Da Vinci 500, Bir David Hayes Proje

Tarihler: 23 Ekim 2019 Çarşamba ~ 23 Ekim 2019 Çarşamba 23 Ekim 2019 20:00

Yer: Mozarthaus Sanat ve Konser Evi

Ücret: 1. Kategori - 68.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 23, 2019 ~ Eki 23, 2019
Dünya sanat tarihinin en büyük ustalarından Leonardo Da Vinci’nin dünyadan ayrılışının 500. yıldönümüne ithaf edilmiş bu özel konserde kontrabas sanatçısı Dritan Gani, dünyanın dört bir yanından bestecilerin Da Vinci’nin yapıtlarından esinlenerek yarattığı kompozisyonları Türkiye’de ilk kez Mozarthaus’ta seslendirecek.

Dritan Gani, kontrabas
Da Vinci 500  
Bir David Heyes Projesi

Program:
Bernard Salles (France) - Leonardo da Vinci
Luis Guillermo Perez (Venezuela) - Alchemy
Adam Booker  (USA) - Vitruvian
David Heyes (UK) - Mona Lisa 
Michael Montgomery (USA) - The Last Supper
John Kinsella (Republic of Ireland) - Bobbin Winder
Graham Boag (Oman/UK) - Da Vinci's Flying Machine
John Alexander (UK) - Nature
David Heyes (UK) - La Belle Ferroniere
Mary Rae (USA) - Leonardo's Birds
Eric Funk (USA) - NalVurtIV

- Ara -

Teppo Hauta-aho (Finland) -  Song for Da Vinci
James Marshall (USA) -  Fresco for Leonardo
David Heyes (UK) - The Last Supper
Bernard Salles (France) - L'Homme de Vitruve
James D'Angelo (UK/USA) - Neptune (after da Vinci)
John Kinsella (Republic of Ireland) - Da Vinci's Tank
Simon Garcia (Spain) - La Gioconda
Peter Byrom-Smith (UK) - Lighting Our Darkness
Ashley John Long (UK) - Dreams of Flight
Tony Osborne (UK) - Leonardo 500-Genio Creativo
Michal Bylina (Poland) - I Pensieri

*Toplam süre: Yaklaşık 60 dakika

Dritan Gani, kontrabas
Arnavutluk başkenti, Tirana'da doğdu. Müzik eğitimine viyolonsel çalarak başladı ve ilköğretimini tamamladıktan sonra “Jordan Misja” Güzel Sanatlar Lisesi’nde kontrabas eğitimine başladı. Öğrenimini başarıyla tamamladıktan sonra “Akademia e Arteve” Devlet Konservatuvarı’na birincilikle girmeye hak kazandı. Mezun olduğu 1989 yılında komisyon tarafından son 10 yılın en başarılı öğrencisi olarak değerlendirildi. İş hayatına okuduğu lisede kontrabas öğretmeni ve sanat yönetmeni olarak başladı , aynı zamanda Yaylı Sazlar Gençik Orkestrası’nı yöneterek Yunanistan, Korfu'ya turne düzenlenilmiş ve oldukça beğenilmiştir. Ağustos 1992'de Almanya, Bayreuth şehrinde Uluslararası Gençlik Festivali’nde, Senfoni Orkestrası’nda ve Modern Müzik Topluluğu’nda yer aldı. Bu süreç boyunca eşiyle Opera ve Bale Tiyatrosunun salonunda Mayıs 1992'de Bottesini ve Koussevitzky; Aralık 1994'de Hertl ve Dittersdorf'un parçalarından iki resital verdi. Mayıs 1994'de Avusturya'da Grats ve Klagenfurt şehirlerinde ve Slovenya Ljubljana'da, Tirana Yaylı Sazlar Gençlik Orkestrasıyla turneye katıldı. Bir başka önemli etkinlik olarak ilk defa seslendirilen eserler ve farklı topluluklar ile Çağdaş Müzik Geceleri'ne katıldı.Tirana Yaylı Sazlar Oda Orkestrası ile İtalya'da birçok konserler gerçekleştirdi.

Bu çalışmaları medyada geniş yer bulmuş ve Devlet Televizyonu tarafından kaydedilmiştir. Ayrıca Opera ve Bale Tiyatro Orkestrası ve Radyo Televizyon Senfoni Orkestrası ile hem Tirana, Bari, Roma, Verona, Milano’da sahne aldı. Ocak 1996'da Ankara'ya geldi ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne kontrabas öğretmeni ve orkestra üyesi olarak kabul edildi. Bilkent Senfoni Orkestrası ile birlikte İtalya Siena Festivali, Belçika, Portekiz, Japonya, Almanya Schleswig Holstein festivali gibi birçok önemli yerlerde bulundular. 2012 yılında Çankaya Belediyesinin düzenlediği Çağdaş Sanat Merkezi Genç Besteciler Konseri’nde Beste Özçelebi'nin yazdığı Kontrabas ve Piyano Sonatı ile yer aldı. Sonrasında bir de MSSF Konser Salonunda eşi ve oğlu ile sahne aldığı bir aile  konseri düzenledi. 2015 yılının Ekim ve Kasım aylarında bir dizi konser gerçekleştirdi. Adolf Mişek'in 60. ölüm yıldönümü münasebetiyle sırasıyla Çağdaş Sanatlar Merkezi (Ankara,TÜRKİYE), Kırmızı Salon (Priştina,KOSOVA), Sanat Akademisi (Tirana, ARNAVUTLUK) ve Salon 2003 (Eskişehir,TÜRKİYE) de eşi ile kontrabas ve piyano sonatlarını seslendirdikleri konserler verdiler. Eylül 2016 BASS 2016 PRAGUE da düzenlenen Avrupa Kongresinde çalışmalara katıldı ve solist olarak resitaller verdi. 20-22 Ekim 2017 tarihleri arasında İngiltere'deki Somerset Bass Weekend'e misafir sanatçı olarak katılıp, ustalık sınıfı ve solo konserler gerçekleştirdi. Solist olarak Hacettepe Senfoni Orkestrası eşliğinde şef Burak Tüzün ile 17 Ocak 2018 ve Başkent Akademik Oda Orkestrası şef Maciej Zoltowski ile 20 Nisan 2018’de konserler verdi. 

Temmuz 2018'de BASS 2018 LUCCA/İTALYA Kongresi kapsamında konserler verdi. D. Heyes ve M. Anunciata ile birlikte bestecilerin eserlerini seslendirdi. Daha sonra aralarında iki dünya prömiyeri olan J. Alexander ve P. Machajdik'in eserleri ve devamını kendi oluşturduğu programıyla, eşiyle birlikte sahne aldı. Son olarak S. Garcia'nın düzenlediği Lights and Sound Festival’de kongreye katılan birçok önemli isimle birlikte konserler verdi. 

Dritan Gani, öğretmen olarak öğrencilerine lise, lisans, yüksek lisans, sanata yeterlilikte yol göstermiştir. European Society of Bassists'e üyeliği olan Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde orkestra sanatçısı ve eğitmen olarak görevlerine devam etmektedir.

- Geç gelen izleyiciler yalnızca ilk alkış arasında salona alınır. İlk alkışı kaçıran izleyicilerimiz gösteri arasını beklemek zorundadır. Ara olmayan gösterilerde izleyici salona alınmaz. - Çocuk etkinlikleri dışında, 8 yaşından küçük çocukların etkinliklere getirilmemesi rica olunur.- Etkinlik sırasında cep telefonlarının mutlaka kapalı tutulması rica olunur.- Etkinlik esnasında fotoğraf makinesi, kamera, cep telefonu ve her türlü kayıt cihazı ile kayıt yapılması yasaktır. - Konser salonuna dışarıdan yiyecek ve içecek getirilmesi yasaktır.- Elde olmayan nedenlerden dolayı etkinliklerde değişiklik yapılabilir. Satın alınan biletler, gösterinin iptali veya tarih değişikliği olması dışında değiştirilemez ya da iade edilemez. İade ve değiştirme işlemleri etkinlik gününe kadar gerçekleştirilmelidir.- Organizasyon şirketi, etkinlik için uygun görmediği kişileri bilet bedelini iade etmek koşuluyla etkinlik mekanına almama hakkına sahiptir.- Ücretsiz özel otopark mevcuttur.- Kapı açılış saati : 19:30- Etkinlik saati : 20:00

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT