Hippodrom / Atmeydanı: İstanbul’un Tarih Sahnesi

Tarihler: 16 Şubat 2010 Salı ~ 18 Nisan 2010 Pazar 16 Şubat- 18 Nisan 2010

Yer: Pera Müzesi

Adres: Meşrutiyet Caddesi No:65 34443 Tepebaşı / Beyoğlu İstanbul İstanbul

Telefon: 0 212 334 99 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 16, 2010 ~ Nis 18, 2010

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Bizans ve Osmanlı dönemlerinin en önemli yapılarından birini, olağanüstü güzellikteki anıtların süslediği görkemli Hippodrom’u ve Osmanlı döneminin Atmeydanı’nı adeta yeniden kuran ve çevresindeki yaşamı irdeleyen bir sergiye ev sahipliği yapıyor; “Hippodrom / Atmeydanı: İstanbul’un Tarih Sahnesi”.

Hippodrom Bizans İstanbulu’nun en büyük ve önemli yapılarından biriydi. Atmeydanı ise Osmanlı dönemi İstanbulu’nun en önemli ve hareketli kamusal alanlarından biri oldu. Cumhuriyetin kuruluş döneminde de önemli olaylara ev sahipliği yapan ve Sultanahmet semtinde bulunan İstanbul’un bu çok özel ve renkli alanını, Pera Müzesi’nin üçüncü katında ağırlayan “Hippodrom / Atmeydanı: İstanbul’un Tarih Sahnesi” sergisi, son derece görkemli eserlerle, 4. yüzyıldan arkeolojik bulgular, mimari çizimler, resimler, fotoğraflar ve gündelik yaşam objeleriyle İstanbulluları yaşadıkları kentle ilgili bir bellek yolculuğuna çıkarıyor.

16 Şubat 2010 tarihinden itibaren ziyarete açılacak olan “Hippodrom / Atmeydanı: İstanbul’un Tarih Sahnesi” sergisinde, Paris Louvre Müzesi’nden Cluny Müzesi’ne, İstanbul Arkeloji Müzesi’ne, Topkapı Sarayı’ndan, İslam Eserleri Müzesi’ne, özel koleksiyonlara, farklı yerlerden bir araya getirilen önemli eserlerin ilk kez bu kapsamda sergilenmesi de ayrı bir önem taşıyor.

Bizans imparatorlarının izlediği araba yarışları, Atmeydanı’nda Osmanlı sultanının izlediği oyunları ve şenlikleriyle, tarih içinde birbirini izleyen uygarlıklara göre farklılaşan kültürel yaşam biçimlerine sahne olmuş bu meydan, “Hippodrom / Atmeydanı: İstanbul’un Tarih Sahnesi” sergisiyle yeniden kurgulanıyor ve çevresindeki yaşam gözler önüne seriliyor.

İstanbul’un Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin kültürel zenginliğini öne çıkaran etkinlikler düzenleyen İstanbul Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle gerçekleşen, küratörlüğünü Ekrem Işın’ın bilimsel danışmanlığını ise Brigitte Pitarakis ve M. Baha Tanman’ın yaptığı “Hippodrom / Atmeydanı: İstanbul’un Tarih Sahnesi” sergisi 18 Nisan 2010 tarihine kadar açık kalacak.

Pek çok arkeolojik bulgunun bu kapsamda ilk kez Pera Müzesi’nde sergileneceği “Hippodrom / Atmeydanı: İstanbul’un Tarih Sahnesi”nin arkeolog, tarihçi, bilimadamı gibi uzmanların yanı sıra, yaşadığı kentin tarihine merak duyan İstanbulluların ilgisinin yoğun olacağı bekleniyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT