İstanbul Arkeoloji Müzesi Sanal

Tarihler: 27 Mart 2021 Cumartesi ~ 27 Mart 2021 Cumartesi 27 Mart 2021 19:30

Yer: Online Etkinlikler

Ücret: 1. Kategori - 105.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 27, 2021 ~ Mar 27, 2021
Profesyonel Turist Rehberi Sibel Kocabıyık’ın size özel anlatımı ile İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni keşfe çıkacağız sanal müze gezisi, online platformda!

Osmanlı İmparatorluğu'nda ilk müze Müze-i Hümayun adı ile Sultan Abdülmecit döneminde Harbiye Nazırı olan Ahmet Fethi Paşa tarafından 1840 yılında Topkapı Sarayı'nın ilk avlusunda bulunan Aya İrini kiilise'sinde kuruldu. Müze Mecma-i Asar-ı Atika (Eski Eserler ) ve Mecma-i Esliha-i Atika ( Eski Silah Koleksiyonu) olmak üzere iki bölümden oluşuyordu. Oranın yetersiz kalması üzerine Fatih Sultan Mehmet döneminde yaptırılmış olan Çinili Köşk müzeye çevrilmiştir. 1881 yılında müze müdürlüğüne atanan Osman Hamdi Bey'in yaptığı kazılardan gelen eserler çoğalınca 1891 yılında mimar Alexandre Vallaury'a müze binasını inşa ettirmiştir. Buraya Lahitler müzesi sonra da Asar-ı Atika yani Eski Eserler Müzesi adı verilmiştir. Sonraki yıllarda ek binalar yapıldığı gibi Güzel Sanatlar Akademisi yani Sanay-i Nefise mektebi olarak yapılan bina da Eski Şark Eserleri müzesine çevrilmiştir. Türkiye'nin ilk müzesi olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri'de günümüzde eserler Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk'te sergilenmektedir. Müzemiz dünyaca ünlü birçok esere ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Osman Hamdi Bey tarafından yapılan Sayda/Sidon Kral nekropolü kazısından getirilen İskender Lahti, Ağlayan Kadınlar Lahti, Tabnit Lahti görülmeye değerdir. Dünyada bilinen ilk uluslararası yazılı antlaşma Kadeş Antlaşma metni ve Halikarnasos Moseleum'una ait Aslan heykelleri göreceğimiz diğer önemli eserler arasında olacak. Müzemizin birbirinden değerli birçok eserini gelin hep birlikte Profesyonel Turist Rehberi Sibel Kocabıyık'tan dinleyelim.

Konuşmacı: Profesyonel Turist Rehberi Sibel Kocabıyık

Bu sanal müze gezisine neden katılmalısın?
● Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırları içind yer alan medeniyetlere dair birbirinden değerli eserleri görmek ve bunlar hakkında bilgi sahibi olmak için gezimize katılabilirsiniz.

Bu sanal müze gezisinde neler öğreneceksin?
● Müzenin tarihçesi ile başlayacağımız konuşmamıza Osman Hamdi Bey'i ve mimar Alexandre Vallaury' i tanıyarak devam edeceğiz.
● Eski Şark Eserleri bölümünde Mısır, Mezopotamya ,Hatti Kültürü, Asur kolonileri Çağı ,Hititler ve Urartular üzerine konuşup müzemizde sergilenen eserlerini yakından tanıma fırsatı yakalayacağız.
● Mezopotamya eserleri arasında  taş işçiliğinin seçkin örneklerinden olan sunaklardan, adak levhalarına; bir zamanlar saray duvarlarını süsleyen kabartmalardan Assur'da saray kapılarını koruyan Lamassu'lara kadar çok şey var.
● Babil'in İştar Kapısı ve sarayların duvarlarını süsleyen çeşitli hayvan ve rozet bezemeli panolardan bir bölümünü yakından incelerken Babil'in Yeni yıl kutlamaları hakkında konuşağız Dünyanın en eski aşk şiirinin yazılı olduğu tableti görebilirsiniz ve hakkında bilgi edinebilirsiniz.
● Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait çeşitli çini ve seramiklerin sergilendiği Çinili Köşk hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz Sidon Kral Nekropolü'nün bulunuş öyküsünü dinleyip buradan getirilen lahitleri yakından tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.
● 32 ton ağırlığındaki Sidemara lahtini daha yakından inceleme fırsatınız olacak Arkaik dönem ve Hellenistik dönem heykeltraşlığı üzerine konuşup buna dair müzemizdeki eserlere göz atacağız.

Eğitim Seviyesi
Herkes için

Sanal Müze Gezi Programı
● Müzenin tarihçesi
● Mısır, Mezopotamya ,Hatti Kültürü, Asur kolonileri Çağı ,Hititler ve Urartular tarihi ve müzedeki bu döneme ait eserler
● Babil'in İştar Kapısı
● Babil'in Yeni yıl kutlamaları, Dünyanın en eski aşk şiirinin yazılı olduğu tablet
● Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait çeşitli çini ve seramiklerin sergilendiği Çinili Köşk
● Sidon Kral Nekropolü'nün bulunuş öyküsü ve buradan getirilen lahitler
● 32 ton ağırlığındaki Sidemara lahti
● Hellenistik dönem heykeltraşlığı ve buna dair müzedeki eserler

Sanal Gezilerimiz Hakkında Genel Bilgilendirme
● Bu SANAL MÜZE GEZİSİ bilgisayar ya da telefonunuzdan görüntülü olarak gerçekleşmektedir.
● Sanal Müze Gezileri profesyonel rehber eşliğinde yapılmaktadır.
● Görüntüler verilirken rehber müzede eserler, olaylar ve görüntüde olan yapı/müze hakkında yorum ve anlatım yapmaktadır.
● Sanal gezi sırasında anlatım sürerken rehbere yazılı olarak soru sormak ya da notlar iletmek mümkündür
● Sanal Müze gezisi 2 saat sürmektedir. Her gezi sonrasında 30 dakikalık soru / sohbet bölümü vardır
● Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
● Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırmanız gerekmektedir. 
● Sanal Müze gezimizde katılımcı sayısı 75 kişi ile sınırlıdır
● Sanal Müze Gezisine katılmak için online olarak ya da misafir danışmanından kayıt yaptırmanız gerekmektedir.
● Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
● Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
● Geziyi kaçıranlar için telafi gezi yapılmayacaktır.
● Her gezinin kayıtları kursiyerlere bir kayıt link olarak gönderilecektir.
● Sanal gezinin süresi 2 saattir. Her gezinin sonunda soru ve yanıtlar için 30 dakikalık süre olacaktır

Rehber
Profesyonel Turist Rehberi Sibel Kocabıyık

Sibel Kocabıyık 1982 İstanbul doğumlu. 2004 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu. 4 yıl kadar Söğütlüçeşme İ.Ö okulunda İngilizce Öğretmenliği yaparken hafta sonları da TEGV Ferit Aysan Eğitim Biriminde bir çocuk değişir, Türkiye değişir anlayışından yola çıkarak  gönüllü sorumluluk üstlenip çeşitli eğitimler verdi. 2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının açmış olduğu Profesyonel Turist Rehberliği sınavında başarılı olup İstanbul'da eğitimini tamamladı. 2017 yılında İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun oldu. 10 yılı aşkın süredir Profesyonel Turist Türkiye Rehberi olarak çalışıp yurtiçi ve yurtdışı turlar yapmakta  bunun yanısıra birçok sosyal sorumluluk projesinde yer almaktadır.Evli ve 2 çocuk annesidir.

- Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.- Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.- Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix'in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.- Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix'in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT