Betul Aydıner - Yaşam Çiçeği / Yaşayan Çiçek

Tarihler: 04 Nisan 2013 Perşembe ~ 20 Nisan 2013 Cumartesi

Yer: Galeri Oda

Adres: Hüsrevgerede Cad. Fırın Sok. No.2B Teşvikiye Şişli İstanbul

Telefon: 0212 259 22 08

Faks: 0212 259 64 69

Web: http://http://www.galerioda.com

E Posta: info@galerioda.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 4, 2013 ~ Nis 20, 2013

1949 yılında doğan Betul, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nden sonra, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Yüksek Seramik Bölümü’nü 1974’te bitirip seramik atölyesini kurdu; artistik ve endüstriyel çalışmalara başladı. Bu yıllarda ürettiklerinde sanatçımız, bir endüstri ürünü olarak seramiğin, artistik niteliklerle zenginleştirilmesinin ve bu arada gelenekselden kopulmaması gerekliliğinin sonuçları olan örneklerle karşımıza çıkmıştır.

Aydıner, yaklaşık yirmi yıldır sadece “suluboya resim” üzerine yoğunlaşmıştır. Suluboyadan, alışılmışın dışında tatlar almayı hedefleyen, bu kez de suluboyanın yanı sıra gerçek altın kullanan, bunu da başardığı gözlenen Betul, düzenli çalışmasıyla verimli olmuş ve yapıtlarını yurt içinde ve dışında kişisel ve karma sergilerde izleyenlerle paylaşma olanağını bulmuştur.

“Evrensel enerji”ye inanmak, mistik âlemin yansımalarının izlerini sürerek yaşamı özümseme düşüncesi, kimileri için varlığın temelidir. Bu tür yorum ve yaklaşımların tarihine baktığımızda karşımıza çıkan bir simge olarak “Yaşam Çiçeği”ni Betul’un tespitlerinden öğrenelim: “Bilinen en eski “yaşam çiçeği” çizimi MÖ 600'lerden kalma olup Mısır, Abydos'taki Osiris tapınağındadır. Granit üzerine olağanüstü bir hassasiyetle ışınla yakılarak çizilmiştir. Motif, Efes dahil dünyanın pek çok yerinde bulunmuştur ve her bulunduğu yerde de adı aynıdır. Yaşamın tüm evrelerini temsil eder: Ağaç - çiçek - meyve - tohum - ağaç. Yaşam ağacı, yaşam meyvesi, yaşam tohumu motiflerinin hepsini içinde barındırır. En dıştaki çift daire, hücrenin çift zarını temsil eder. Tüm ırk ve dinlerin dışında olup, doğanın şablonudur.” Bu sergisinde sanatçımız, her biri farklı ve doğadan algılanmış çiçeklerle gerçek altın yaşam çiçeklerini birlikte kullanarak çalışmalarını oluşturmuştur.

Betul Aydıner’in yedinci kişisel sergisinde tamamı sulu boya ve altın olarak yaklaşık 25 resim yer alacak.

Galeri, Pazar ve Pazartesi günleri hariç 12:00-19:00 saatleri arasında açıktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT