Erkut Terliksiz - Hunger

Tarihler: 11 Nisan 2014 Cuma ~ 26 Nisan 2014 Cumartesi

Yer: X-ist

Adres: Abdi İpekçi Cad. Kaşıkçıoğlu Apt. No:42 D:2 Nişantaşı Şişli İstanbul

Telefon: 0212 291 77 84

Faks: 0212 343 69 35

Web: http://http://www.artxist.com

E Posta: info@artxist.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 11, 2014 ~ Nis 26, 2014

Terliksiz hikayeci ve grotesk anlatımını bir araya getirdiği işlerinde günlük olaylardan yola çıkarak doğa ile akıl arasında bir bağlantı kurmaya çalışıyor. Sergide insan figürünün alternatif formlarının yanı sıra masalsı çağrışımları ve ilkel duyguları temsiliyetiyle ön plana çıkan hayvan figürleri de dikkat çekiyor; izleyici ise her sahnede resmedilmiş bir masala dahil olarak kendi kurgularını yaratıyor.

Erkut Terliksiz'in masalları, rüyaları, hatta çizgi filmleri anımsatan resimleri ilk bakışta naif ve çocuksu görünüyor. Orman cinleri, zürafa avlayan adam, burnu tabağa düşen çocuk gibi bir çok gerçeküstü kahramanla karşılaşıyoruz. Kimi figürlere baktıkça ikinci bir yüz farkediliyor, kimi ise detaylarda belli belirsiz ortaya çıkan siluetlere bürünmüş. Oysa neler olup bittiğine baktığımızda, aslında sandığımız kadar masum bir dünyada olmadığımızı farkediyoruz. Tıpkı masallar gibi, ilk başta davetkar bir uslüpla bizi içine çeken bu büyülü sahneler, kaçıp kurtulmaya çalıştığımız duygu ve korkularımızdan oluşuyor. Bugüne kadar dinlediğimiz çoğu masal gibi her zaman mutlu sonla da bitmiyorlar. Zaten çocukken anlatılan masalların çoğu aslında içlerindeki vahşeti gizlemek için orijinalleri değiştirilerek bize anlatılmış, biz ise sahte sonlara ve kurtarıcılara inanmışız.

Mesela kırmızı başlıklı kız masallanın orijinalinde bir oduncu gelip kızı ve babaanneyi kurtarmıyor, babaanne kurt tarafından kıza yediriliyormuş. Bu acımasız ve tuhaf son tabii ki ne çocuklara ne de büyüklere uygun olduğu için saklanıp değiştirilmiş. Masalları nasıl duymak istediğimiz gibi yeniden kurguladıysak, Erkut Terliksiz'in hikayelerinde de görmek istediğimiz kadarını algılıyoruz. Gerçek olanın dışına çıktığımızı sanarken, kendimizi gerçeğin tam da ortasında buluyoruz.

Terliksiz'in son dönemlerde yoğunlaştığı deneysel malzeme kullanımı ve giderek soyutlaşan figürleri bu sergisinde çok daha hakim. "Hunger"da göreceğiniz tüm malzemeler sanatçının sokaklardan topladığı ahşap, karton ve kağıtlardan, parçalanmış tuvallerden ve terkedilmiş mobilya parçalarından oluşuyor. Hikayeleri gibi Erkut Terliksiz'in kullandığı malzemeler de bize çoğu zaman sunulan yapay kusursuzluktan uzak, doğala neredeyse özdeş halleri ile karşımıza çıkıyorlar. "Hunger" 26 Nisan'a kadar x-ist'te görülebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT