İstanbul Konferansları Dr. Ivana Jevtic ile Devam Ediyor

Tarihler: 06 Mart 2012 Salı ~ 06 Mart 2012 Salı 18:30

Yer: Pera Müzesi Oditoryumu

Adres: Meşrutiyet Cad. No: 65, Tepebaşı Beyoğlu İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 334 99 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 6, 2012 ~ Mar 6, 2012

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün düzenlediği “İstanbul Konferansları” Pera Müzesi’nde yeni dönemde devam ediyor.

Dr. Ivana Jevtic 1261’den Sonra Konstantinopolis: Kentin Yeniden İnşası Üzerine

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, kente ilişkin tarih, arkeoloji, tarihi topografya, sanat tarihi gibi konularda, alanlarında uzmanlaşmış araştırmacılar tarafından Pera Müzesi Oditoryumu'nda sunulan konferans dizisine yeni dönemde de devam ediyor.

2012 yılı konferanslarının ilk konuğu, Koç Üniversitesi Tarih Bülümü’nden Dr. Ivana Jevtic. 6 Mart Salı günü saat 18:30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek konferansın konusu 1261’den Sonra Konstantinopolis: Kentin Yeniden İnşası Üzerine.

VIII. Mikhael Palaiologos 15 Ağustos 1261’de Konstantinopolis’e girdiğinde, kent Dördüncü Haçlı Seferleri ve Latin işgali nedeniyle (1204-1261) harabeye dönmüştü. Tarihçiler ve hatipler, başkentin görünümünü ve prestijini onarmak için inşa faaliyetlerini başlatan imparatordan övgüyle söz ederler. Gerçekten de, imparatorun geniş kapsamlı onarım projesi, hem kayda değer bir mimari üretim dönemini başlatır, hem de Palaiologoslar dönemi sanatsal yeniden canlanışın başlangıcını temsil eder. Öte yandan, VIII. Mikhael Palaiologos’un bizzat hamiliğini kesin olarak kanıtlayacak herhangi bir maddi veri günümüze ulaşmamıştır. O halde, söz konusu üretimin yaratıcı katkısını nasıl değerlendirebiliriz veya bileşenlerini tam olarak nasıl belirleyebiliriz? Yapılar hangi sırayla inşa edilmişti ve mimarları, sanatçıları kimlerdi? Konferansta, yazılı kaynakların ve mevcut yapıların sağladığı verilerin sorgulanmasıyla, 1261’den sonra Konstantinopolis’in inşasına dair yeni bir bakış açısı ortaya konması hedefleniyor.

www.peramuzesi.org.tr

www.iae.org.tr

facebook.com/IstanbulArastirmalariEnstitusu Konferans Bilgisi

Dr. Ivana Jevtic 1261’den Sonra Konstantinopolis: Kentin Yeniden İnşası Üzerine

Konferans dili İngilizce’dir, simultane tercüme yapılacaktır. Etkinlik ücretsizdir.

Pera Müzesi
Meşrutiyet Caddesi No: 65
34443 Tepebaşı - Beyoğlu

İstanbul Konferansları Dr. Ivana Jevtic ile Devam Ediyor

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT