Sevil Berberi

Tarihler: 26 Mart 2011 Cumartesi ~ 26 Mart 2011 Cumartesi 26 Mart 2011 Saat: 16:00

Yer: Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi

Ücret: Zemin I Parter A-D Sıra: 4 Koltuk: 92 - 30,00 TL İndirimsiz - Zemin II Parter E-N Sıra: 10 Koltuk: 218 - 25,00 TL

Nereden Alınır: Süreyya Operası Gişe (Gişe Tel: 0 216 346 15 31 (120/121), https://secure.dobgm.gov.tr/opera2009/index.html

Adres: Bahariye Cad. No: 29 34710 Kadıköy İstanbul Kadıköy İstanbul

Telefon: 0216 346 15 31

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 26, 2011 ~ Mar 26, 2011

Orkestra şefi: Vladimir Lungu
Sahneye Koyan: Flavıo Trevısan
Koro Şefi: Mıkhaıl Iskrov
Dekor ve Kostüm: İsmail Dede
Işık: Metin Koçtürk

Rosina: N.Deniz Boran , Nesrin Gönüldağ
Figaro: Caner Akgün , M.Murat Güney , A.Alp Köksal Cengiz Sayın
Kont: Caner Akın , Ahmet Baykara
Don Bartolo: A.İhsan Onat
Don Basılıo: Suat Arıkan , Kenan Dağaşan , Gökhan Ürben
Berta: Nursel Dinler , M.Banu Ergün , Neslişah Pekin
Un Uffıcıale: A.Haydar Taş , Umut Tingür
Ambrogıo: Yücel Özeke
Fiorello: Utku Bayburt , A.Haydar Taş
Korrepetitör: Ender Ormanlar , Yuliya Bapova , Paolo Villa S.Deniz Şenpolat
Rejisör Yardımcısı: Doğan Çelik , Yücel Özeke
Kondüvit: M.Cüneyit Saraçoğlu
Suflöz: Günayım Ayaz

KONU

1.PERDE

Sevil`de bir sokak. Kont Almaviva Madrid`de gördüğü ve aşık olduğu bir genç kızın peşinden Sevil`e gelmiştir. Eski berberi ve şimdi Sevil`de olan Figaro`dan, kızın adının Rosina olduğunu öğrenir. Doktor Bartolo Rosina`nın vasisidir ve servetine konmak için onunla evlenmeyi düşünmektedir. Ona müzik öğretmeni Don Basilio yardım edecektir. Kont Almaviva ve Figaro derhal harekete geçmeyi düşünürler. Ama nasıl? Önce Kont gizlice eve girmelidir. Üstelik Rosina da onun gerçek kimliğini bilmemektedir. Onun Lindoro adında bir öğrenci olduğunu sanmaktadır. Kont bunu böyle arzulamıştır. Eve giriş iyice hesaplanır, sarhoş bir subay kılığında eve girecektir. Figaro bu buluşu sayesinde bir kese altını hak etmiştir.

Doktor Bartolo`nun evi. Rosina sevgilisi Lindoro`ya mektup yazmaktadır. Mektup bittiğinde içeri Doktor Bartolo ve Basilio girer. Don Basilio şehirde Kont Almaviva`ya rastladığını ve belki de Almaviva`nın, Rosina`nın peşinde olduğunu söyler. Yapılacak bir şey kalmıştır, hemen o akşam Rosina ile evlenmek. Derken kapı vurulur, sarhoş subayımız gelir. Niyeti bu evde kalmaktır. Bartolo karşı koyar, evde büyük bir patırdı, gürültü kopar. Herkes eve dolar, Rosina, Berta, Don Basilio ve nihayet Figaro. Biraz sonra eve gürültü nedeniyle askerler de gelir. Perde bu curcuna ile sona erer.

2.PERDE

Kont Almaviva bu kez müzik öğretmeni olarak eve gelir. Kendisini Don Basilio`nun öğrencisi diye tanıtır. Rosina, Almaviva`ya bir mektup yazmış ve o da bunu ele geçirmiştir. Planlara artık o da ortak olmuştur. Yeni öğretmen Rosina`ya şan dersleri vermeye başlar. Bu arada eve Figaro gelir ve Don Bartolo`yu tıraşa hazırlar. Kimseye fark ettirmeden de Don Bartolo`dan

pencerelerin birinin anahtarını çalar. Fakat hesapta olmayan bir konuk gözükür kapıdan; Don Basilio. Herkes, `sen hastasın burada ne işin var` diyerek onu eve yollar. Kont`un, Don Basilio`ya verdiği bir kese altın da, hastalığı kolaylaştırır. Don Basilio`nun gidişinden sonra, Figaro Bartolo`yu tıraşa koyulur. Yeni müzik öğretmeni de sözde şan dersleri veriyordur. Kont Almaviva, Rosina`ya gece beraberce kaçmaları için randevu verirken Don Bartolo bunları duyar ve Figaro ile Kont`u evden kovar. Berta bu ortam içinde şaşkınlığını dile getirir.

Fırtına vardır. Dindiğinde Kont ve Figaro çaldıkları anahtarla içeri girerler.Kont gerçek kimliğini Rosina`ya açıklar. Bu arada kapı açılır. Basilio ve noter girerler. Öyle ya bu akşam Bartolo ve Rosina evlenecektir. Fakat Bartolo evde kontun olduğunu bildiğinden, yardım çağırmaya koşmuştur. Kont Almaviva Basilio`ya kıymetli bir yüzük verir ve böylece Basilio`nun şahitliğinde, Kont Almaviva ve Rosina`nın nikahı kıyılır. Askerlerle gelen Bartolo`ya bir tek teselli kalmıştır. O da Rosina`nın ona bıraktığı serveti.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT