Evrim Kavcar - Evrim Kavcar’ın Boşluğun K’si

Evrim Kavcar - Evrim Kavcar’ın Boşluğun K’si

Tarihler: 07 Aralık 2015 Pazartesi ~ 26 Aralık 2015 Cumartesi

Yer: Galeri Zilberman

Adres: İstiklal Cad. Mısır Apt. No:163 K.3 D.10 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 251 12 14

Faks: 0212 251 42 88

Web: http://www.galerizilberman.com

E Posta: zilberman@galerizilberman.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 7, 2015 ~ Ara 26, 2015

Galeri Zilberman, Evrim Kavcar’ın Boşluğun K’si adlı projesini sunmaktan mutluluk duyar. Sanatçının 3üncü Mardin Bienali’nde yaptığı bir yerleştirmenin uzantısı olan proje, 4 Kasım - 26 Aralık tarihleri arasında galerinin proje alanında görülebilecek.

Sanatçı, bienalde sergilediği projenin ilk aşamasında, yaşadığı şehir Mardin’deki “boşluk” kavramını şehirdeki diğer insanların düşünce ve duygularıyla soruşturarak bir psikocoğrafya araştırmasına çıkmıştı. Boşluğun çağrışımlarının neler olabileceğiyle, en çok nerede ve nasıl hissedildiğiyle ilgili bir sorunun peşine düşmüştü. Sanatçı o boşluk kavramını sorguladığı metinlerinde şöyle diyor:

“Doldurulamayan boşluklar. Tespit edildiği an doldurulan boşluklar. Hissedilen ama tanımlanamayan boşluklar. İçini cızlatan boşluklar. İçinden nehirler geçen boşluklar. İhtiyacın olan boşluklar. Zihni delik deşik eden, mekanları, yerleri, coğrafyaları delik deşik eden boşluklar. Boşluk, bir yeri deliyor, bambaşka bir yerden çıkıyor. Şekli değişiyor; yeri değişiyor. Boşluk, yüzyıllardır yaşamına kastedilenlerden kalan bir varlık olarak, taşlar kadar ağır.” Bienal kapsamında yerel üreticilerle yaptığı işbirliğiyle demirden şekillendirdiği “boşluk” kelimesini, Eski Mardin ile Yeni Mardin arasında, özellikle seçilmiş bir kayanın oyuğu üzerine yerleştirmişti. Bir yüzü, tarih içinde zorla silinmiş kültürlerin yeri doldurulamayacak boşluğuna bakan bu kayanın, bir diğer yüzü coğrafyadaki her boşluğu doldurarak büyüyen bir inşaat alanına bakar.

Yerleştirildiği bu alandan üç ay sonra yazıdan geriye bir “k” harfi kalır. Yazının süreç içinde boşluğa karışan kısmına dair yaşananlar, sürece yayılmış bir düşünme, üretme ve değerlendirme süreci olarak bu yeni projeye evriliyor. Boşluğun K’sinde sanatçı elinde kalan “k” harfiyle, notlarıyla, işitsel ve görsel malzemesiyle boşluk fikriyle hesaplaşır. Parçalanmış bir kelimeden geriye kalan bir harfe, kişisel ve toplumsal bir ruh halinin metaforu olarak yaklaşır. Boşluğun K’si biriken malzemelerle gidene ve kalana bakarken, şu an ile ilişki kurmayı arzular. Kurulan bağlantılar, sanatçıyı, kendi sanatsal üretiminde süregelen bir temayla tekrar buluştururken, toplumsal düzlemdeki bir ruh durumunu kişisel hatıralarla yan yana getirir.

Boşluğun K’si 26 Aralık tarihine kadar Galeri Zilberman’da görülebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT