Bahar Oganer `Kristal`

Tarihler: 10 Aralık 2009 Perşembe ~ 10 Ocak 2010 Pazar 10 ARALIK 2009- 10 OCAK 2010

Yer: Dirimart

Adres: Abdi İpekçi Cad. 7/4 Nişantaşı-İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 291 34 34 (Dahili: 13)

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 10, 2009 ~ Oca 10, 2010
“Görünür şeyler dünyasında, her şey bir tuzaktır…”

Dirimart güncel sanatın genç ve popüler sanatçılarından Bahar Oganer’in (1980, Ankara) Kristal adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

İzleyeni bir bilinmezliğe doğru götüren, düşündüren, yeri geldiğinde hayal kurduran Oganer, her çalışmasında yarattığı bir eylemle aslında farklı farklı hikâyelerin de başkahramanlarını resmediyor.

Büyük ebatlı tuval üzerine akrilik tekniği ile çalışan sanatçı düz, ince ve temiz bir boyama tekniğiyle oluşturduğu eserlerinde gündelik hayattan temalara yer veriyor.

Ayşegül Sönmez, sergiyle ilgili yazısında Oganer’in resimlerini şöyle anlatıyor: “Genellikle bize sırtı dönük ve dolayısıyla bizim farkımızdaki figürün söyleyeceği çok şey vardır. Çoğu zaman sırtı dönük, kentin kapalı ya da açık, resme taşındığı andan itibaren ikisi de olmayan mekânlarında salınırken, izleyiciyi, aslında kendi bakışının içine hapsetmektedir. İzleyici, resimde ona sırtı dönük figürle birlikte, kendi bakışının imgesiyle de birlikte salınma şansını bulur böylece… Bahar Oganer’in resmindeki kadın imgesi o yüzden her şeyden çok Lacan’ın şu sözlerini bize fısıldar; “Görünür şeyler dünyasında, her şey bir tuzaktır…”

1980 yılında Ankara’da doğan sanatçı, 2003- 2008 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü`nde eğitimini tamamladı. İzmir’de yaşayan ve çalışan sanatçı 2008 yılında Dirimart’ta Rüya adlı kişisel sergisi ile izleyici karşısındaydı. Sanatçının son çalışmalarından bazıları:

28. Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi, Akbank Sanat, Plastic Tree Vol III- Dirimart, Dirimart Presents I, Dirimart, Art – Athina, Atina Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, Dirimart Presents II, Dirimart.

BAHAR OGANER, KRİSTAL 10 Aralık 2009- 10 Ocak 2010 tarihleri arasında Pazartesi-Cumartesi, 10.00 -19.00 saatleri arasında izlenebilir.


Bahar Oganer `Kristal`

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT