Funda Alkan - Kafes / The Cage

Tarihler: 15 Nisan 2013 Pazartesi ~ 25 Mayıs 2013 Cumartesi

Yer: Daire Galeri

Adres: Boğazkesen Cad. No:76/A Tophane Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 252 52 59

Web: http://http://www.dairesanat.com

E Posta: info@dairesanat.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 15, 2013 ~ May 25, 2013

Funda Alkan’ın “Kafes” sergisindeki nakışla işlenmiş kadın imgeleri, Modern ve Post-Modern sanat ile bugünün sanat üretiminin ilişkisel estetiği bağlamında kadının sunumuna ilişkin tartışmayı yeniden açıyor. “Kafes” sergisinde ‘Korse Giyen Güzeller’ ile Alkan, toplumun görsel düşünüş biçiminin iktidarını ölçmek için bu uyarlanmış imge dünyasından yeniden yararlanıyor.

İstanbul’da yaşayan ve çalışan sanatçı, eşzamanlı olarak demokratik, küresel, ataerkil, neo-liberal ve milliyetçi olmanın çelişkisini barındıran bir ülkede aktif bir birey, kışkırtıcı ve aktivist olarak kuşağının yaygın vazifesini yerine getiriyor. 2009’dan beri süregelen üretimiyle ataerkil basmakalıbına uygun örneklerde ısrar eden bir toplumun inançlarına karşı gelmek için, işlerinde geleneksel el sanatı teknikleri uygulayan kadınlar topluluğunda kendine yer ediniyor.

Funda Alkan sanat üretimindeki yoluna, grafik olarak alışılmış manzara ve iç mekânlar betimleyen bir dizi yama çalışması ile başladı. Daha sonra Türkiye’de pek çok neslin bilinçaltına işlemiş sinema ikonlarını konu alan bir seri üretti. Alkan, bu unutulmaz imgeleri zekice bir stratejiyle, seyirciye fetişizmini ve yanıltıcılığını belli eden sevimli bir nakış tekniğiyle üreterek bizi şaşırttı. Bu Hollywood görselleri, Andy Warhol’un yıldız portrelerini hatırlatan minimalist ve grafik bir tarzda resmedilmişti. Noktalardan oluşan geleneksel nakış aynı zamanda dijitalleşmeye işaret etmekte ve portreyi daha soyut bir hale getirmekteydi. Geleneksel teknikler ile Modernist estetiğin biraraya getirilişi, feminist veya kadınca sanattaki bağlayıcı sorunsallardan birisidir. Portrelerde ve torso serisinde Alkan bu problematiğin üstesinden gelmenin yolunu, zorlu bir girişimle, üç çelişkili sınıflandırmayı birleştirerek bulmuştur; yani 60’lar ve 70’lerin Pop Art’ı, günümüzün dijitalleştirilmiş görsel teknolojisi ve feministlerin el sanatının altını çizmeye yönelimi. Alkan’ın amaçlarından biri oyuna dahil olmak ve Türkiye’deki Modernist, Post-modernist veya muhafazakar izleyiciye ulaşarak toplumun inançlarına meydan okumaktır. *Beral Madra

“Kafes”, 12 Nisan – 25 Mayıs 2013 tarihlerinde Salı-Cumartesi günleri 11.00 – 19.00 saatleri arasında Daire Galeri'de görülebilir.

Funda Alkan - Kafes / The Cage

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT