Alpin Arda Bağcık - Ambivalans

Tarihler: 04 Haziran 2015 Perşembe ~ 27 Haziran 2015 Cumartesi

Yer: Galeri Zilberman

Adres: İstiklal Cad. Mısır Apt. No:163 K.3 D.10 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 251 12 14

Faks: 0212 251 42 88

Web: http://http://www.galerizilberman.com

E Posta: zilberman@galerizilberman.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 4, 2015 ~ Haz 27, 2015

Galeri Zilberman, genç sanatçı Alpin Arda Bağcık’ın ilk solo sergisi Ambivalans’ı sunmaktan mutluluk duyar. Galeri Zilberman etkinliği Genç Yeni Farklı’nın 2012 yılındaki 3üncü edisyonunda çalışmaları sergilenen Bağcık, 2013‘den beri galeri tarafından temsil ediliyor.

Alpin Arda Bağcık, Ambivalans sergisinde fotoğrafın sunmuş olduğu gerçeklik fikrini, karakalem ve tuval üzerine yağlı boya tekniğiyle ürettiği çalışmalarıyla sorguluyor. Adını, bir kişiye veya duruma karşı aynı anda hissedilen karşıt duyguları ifade eden bir psikolojik terimden alan sergi, fotoğrafın yakaladığı anlık gerçeklikle o anın üzerine birikmiş farklı algı ve yorumlar arasındaki muğlak bir alandan gücünü alıyor. Bağcık, medya aracılığıyla topluma iletilen, tarihe mal olmuş kişi ve olay fotoğraflarının “gerçeğine” resimleri aracılığıyla yeniden bakıyor. Konu ettiği kişi ve olaylarla, kitlelerin hayatını etkileyen güç ve iktidar ilişkilerini odağına alıp, medya tarafından dağıtımı yapılan ve yapılmayan haberlerle ilgili bilgi bozulmalarının altını çiziyor.

İsimlerini şizofreni ilaçlarından alan resimleriyle, sosyo-politik bir eksendeki kitlesel akıl tutulmasının yarattığı karşıtlığı, monokrom bir renk paletiyle vurguluyor. Bağcık’ın çalışmalarına konu olan görseller farklı coğrafyalarda benzer hikayeleri işliyor. Gezi Parkı’ndan Nevada Çölü’ne, Ay yüzeyinden Çin’deki askeri birliklere kadar yaşanabilen dezenformasyon ve manipülasyonla, bir insanın diğerine ve doğaya hakim olma çabasını gözler önüne seriyor. Gördüklerinden emin olamamanın getirdiği tedirginlik, keskin bir resimsel kaliteyle kendini hissettiriyor.

Sanatçı, doğruluğundan emin olduğumuz bir durumun gerçekliğinden şüpheye düştüğümüz o ilk andaki kırılmanın yarattığı olasılıklarla özellikle ilgileniyor. Olanca belirsizliğiyle tüm olasılıkları içeren bu an bizi, hep ulaşmaya çalıştığımız gerçeklikten biraz daha uzaklaştırırken şizofrenik bir algı bölünmesine biraz daha yaklaştırıyor.

Bağcık’ın Ambivalans için hazırladığı çalışmalardan Olanzepin’de, James Edward Westcott tarafından 1945’de Tennessee’de çekilmiş, yüzlerine patlayan flaşla savaşın bitiş sevincini zamana sabitleyen fotoğrafın 37 figürü; var olan dünyaya gözlerini açmaya direnen bir şüphelinin her günü ayrı bozulmaya uğramış yedi gününün karakalem kaydına karışıyor. Flupentixol ve Zuklopentixol’de tek kişilik yaşam kaynağıyla Ay’a ayak basan ilk insan, yeni yerler keşfetmek arzusunun sınırlarını zorlarken; yaşamın olanca zenginliğiyle aktığı yerküredeki bir çölde kitleleri nefessiz bırakmak üzere yapılan atom bombası denemeleri aynı alacakaranlık aralıkta, bastığımız toprağın gerçekliğini bile şüphe götürür hale getiriyor. Ambivalans, tüm çelişkileri ve güzellikleriyle politik tarihe eski kameraların objektifinden bakıyor ve genç bir ressamın ustalıkla ürettiği çalışmaları izleyenlere sunuyor.

Sergi 27 Haziran tarihine kadar Galeri Zilberman’da görülebilir.

Alpin Arda Bağcık (d. 1988, İzmir); 2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun olan sanatçı çalışmalarını İzmir’de sürdürmektedir. 2014 yılında Mexico City’deki Zona Maco fuarında, küratörlüğü Mirjam Varadinis tarafından yapılan New Proposals bölümünde solo sunum gerçekleştirmiştir. Aralarında Genç Yeni Farklı-3, Galeri Zilberman; Rotary Sanat Yarışması, Proje 4L; Sınırlar Yörüngeler, Siemens Sanat; ve Violence(?), CIAD- Atina’nın da bulunduğu karma sergilerde çalışmaları sergilenmiştir. Bağcık’ın çalışmaları Ortadoğu, Avrupa ve Kuzey ve Güney Amerika’daki özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT