Geçmişten Geleceğe Balat

Tarihler: 26 Haziran 2013 Çarşamba ~ 26 Eylül 2013 Perşembe

Yer: Plato Sanat

Adres: T.C. Plato Meslek Yüksekokulu Ayvansaray Cad. No: 45 Balat Eyüp İstanbul

Telefon: 0212 621 12 47

Web: http://http://www.platosanat.org.tr/

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 26, 2013 ~ Eyl 26, 2013

Balat’ın Geçmişi ve Geleceği Plato Sanat’ın Rezidans Programında İzlenecek!

Plato Sanat, Rezidans Programı Kapsamında İspanyol Sanatçı Felix De La Concha Ve Genç Sanatçı Elif Süsler’i Ağırlayacak!

İstanbul’daki güncel sanat çevresi için önemli bir mekan olan Plato Sanat, görsel sanatçılara yeni misafirlik programına katılma imkanını sunuyor. Plato Sanat Misafir Sanatçı Programı altı haftalık sürelerde sanatçılara ev sahipliği yaparken sanatsal araştırma ve üretimlerini profesyonel ve kurumsal ortamda sürdürme imkânı veriyor. Programın ilk 2 misafiri, dünyanın farklı yerlerinden gelen 60’dan fazla başvuru sonucunda seçilen İspanyol sanatçı Felix De La Concha ve genç sanatçı Elif Süsler oluyor. İlk tematik rezidans projesinde, İstanbul’da ve özellikle Plato Sanat’ın bulunduğu tarihi bölge olan Balat’ta devam eden kentsel dönüşüm projeleri ve bu bağlamda şu anda gündemde olan tartışmaları da ele alıyor.

26 Haziran’da kapılarını açacak ve 3 ay boyunca görülebilecek sergide Felix De La Concha, her gün bir tane olmak üzere farklı çevrelerden gelen 20’den fazla Balat sakinini ve buradaki kentsel yenilenmeye dahil olan insanları resmedecek ve oluşturduğu bu günlüğün kayıtlarıyla bir belgesel hazırlayıp; tablo ve videolarla da bir kurgu hazırlayacak. Balat’ın geçmişine yolculuk niteliği de taşıyacak konseptte portrelerle belgelerin kombinasyonu ile özel bir çizim oluşturup İstanbul’un Balat semtindeki çağdaş şehir yaşamıyla ilgili devam eden tartışmaların anlaşılmasına da olanak sağlayacak.

Elif Süsler ise, Felix de la Concha’nın aksine Balat’ın geleceğini ütopik / distopik bir bakış açısıyla ortaya koyacak. George Orwell’in 1984’üne ve olimpiyatlara adaylığının sonuçlanmasını bekleyen şehir İstanbul’a atıfta bulunarak Balat 2020 adıyla bir proje ve tanıtım paketi tasarlayacak. 2020’de ortaya çıkmış yeni bir insan türü tarafından mesken tutulmuş Balat’ın tanıtım paketini içeren bir proje olacak. Reklam filmi, turistik gezi rehberi, Balat’ın yeni hayatını işleyen kartpostalların yanında, ortaya çıkmış olan kurgusal yeni ırk da broşür, poster gibi basılı malzemelerle tanıtılacak. Aynı zamanda galeri ve turist turlarını andıran 2020’de verilecek bir turun simülasyonu yapılıp bir gecelik veya gündüz gerçekleşebilecek bir performansa dönüştürülecek.

İstanbul’un çok sayıda farklı kentsel dönüşüm projesi ve bazı projelerin gerçekleştirilme yöntemlerine karşı yürütülen tepki ve protestolar ile gündemde olduğu bu dönemde İstanbul’da olması öngörülen deprem gerekçe gösterilerek, coğrafi açıdan öneme sahip, tarihsel ve kültürel çeşitlilik barındıran pek çok mahalle için kentsel dönüşüm projeleri hazırlanmakta ve uygulanmaktadır.

Plato Sanat’ın da içinde yer aldığı Balat ve çevresi bu uygulamalara tabi olan bölgelerdendir.

www.platosanat.org.tr

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT