Fazıl Say - Nazım Oratoryosu

Fazıl Say - Nazım Oratoryosu

Tarihler: 26 Aralık 2016 Pazartesi ~ 26 Aralık 2016 Pazartesi 26 Aralık 2016 20:30

Yer: Volkswagen Arena

Ücret: 1. Kategori - 220.00 TL 2. Kategori - 200.00 TL 3. Kategori - 155.00 TL 4. Kategori - 112.00 TL Tükendi 5. Kategori - 89.00 TL Tükendi 6. Kategori - 67.00 TL Kısıtlı Görüş Tükendi

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: UNIQ İstanbul - Huzur Mah. Maslak Ayazağa Cad. Ayazağa Cendere Yolu No: 4 Şişli İstanbul

Telefon: 0212 334 01 00

Web: http://blackboxistanbul.com/

E Posta: info@blackboxistanbul.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 26, 2016 ~ Ara 26, 2016
Fazıl Say "Nazım" Oratoryosu 26 Aralık 2016'da Volkswagen Arena'da...

Fazıl Say, piyano
Genco Erkal, anlatıcı
Serenad Bağcan, solist
Güvenç Dağüstün, solist
İbrahim Yazıcı, şef
Nazım Hikmet Korosu
Fazıl Say Festival Orkestrası
Çocuk solistler

Fazıl Say’ın “Nazım” başlığı altında bestelediği eser, şarkıcıların ve şiir sunucusunun yanı sıra, geniş bir karma koronun ve senfonik orkestranın ifade olanaklarını kullanırken, kimi yerde usulca duyurulan lirik bir havayı, kimi yerde yüksek ses gürlüğüyle haykıran bir toksözlülüğü içerir. Müzik, hem şiirlerin yoğun anlatım gücünü vurgulamayı üstlenmiş, hem de başlıbaşına duygusal yükselişi temsil etmiştir. “Nâzım”, opera, oratoryo gibi sahne müziklerine yakınlık göstermekte, ancak kuruluşu ve içeriğiyle onlardan ayrılmaktadır. Birbirine bağlı beş bölümden oluşan ve “özgür form” yapısıyla yaklaşık 70 dakika süren eser, makâmsal, tonal ve atonal tekniklerle genelde halk müziğimizin renklerinden yararlanmakta, şiirle müziğin görkemli bileşimini yansıtmaktadır.

Besteciye göre, şair olarak “Nâzım Hikmet” atmosferinin yaratılması ve onun müzikle bir portresinin çizilmesi, şiirlerdeki ifade derinliğini müzik diliyle anlatmaya bağlıdır. Şiirle müziğin sarmallığından kaynaklanacak atmosfer, yorumcuların içtenliğiyle yaratılabilir. Şiirlerdeki güçlü ifade özelliklerini duyarlılıkla dile getiren Genco Erkal, arkasında her an müziğin esintisini duyumsayacak, söylediği şarkılarla şiir ile melodiyi kaynaştıran Serenad Bağcan ise Fazıl Say’ın piyano eşliğiyle bütünleşecektir. Karma koronun ve senfonik orkestranın zengin ses rengi olanakları ise şiirsel ve müzikal anlamı bütünüyle birleştirecektir. Tıpkı Nâzım’ın mısralarındaki iç sesler ve yarım kafiye mayasının şiiri bütünlemesi gibi... Tıpkı coşkuyla kabaran ve gürül gürül akan bir şiirin sizi alıp sürüklemesi gibi...

Eserde seslendiricilerin anlatım olanakları, şiirlerin içerdiği anlam akışına göre değişik derecelerde kullanılmıştır. Kimi yerde bir kız çocuğu tek başına çıkıp bütün saflığı ve doğallığıyla seslenerek “Hiroşima” trajedisini anlatmakta, kimi yerde karma koro ve orkestra kadroları, görkemli ses gürlüğüyle hayatın çoksesliliğini dile getirmektedir. Bütün bu sesler içinde başrol, şiirleri sunan Genco Erkal’a verilmiştir. Çünkü bu tür müzik formlarında “söz”, eserin belkemiğidir.

Ahmet Say

Program

1. Bölüm Gençlikte
I - Üç Selvi
II - Açların Gözbebekleri
III - Kerem Gibi

2. Bölüm Hapishanede
IV - Diz Boyu Karlı Bir Gece
V - Pazar
VI - Ben İçeri Düştüğümden Beri
VII - Yatar Bursa Kalesinde

3. Bölüm İnsan Üzre
VIII - Hapisten Çıktıktan Sonra
IX - Kız Çocuğu
X - Hiroşima
XI - Nerden Gelip Nereye Gidiyoruz?

4. Bölüm Memleket Üzre
XII - Vatan Haini
XIII - Şehitler
XIV - Davet
XV - Memleketim

Final

XVI - Yaşamaya Dair


Not:
Volkswagen Arena’da Fazıl Say, Nazım Oratoryosu konserinin keyfini size özel Sky Box localarda çıkarın!Sunduğu ayrıcalıklı hizmetlerle ilgili bilgi almak için info@vwarena.com adresine mail atabilirsiniz.

Lütfen dikkat!Bu etkinlik Özel Kurallara tabidir. - 7 yaşından küçükler giremez. Büyükler bilete tabidir.   - Konser alanına dışarıdan yiyecek ve içecek alınmamaktadır- Katılımcıların kimliklerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.- Mekan kapı açılış saati: 19.00- Konser alanına profesyonel ses ve görüntü araçları (video kamera ve fotoğraf makinası) ile girmek yasaktır. - Konser süresince kayıt yapmak kesinlikle yasaktır. Seyirci, sanatçı yönetimi uygun gördüğü takdirde görsel-işitsel kayıt cihazlarına el konabileceğini kabul eder.- Loca Satış ve Bilgi İçin 0212 377 6700 info@vwarena.com - 102, 202, 116 ve 216 No'lu Bloklar Sahneyi Yandan Görmektedir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT