Festival Strings Lucerne & Maria João Pires

Festival Strings Lucerne & Maria João Pires

Tarihler: 31 Mayıs 2024 Cuma ~ 31 Mayıs 2024 Cuma 20:00

Yer: Lütfi Kırdar Anadolu Auditorium

Ücret: 1. Kategori - ₺1.600,00 2. Kategori - ₺1.300,00 3. Kategori - ₺1.100,00 4. Kategori - ₺950,00 5. Kategori - ₺750,00 Eczacıbaşı Genç Bilet - ₺20,00

Nereden Alınır: https://www.passo.com.tr/

Adres: Gümüş Caddesi No:4 34367 Şişli İstanbul

Telefon: 0212 373 11 00

Faks: 0212 224 08 78

Web: http://www.icec.org

E Posta: icec@icec.org

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 31, 2024 ~ May 31, 2024

Maria João Pires’in çağımızın en iyi piyanistlerinden biri olduğu tartışılmaz, fakat “hem sanatsal hem insani özellikleri için” kendisine verilen Don Juan de Borbón Müzik Ödülü ile müzik kültürünün yayılmasına katkıları nedeniyle aldığı Pesso, Eduardo Lourenço ve UNESCO ödüllerinin de işaret ettiği üzere sanat dünyasında bunun ötesinde apayrı bir yere sahip olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

50 yılı aşkın süredir dünyanın tüm önemli orkestralarıyla ve tüm saygın festivallerinde konserler veren piyanist, aynı zamanda Portekiz’de kurduğu Belgais Sanat Çalışmaları Merkezi’nde profesyonel müzisyenler ve müzikseverlerle, Belçika’da kurduğu Partitura Koroları’nda dezavantajlı kesimlerden gelen çocuklarla ve Partitura Atölyeleri’de farklı kuşaklardan sanatçılarla çalışıyor.

Eleştirmenler Pires’in virtüözitesi kadar müziğine yansıyan kişiliğine de övgüler düzüyor. Sanatçının bu konserde seslendireceği Beethoven konçertosu için Serenade dergisi, “Kesin olan bir şey var ki Beethoven’ın böylesine bir alçakgönüllülük, müzikal anlayış ve tatmin edici teknikle çalındığını Pires’ten başkasından hiçbir zaman duyamayacağız” diye yazıyor. Daily Telegraph, “Tuşesinin istisnasız her zaman ideal ve renkli olan tonu, yılların deneyiminden gelen anlayış, şiirsel duyarlık ve hem sağduyulu hem canlandırıcı bir kuvvetle birleşiyor” derken The Times, “O kadar içten bir sadelikle çalıyor ki her anında piyanistin değil, notaların konuştuğunu hissediyorsunuz.” yorumunu yapıyor. Gramophone ise Pires’in, “Bu konçertoyu her seslendirişinin efsanevi sayılması hiç şaşırtıcı değil.” diyor.

Parlak ve sıcak tonuyla tanınan Avusturya-Macaristan yaylı çalgı geleneğine sadık Festival Strings Lucerne, 1956’da ilk konserini Luzern Festivali’nde verdikten sonra kısa sürede New York’tan Sydney’e dünyanın en seçkin oda orkestraları arasında yerini aldı. Geniş repertuvarı içinde ilk seslendirilişini gerçekleştirdiği 100’den fazla çağdaş eser de bulunan orkestranın yakın zamanda işbirliği yaptığı sanatçılar arasında Daniil Trifonov, Khatia Buniatishvili, Hélène Grimaud, Rudolf Buchbinder, Mischa Maisky, Renaud Capuçon, Gautier Capuçon ve Midori göze çarpıyor. 2012’de orkestranın sanat direktörlüğüne getirilen Daniel Dodds orkestrayı başkeman sandalyesinden yönetiyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT