Christina Dimitriadis - Island Hoping Fotoğraf Sergisi

Christina Dimitriadis - Island Hoping Fotoğraf Sergisi

Tarihler: 09 Eylül 2022 Cuma ~ 16 Ekim 2022 Pazar

Yer: Akaretler

Adres: Sinanpaşa Mahallesi Şair Nedim Caddesi no 2 İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eyl 9, 2022 ~ Eki 16, 2022

İstanbul’da sanatın nabzının attığı Akaretler, Eylül ayı boyunca birbirinden farklı, özgün ve özel sergilere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Çağdaş fotoğraf sanatının en önemli temsilcilerinden Christina Dimitriadis’in gerçekleştirdiği fotoğraf sergisi Begüm Güney’in küratörlüğünde,” 9 Eylül-16 Ekim 2022 tarihleri arasında Akaretler No: 55 binasında sanat severleri bekliyor

Tarihi dokusunun yanında dinamik yapısıyla da İstanbul’un en önemli kültür sanat destinasyonlarından olan Akaretler, sanatçıların, galerilerin ve sanat severlerin buluşma noktası olarak Eylül ayında da sanat dolu bir program sunuyor.

Christina Dimitriadis; Türkiye’de ilk kez sergilenecek Island Hoping projesi ile yaşam ortamlarını kendi merceğinden inceliyor. Hem mekânsal hem de zamansal geçişlere odaklanan serisi; hareketli-değişken odak noktalarını insanın sınırları, kimliği ve hafızası üzerinden ele alıyor. Türkiye-Yunanistan sınırları arasında insan varlığından yoksun 30 adacığın yer aldığı sergide tarihsel ve politik geçmişi karmaşık coğrafi varlıklar olarak adaları; Akdeniz'in sessiz imgelerine ve heykellerine dönüştürüyor.

Serginin küratörü Begüm Güney: “Dimitriadis’in 2015 -2018 yılları arasında ürettiği bu fotoğraf serisi, Ege ve Akdenizde tarihi boyunca politik olmaktan sıyrılamamış bu bölgede varolan adaların, canlı olmalarına dair bir gönderme yapıyor. Bu dünyaya ait kaya anıtları, çok kimlikli salt bir bağımsızlık anıtı. Sanatçının estetik yaklaşımında detaycı fakat fotografik süslemelerden-uzak yapıda kurguladığı dili, renk dengesi ile incelikli bir pentür algısı yaratırken aslında fiziksel bir varlık olarak kayanın sahip olduğu biçimden uzaklaşarak soyutlaşıyor. İnsandan ve insanın yarattığı tüm kaotik duygulardan arındırılmış bu adalar küratöryel kurgusuyla da sınırsız bir ufuk çizgisinde buluşturularak adeta mitleşiyor.”

Şehri ve sanatı bir araya getiren Akaretler’de, bir Bilgili Sanat projesi olarak Difo Art baskı ve prodüksiyon, Doku Medical sponsorluğunda, Christina Dimitriadis’in 2022 bahar ayında konuk sanatçı programına davet edildiği Gate 27 desteğiyle sergilenecek Christina Dimitriadis ‘Island Hoping’ fotoğraf sergisi 9 Eylül-16 Ekim 2022 tarihleri arasında Akaretler No: 55 binasında ziyarete açılıyor.

Christina Dimitriadis 1967’de Selanikte doğup, kökenleri dünyanın farklı yerlerine uzanan çok kültürlü bir ailede büyüdükten ve eğitim hayatını Parsons School of Design ve New School for Social Research'te Film ve Video üzerine tamamladıktan sonra; deneyim ve hafıza kavramları üzerine çalışmaya başladı. Sanatçı, fotoğrafı, kimlik kavramı üzerinden insan ilişkilerine dayalı otobiyografik bir duruşu ifade etmek için kullanıyor. Yirmi beş yılı aşkın çalışmalarında merceğini insan ve sınırları üzerinde yönelten sanatçı, insan kimliği, zaman ve mekandaki yabancılaşma temalarını işliyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Festival Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT