İlhamın Geometrisi Karma Heykel Sergisi

İlhamın Geometrisi Karma Heykel Sergisi

Tarihler: 18 Nisan 2016 Pazartesi ~ 28 Mayıs 2016 Cumartesi

Yer: Armaggan Nuruosmaniye

Adres: Nuruosmaniye Caddesi No: 65 Çemberlitaş Fatih İstanbul

Telefon: 0212 533 44 33

Faks: 212 522 00 33

Web: http://www.armaggan.com

E Posta: info@armaggan.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 18, 2016 ~ May 28, 2016

Geometri, Heykel ve Mimariyi Altın Oran’da buluşturan sergi
“İLHAMIN GEOMETRİSİ” ARMAGGAN Art & Design Gallery’de devam ediyor

Genç sanatçı ve tasarımcıları desteklemek amacıyla kurulmuş olan ARMAGGAN Art & Design Gallery’nin, geometri, heykel ve mimariyi Altın Oran’da buluşturan “İlhamın Geometrisi” karma heykel sergisi 28 Mayıs 2016 tarihine kadar devam ediyor.

Heykel, Mimari ve paralel olarak Geometri’den ilham alınarak varlığı estetik bir üstünlük sayılan bir oran olan Altın Oran’da buluşturan “İlhamın Geometrisi” sergisi heykel ve mimari tutkunlarından tam not aldı. İlk çıkış noktası ve kıvılcımının mimari olduğu sergide 16 sanatçı eserleriyle yer alıyor.

Sergi küratörü ve galeri yöneticisi Şanel Şan Sevinç sergi konusunda, “Bu serginin çıkış noktası, ilk düşüncesi, kıvılcımı ‘mimari’den gelir. Mimarlık her zaman ilgimin odağında yer alan disiplinlerden biri olmuştur. Usta mimarları sanatçılardan hiç bir zaman ayırmamışımdır. Odağımda yer alan bir disiplin de heykeldir. Heykeltıraşların bir tür sihir barındırdıklarına inanırım. Yapımı, yolculuğu, tekniği, düşüncesi, yaşaması, anlatması hep zor ama sonuç bir o kadar dahiyanedir.

Üç boyut, zorlayıcı, sınır tanımayan kimliği ile kitlelere ulaşmada, hafızalara kazınmada, yüzyıllara meydan okumada rakipsizdir. Galerimizin de yer aldığı Tarihi Yarımada’da bu rakipsizliği Mimar Sinan başta olmak üzere tüm mimarlara, ustalara, zanaatkarlara her gün selam ederek hatırlıyoruz. Bir fasulyenin bir şehirde nasıl bir çekim merkezi yaratabileceğini Anish Kapoor ile öğreniyoruz, Frank Gehry’nin bir şehrin kaderini değiştiren müzesini alkışlıyoruz.” dedi.

Ortak paydada bu disiplinleri birleştiren deyim yerindeyse ekmek-su işlevi gören bilginin ise şüphesiz ‘geometri’ olduğunu ileten Sevinç, “Şiirsel bir kelime bence geometri. Her anımızda, yaşamımızda fark etmeden bize eşlik ediyor. Olmayanı resmetmeye, var olanı kuvvetlendirmeye, estetiğe güzelliğe yaşama her an sessiz sedasız sızıyor.

Bu sergide istedim ki farklı yönlerde, malzemelerle ve felsefe ile çalışan değerli heykeltıraşlar, ilhamlarında aracı olan, ilhamları ile aralarından su sızmayan geometriyi düşünsün, doğanın sunduğu bu mükemmel oranlar, formlar ve birleşimi üzerine bugünkü yorumlarını sunsunlar. ” diye belirtti.

Geometriden ilham alan eserlerin geometriye ithafen bir arada görüldüğü sergide, Ahmet Özparlak, Aysun Bozuklu, Deniz Pireci, Dinçer Güngörür, Emel Vardar, Gül Delemen, Hülya Sözer, Mahmut Aydın, Malik Bulut, Mehmet Kutlu, Mustafa Akkaya, Nadia Arditti, Nergiz Yeşil, Neşe Çoğal, Nilay Özenbay ve Tan Taşpolatoğlu gibi sanatçılar yer aldı.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT