Ali Miharbi - Serbestlik Dereceleri

Ali Miharbi - Serbestlik Dereceleri

Tarihler: 10 Eylül 2022 Cumartesi ~ 22 Ekim 2022 Cumartesi

Yer: Pilot Galeri

Adres: Sıraselviler Cadd. No:83/2 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 245 55 05

Web: http://www.pilotgaleri.com

E Posta: info@pilotgaleri.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eyl 10, 2022 ~ Eki 22, 2022

Pilot Galeri, 10 Eylül–22 Ekim 2022 tarihleri arasında Ali Miharbi’nin galerideki üçüncü solo sergisine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar. Serbestlik Dereceleri, insanın içinde var olduğu çevrenin fiziksel ve düşünsel hareket olanaklarını çeşitli yollardan sınayarak izleyicisine bu olanakların inceliklerini çeşitli araçlar ve mekana özgü yerleştirmeler ile gözlemleme ve deneyimleme şansı verir.

Kontrol teorisinde sıklıkla kullanılan "serbestlik dereceleri" terimi, bir sistemin parçalarının hareket çeşitliliğini ifade eder. Daniel Dennett, organizmaları ve çevrelerini de sistemler olarak ele alır ve terimi insan özgürlüğü bağlamında inceler; insanın fiziksel ve düşünsel özgürlük seviyesi ile verebileceği kararların sınırlılığı arasında bir karşılaştırma yapar. Bir noktada, kişinin fiziksel hareket alanı kısıtlı olduğu halde düşünsel potansiyelinin ne kadar geniş olduğunu vurgular. Ali Miharbi’nin Serbestlik Dereceleri, tam olarak bu iki paralel çizgi arasındaki alanın sergisidir.

Ortaçağ’da büyüsel düşünce biçimi ile mantıksal olasılıkları bir araya getirmiş olan ve günümüzün bakışıyla ön-bilgisayar sistemleri olarak kabul edilen kodlanmış tekerlek mekanizmaları, Miharbi'nin Geçişli Fiiller ve Çok Güzel eserlerine ilham kaynağı olur. Çeşitli durumları ve olayları rastgele karıştıran bu mekanizmalar, aynı zamanda modernite öncesinde kehanet araçları olarak da kullanılmıştır. Bu tarihsel arka plandan yola çıkan Miharbi, bilim öncesi düşünceyi besleyen bu araçların, o zamanlar kullanıldığı haliyle geleceği tahmin etmek veya mutlak bir gerçekliği ortaya çıkarmak yerine, insanın önündeki seçeneklere ve aksi takdirde fark edilmeyecek alternatif rotalara yönelik farkındalık yaratmaya yardımcı olabileceğini iddia eder. Sergi, izleyiciye etkileşimli eserler aracılığıyla kendilerinin farkında olmadıkları potansiyelleri hakkında bilgi edinebileceği bir kaynak sunar.

Tesla Vanası, sergi için mekana özel bir yerleştirme olarak üretilen ve galeri alanının mimarisine müdahale eden bir iştir. Ziyaretçileri hareket eden, duran ve yön değiştiren akışkan parçacıklar olarak hayal eder. Mekandaki izleyicilerin hareketini sınırlayan yapısı nedeniyle izleyici normalde tercih etmeyeceği şekillerde hareket etmeye zorlar, ve bir noktada izleyicinin kendi “serbestlik derecesini” sorgulatır.

Miharbi'nin Su Hattı, insanlığa yönelik ekolojik tehditlerden ve dünya ile insan arasındaki ilişkideki en büyük çevresel tehlikelerden biri olan "deniz seviyesindeki yükselmeyi" akla getirir. Pilot Galeri'nin duvarı, dikkatli hesaplamalarla bulunduğu coğrafi konumun deniz seviyesine yakınlığına göre işaretlenmiştir. Olası bir felaket senaryosunda bu işin karşısındaki izleyicinin, galeri alanının ve Istanbul’un içinde bulunabileceği durum ise, izleyicinin hayaline bırakılmıştır.

Duygu Uzayı Rotaları #2022.06.10_2, sadece makine ya da algoritma tarafından yapılmayan, makine yeteneklerinden yararlanarak anlamlı bir sonuç üretebilen ve insanlar ve makinelerin işbirliği yaptığında ortaya çıkabilen bir çalışma örneği olarak karşımıza çıkar. Miharbi, modern psiko-dilbilimsel deneylere dayanarak 3 boyutlu kavramsal bir uzayda binlerce rastgele rota içinde düzenli aralıklarla durma noktalarını (ve o noktaya en yakın üç kelimeyi) işaretlemek için bir bilgisayar programı kullanarak döngüsel yolculuklar üretir. Kelimelerin çağrışımlarına göre ilişkilendirilmiş iki veya üç boyutlu baskılar, sünger parçaları, asansör ağırlıkları ve bitki çayları gibi çeşitli nesneler, özellikle işi deneyimleyen herkesin yola çıkılan kavramsal yolculuk ile bağlantı kurabilmeleri için olabildiğince bağlamsız nesneler olarak yerleştirmede yerlerini almışlardır.

Ali Miharbi’nin PİLOT Galeri’deki üçüncü solo sergisi Serbestlik Dereceleri, 22 Ekim’e kadar PİLOT Galeri’nin Sıraselviler mekanında görülebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT