Çağla Çakır - Çekirdek Aile ve Şenay Akkurt - Anahtar Delikleri

Tarihler: 15 Nisan 2014 Salı ~ 29 Nisan 2014 Salı

Yer: Arkeo Pera Sanat Galerisi

Adres: Yeni Çarşı Cad.66 / A Galatarasaray Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 249 92 26

Faks: 0212 244 31 64

Web: http://http://www.arkeopera.com

E Posta: info@arkeopera.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 15, 2014 ~ Nis 29, 2014

2 Bakış Açısı Tek Mekanda Buluşuyor

Şenay Akkurt'un insanoğlunun kilitleri ve anahtarları ile Çağla Çakır?ın toplumların son kalesi çekirdek aile 15 -29 Nisan tarihleri arasında Arkeopera Sanat Galerisinde sanatseverler ile buluşuyor.

Farklı temalardan yola çıkan ikili, materyal olarak insana en yakın ve en eski malzeme olan çamurdan modern heykellere uzanan çalışmalarında, sanatseverleri insanların ve toplumların halleri üzerine düşünmeye davet ediyor.

Tek mekanda iki farklı temada işler üreten Şenay Akkurt ve Çağla Çakır?ın elle şekillendirdiği ve farklı renklendirme tekniklerini kullandığı seramik heykelleri, hayata farklı bir bakış açısı sağlamak için simgeleri somut hale getiriyor.

İnsanlığın durumunu anahtar deliğinden izlemek
Şenay Akkurt çalışmalarında gerçek anlamından uzaklaşıp metafora dönüşen anahtar ve kilitleri kullanıyor. Hayat birer kilit ve anahtar dizininden oluşur fikriyle yola çıkıyor, sorunları ve kapalılığı simgeleyen kilitler ile çözümü ve açılımı simgeleyen anahtarlar üzerine çalışmaları ile sanatseverleri insanlığın anahtar deliğinden içeri bakmaya davet ediyor.

Çalışmalarını tek tek elde üreten sanatçının, oksitler, organik atıklar ve talaşlar yakılarak dumanlama tekniği ile renklendirdiği eserlerinin her biri tek, benzersiz ve tekrar edilemez özellik taşıyor.

Bireysellikten özgürlüğe, özgürlükten yalnızlığa
Gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda yalnız ve bencil insan yığınlarının mutluluğu yakalamasının formülü tüketime ve sanal dünyaya sıkışmaya başladı. Bireyselleştikçe özgürleşeceğine inanan insanlar her geçen gün yalnızlaşıyor mu? Toplumların ayakta kalması, ait olma, bağlanma ve biz duygularının son kalesi " çekirdek aile " temasını işleyen sanatçı, elle şekillendirdiği heykellerini seramik sırlarının yanı sıra Japonya kökenli eski bir teknik olan raku ile renklendirmiş. Raku, dumanlama yapılan materyalden hava durumuna kadar pek çok şeyin yarattığı etkiyle, bire-bir tekrar edilemez sonuçları olan bir tekniktir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT