Performatif Sunum: Payam Sharifi (Slavs And Tatars)

Tarihler: 30 Eylül 2014 Salı ~ 12 Ekim 2014 Pazar

Yer: Salt Ulus

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eyl 30, 2014 ~ Eki 12, 2014

Slavs and Tatars’ın performatif sunumu The Tranny Tease, fonetik, semantik ve teolojik kaymaların merceğinden, kimlik politikaları, kolonyalizm ve inanç gibi kavramların araştırılmasına ve bunlara karşı direnişe eşit bir strateji olarak transliterasyon (harf çevirisi) potansiyellerini inceler. Sanatçıların süregelen projelerinden biri olan bu performatif sunum, Sovyetler Birliği’ndeki Türk dilleri kadar Anadolu ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi/Uyguristan olarak bilinen Türk dünyasının Doğu ve Batı sınırlarına odaklanır. Lenin’e göre Doğu’daki devrim, SSCB’deki tüm Müslümanların kullandığı alfabelerin Latin alfabesine dönüştürülmesiyle başlayacaktır.

Alfabeler her zaman -İslam’ın yükselişiyle Arap, Roma Katolikliği’yle Latin, Ortodoks Kilisesi ve sonrasında komünizmle Kiril örneklerinde olduğu gibi- imparatorluklara paralel şekilde dönüşmüştür. Bu bağlamda The Tranny Tease, insanlar ya da uluslardan ziyade dillerimizden dökülen seslere dair bir özgürleştirme girişimidir. 50 dakika sürecek olan sunumun dili İngilizce’dir.

Slavs and Tatars’ın 2012 tarihli Mother Tongues and Father Throats [Ana Diller ve Baba Boğazlar] işi, 1 Kasım’a kadar SALT Ulus’ta Köklere Dönüş sergisinde görülebilir.

Wydarzenie realizowane w ramach programu kulturalnego obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w 2014 roku.

Bu etkinlik, Polonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yıl dönümü kutlamaları münasebetiyle 2014 boyunca sürecek kültür programları kapsamında gerçekleştirilmektedir.

Performatif Sunum: Payam Sharifi (Slavs And Tatars)

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT