Ayten Turanli - Kaldirim Taşlarının Altında Kumsal Var

Tarihler: 16 Aralık 2010 Perşembe ~ 16 Ocak 2011 Pazar

Yer: Pi Artworks Galeri 1

Adres: Boğazkesen Cad. Kadirler Yokuşu Nöbetçi Sok. No:69/1 Tophane Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 293 71 03

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 16, 2010 ~ Oca 16, 2011

2007 ‘de “Açılım II” sergisi ile Atatürk Kültür Merkezi’nde ve 2002- 2005 yılları arasında Pi Artworks’de açtığı kişisel sergilerden tanıdığımız Ayten Turanlı, bu yıl “ Kaldırım Taşlarının Altında Kumsal Var” isimli “Duvar Heykellerin” den oluşan sergisi ile 16 Aralık 2010 - 16 Ocak 2011 tarihleri arasında Pi Artworks Galeri 1’ de. 17 farklı Duvar Heykeliden oluşan sergide heykeller birbirinin aynısı gibi görünen ama tamamen değişik, 1x1cm boyutunda ve farklı yüksekliklerde olan 2036 adet birimin birleştirilmesinden meydana geliyor. “FANTAZİ” ismi verilen bu işleri seyreden kişi, kendi fantazisini kurup, farklı yorumlarla algılayabilir.

Fantazi serisi dışındaki çalışmalar ise aynı boyutlarda ama daha az parçanın bir kompozisyon oluşturarak, bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor. Bu işler ise birer kaldırım taşı, birer kişilik, birer hayatı temsil ediyor.

Sergideki tüm parçalar tek renk, siyah; sır kullanılarak farklı kalınlıklarda ve farklı ısı derecelerinde pişirilerek değişik tonlar elde ediliyor. Siyahın, işler içindeki farklı renk tonları bu teknik ile gözler önüne seriliyor. Aynı malzemeden, aynı teknikle, aynı sayıda yapılmış ama hepsi farklı. Sanatçının diğer sergilerinde kullandığı gibi çoklu parçaların bir araya gelmesiyle elde edilen bütünlük bu sergide de göze çarpıyor. Ayten Turanlı sergisinin oluşumunu son olarak şu sözler ile bitiriyor; Kaldırım taşları öyle ki, biri eksik olduğunda olmuyor; orası boş kalınca göze batıyor, başka birşeyle doldursan yerini, sırıtıyor. Öyle biraraya gelmişler ki, birini çekip çıkardığında bozuluyor. İnsanlar da öyle değil mi? Hepimiz bir bütünün parçasıyız ve hepimiz o şeklimiz ve halimizle o kadar değerliyiz ki...

1994 - 1996 George Washington Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü, Türker Özdoğan Atölyesi aldığı eğitimlerden sonra yurtdışında çeşitli karma sergilere katılan sanatçı, Türkiye’de kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir ve son 13 yıldır Pi Seramik Atölye’sinde eğitim vermektedir.

Pi Artworks Galeri 1’de Ayten Turanlı’ nın “ Kaldırım Taşları Altında Kumsal Var” sergisi 16 Ocak 2011 tarihine kadar devam ediyor. Galeri 1, Pazar hariç her gün 10:30 – 19:30 saatleri arasında gezilebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT