Dervişan

Tarihler: 21 Ocak 2012 Cumartesi ~ 21 Ocak 2012 Cumartesi - Saat: 22:00

Yer: Jr. Keops Performance Hall

Ücret: 28.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: (0216) 556 98 00, Biletix Satış Noktaları, www.biletix.com, Jr. Keops Performance Hall

Adres: Cihangir Mah.Sıraselviler Cad.No:31 Taksim İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 249 36 36

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 21, 2012 ~ Oca 21, 2012

İskender Paydaş, Levent Baki, Hami Barutçu, Sefa Ulaştır'dan oluşan ve Cem Karaca'nın dört yıl birlikte çalıştığı "Dervişan" 1974'te kuruldu. Cem Karaca, Ünal Büyükgönenç, Hüseyin Sultanoğlu, Uğur Dikmen, Oğuz Durukan'dan oluşan gruba elemanların ayrılmaları nedeniyle daha sonraları Taner Öngür, Kılıç Danışman, Tahsin Ünüvar, Sefa Ulaştır da katıldı. Cem Karaca'nın hem müzikalite hem de politik tavır açısından en radikal, en iyi eserlerini sunduğu dönem, kuşkusuz "Dervişan"lı dönemdir. "Dervişan" bir Anadolu pop grubu olarak kurulmuş olsa da, yeniden düzenlenen eserlerde bile toplusal muhalefetin ağırlığı kendini hissettiriyordu. Bu aşık Mahzuni Şerif'in birçok eserinin repertuara alınmasından da hissediliyordu.

Ancak Dervişan'ın en önemli yanlarından biri, bestelerin kırlardan kurtulup kentlere yönelmiş olmasıdır. Artık şarkılarda, öldürülen öğrencilerden, kafası boş hayallerle doldurulan tamirci çıraklarına, taşradan büyük şehre gelen gençlerden, ay sonunu getiremeyen emekçilere kadar kentin farklı görüntüleri yer alıyordu. "Parka", "Tamirci Çırağı", "Mor Perşembe", "Yoksulluk Kader Olamaz", "Beni Siz Delirttiniz", "İşçi Marşı" gibi eserler, '70'lerdeki yaşantının görüntülerini çizmesi açısından önemlidir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT