Assorted Cocktail - Martin Parr

Tarihler: 17 Temmuz 2007 Salı ~ 30 Ekim 2008 Perşembe

Yer: Santralistanbul

Adres: santralistanbul Ana Galeri / 3. kat Kazım Karabekir Caddesi No:1 Eyüp İstanbul

Telefon: 0212 311 73 60

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Tem 17, 2007 ~ Eki 30, 2008

Martin Parr, 1952 yılında Epsom, Surrey, İngiltere’de doğdu. Fotoğrafa ilgisi çocukluğunda filizlenen Parr’ı, kendisi de meraklı bir amatör fotoğrafçı olan büyükbabası George Parr destekledi. Martin Parr 1970-1973 yılları arasında Manchester Politeknik’te fotoğraf eğitimi aldı ve o tarihlerden bugüne dek çok sayıda fotoğraf projesi gerçekleştirdi.
Yenilikçi imgeleri, toplumsal belgesele aykırı yaklaşımı, İngiltere’de ve diğer ülkelerde fotoğraf kültürüne sağladığı katkılar, ona uluslararası ün kazandırdı. 1994 yılında Magnum Photos’un asil üyesi oldu. Son yıllarda sinemaya merak saldı, fotoğraflarını, moda ve reklam gibi farklı alanlarda kullanmaya başladı. 2002 yılında, Barbican Sanat Galerisi ile İngiltere Ulusal Müzesi, Martin Parr’ın yapıtlarından oluşan büyük bir retrospektif sergiye önayak oldu. Bradford’da sergilenen bu fotoğraflar önümüzdeki 3-4 yıl boyunca Avrupa’yı dolaşacak. Martin Parr, 2004 yılında Galler Üniversitesi Newport Kampüsü’ne fotoğraf profesörü olarak davet edildi. Parr 2004 yılında Rencontres d’Arles’in Konuk Sanat Yönetmenliği’ni de yürüttü.

Çağımızın “vakanüvis”i olarak nitelendirilen ünlü İngiliz fotoğrafçı Martin Parr’ın fotoğrafları, köklü bir belgesel fotoğraf geleneğine yaslanan Magnum Photos için bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.
Martin Parr, insanlara tanıdık görünen şeyleri yepyeni ve çarpıcı bir biçimde sunuyor. Magnum fotoğrafçılarının alışılmış çalışmalarıyla karşılaştırıldığında, belki de Parr’ın fotoğrafları yeterince yabancı, uzak, gizemli ve hüzünlü değil, tam tersine, fotoğraflarda ilk bakışta fazlasıyla tanıdık, fazlasıyla gündelik hayata dair ve sıradan sahneler sunuluyor. Bu özelliği ile diğer Magnum fotoğrafçılarından ayrılan Martin Parr, insanları sarıp sarmalayan kapitalist kültür konusunda izleyenlerde yarattığı yoğun farkındalık açısından ise tipik bir Magnum fotoğrafçısı olarak değerlendiriliyor.

Martin Parr’ın ilk bakışta, abartılı, grotesk ve alışılmadık görünen fotoğrafları, aslında nasıl yaşadığımızı, kendimizi başkalarına nasıl tanıttığımızı ve değer verdiklerimizi keskin bir ironiyle gösteriyor. Hem estetiği hem de içeriğiyle tanıdık olan bu görüntüler, metropol insanlarını olağanüstü bir mizahla yansıtıyor. Seçtiği konular ve bu konuları ele alış biçimiyle dikkat çeken Martin Parr’ın fotoğraflarında bireysel özellikler ve ayrıksılığa değer veriliyor.

Parr’ın “Son Tatil”, “Bıkkın Çiftler”, “Küçük Dünya”, “İngiltere’yi Düşünmek”, “Almanya’yı Düşünmek”, “Telefon Projesi”, “Knokke le Zoute”, “Glasgow”, “Meksika”, “Lüksemburg” ve “Sağduyu” başlıkları altında sunduğu 156 eserden oluşan retrospektif sergisi “Assorted Cocktail” 17 Temmuz – 30 Ekim 2008 tarihleri arasında P.tesi dışındaki günlerde 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT