Doğu Çankaya - Fragmanlar

Doğu Çankaya - Fragmanlar

Tarihler: 05 Şubat 2018 Pazartesi ~ 05 Şubat 2018 Pazartesi 12:00 - 19:00

Yer: halka sanat/ galeri

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 5, 2018 ~ Şub 5, 2018

5 Şubat - 4 Mart 2018 tarihleri arasında Doğu Çankaya'nın Fragmanlar adlı sergisi, kurucularından olduğu bağımsız sanat inisiyatifi halka sanat projesi'nin galeri mekanında izleyiciyle buluşmayı bekliyor. Sergi, Çankaya'nın 2 Şubat 2018'de vizyona giren Cebimdeki Yabancı filminde yer alan yapıtlarını içeren bir seçkiden oluşuyor. Seçkide yer alan figüratif ve soyut resimler, desenler ve üç boyutlu nesneler sanatçının farklı dönem üretimlerinden kesitler sunuyor.

Doğu Çankaya resminde temel olarak, canlıların, mekanların ve durumların arkeolojisini çizer. Figüratif ve soyut çalışmalarında, bu iki çevreyi, geçişler ve detaylar aracılığıyla birbirine bağlar, birbirinden besler. Bu bağlantılar sergide yer alan işlerde izlekler halinde kendini belli ediyor. Bir işin merkezinde yer alan bir figür, bir diğerinin yapı taşlarından biri olarak yeniden karşımıza çıkıyor. Aynı şekilde bir arka plan unsuru, bir başka yerde işin anamalzemesi ve araştırma noktasına dönüşüyor.

Bu oyun, sanatçının tekrar etmekten, geliştirmekten ve yeniden keşfetmekten hoşlandığı ögeleri resim, desen ve üç boyutlu işlerinde farklı biçimlerde ve önceliklerde gözler önüne seriyor. Bunu yaparak kendi özgün dilini oluşturuyor. Fragmanlar, Çankaya'nın çelişki, umut ve yılgınlık gibi insani duyguların temsil biçimlerini araştırdığı figüratif işlerinden ve elle tutulur gerçekliğin türlü hallerini, kodlarını ve şifrelerini oluşturup yorumladığı soyut çalışmalarından oluşuyor. Ancak bu iki kanal dirsek teması olmadan, birbirinden kopuk ilerlemiyor. Her ikisi arasında bir köprü kurma anlayışı, yapıtlarda beliren tanıdık çizgilerde takip edilebiliyor.

İpuçlarını takip ederek izleyiciyi birinden diğerine geçişe davet ediyor ve bütünsel bir anlatım yaratmaya yardımcı oluyor. halka sanat/ galeri'nin iki katına yayılan Fragmanlar başlıklı seçkide yer alan otuz üç yapıt, ortak yapımcılıklarını Ferzan Özpetek, Frigo Film, İmaj ve BKM'nin, yönetmenliğini Serra Yılmaz'ın, sanat yönetmenliğini Deniz Göktürk Kobanbay'ın yaptığı Cebimdeki Yabancı filminde yer alıyor. Film 2 Şubat 2018'de vizyona giriyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT