • Salon girişlerinde ateş ölçümü ve maske kontrolü yapılacaktır. Ateşi 38 dereceden yüksek olanlar; maske takmayanlar etkinlik alanına alınmayacaktır. • Pandemi koşulları nedeniyle, etkinlik başlangıç saatinden 30 dakika önce mekânda hazır bulunmanız gerekmektedir. Etkinlik başlangıç saatinden sonra gelenler gösterim alanına alınmayacaktır. Geç kalanlara bilet iadesi yapılmayacaktır. • Etkinlik girişinde bilet kontrolü yapılacaktır. Etkinlik mekanına gitmeden önce biletinizi yazdırmayı unutmayınız ! • Etkinlik alanında yiyecek ve içecek tüketilmemesi rica olunur. * Etkinlik mekanına profesyonel ses ve görüntü kayıt cihazları alınmayacaktır. • Ateş, kuru öksürük, tat/koku alma duyularında azalma, nefes darlığı belirtilerinden en az birini hissedenler ve/veya yakın zamanda Covid-19 teşhisi konmuş kişilerle temas etmiş olanlar etkinliklere katılmamalıdır. İndirimli biletler adetler ile sınırlıdır. Festival yönetimi, indirimli bilet sayılarının belirlenmesi ve değiştirilmesi hakkına sahiptir. • Festival yönetimi çizelge üzerinde elde olmayan nedenlerle değişiklik yapabilir. Değişiklik duyuruları resmi   https://www.apf.com.tr/ ve resmi sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır. • İndirimli biletler öğrenci,öğretmen,emekliler ve konservatuvar öğrencileri için geçerlidir. İndirimden yararlanan kişilerin etkinlik mekanı girişinde resmi ve geçerli bir kimlik ibraz etmesi gerekmektedir. • Kayıp biletler için yeniden basım yapılmayacaktır. • Organizasyon şirketi, programda, etkinlik mekanında, etkinlik saatinde ve bilet fiyatlarında değişiklik yapma hakkına sahiptir. • 8 yaşından küçük çocuklar etkinliğe alınmamaktadır. 8 yaş ve üstü bilete tabidir. • Şehit yakınları, gaziler ve engelliler için ücretsizdir. Engelli, gazi ve şehit yakınları ücretsiz biletlerini ilgili salon girişinden gösterim öncesi temin edebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT