Kazım Karakaya- Karşılaşma- Encounter

Kazım Karakaya- Karşılaşma- Encounter

Tarihler: 18 Eylül 2018 Salı ~ 13 Ekim 2018 Cumartesi

Yer: Bozlu Art Project Nişantaşı

Adres: Teşvikiye Cad. No:45/131 İsmet Apt. D:1 34365 Şişli İstanbul

Telefon: 0212 232 72 32

Faks: 0212 232 72 32

Web: http://www.bozluartproject.com/

E Posta: contact@bozluartproject.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eyl 18, 2018 ~ Eki 13, 2018

Kazım Karakaya, “karşılaşma”nın doğası gereği birbirini etkileyen, yön veren ve dönüştüren yapısını yansıtan, “karşılaşma” ile ortaya çıkan yeni biçim ve anlamlar örgüsüne gönderme yapan heykelleriyle Bozlu Art Project Nişantaşı’nda. Tek olmak ile birden fazla olmanın, karşı karşıya durmanın, karşı karşıya gelmenin ve bu bir araya gelişin her iki tarafta yarattığı etkiyi ve enerjiyi sorgulamanın peşinden giden bir sergi “Karşılaşma”.

Çin kültüründe Ying-Yang, İran kültüründe iyilik ve kötülük, karanlık ve aydınlık gibi düalist kavramların Orta ve İç Asya sanatında hayvan üslubuyla karşılığını bularak, yüzyıllar boyunca sanatta bu zıtlığı ifade edecek şekilde hayvan mücadele sahnelerinde kullanılması, Kazım Karakaya’nın “karşılaşma” anlarının temsilinde başlangıç noktasını oluşturuyor. Karakaya, kadim kültürlerde çeşitli sembolik anlamları olan hayvan mücadele sahnelerinden de izler taşıyan heykellerinde doğal ve vahşi olanın izinden giderek karşılaşmaların geçmişten günümüze izini sürüyor. Bu takip izleyiciyi yüzyıllar önce Doğulu nakkaşların kitap resimlerinde güç, su, bolluk ve bereket gibi kavramları simgeleyen ejder gibi efsanevi hayvanların kitaptan çıkarak üçüncü boyuta geçmiş halleriyle karşı karşıya getiriyor. Demirin üzerindeki patina ve yaşanmışlık hissi alüminyum heykellerin parlaklığı içinde yansımasını buluyor.

Hepsi tek başına ayrı şeyler ifade eden heykeller bir araya geldiklerinde etkileşime geçiyor, izleyiciye yeni okumalar öneriyor. Sanatçının farklı malzemeleri kullanmadaki yetkinliğini gözler önüne seren taş ve metal malzemenin iç içe geçtiği heykeller, taş gibi kadim bir malzeme ile teknoloji ve Sanayi Devrimi’ni çağrıştıran metalin iç içe geçtiği yeni vücutlarda hayat buluyor. Taşın kütle etkisini, metalin mekanik etkisini kıran bu bir aradalık ve melez yapı ortaya çıkan yeni görüntü üzerine düşünmemizi sağlıyor. Karakaya’nın, heykelin üç boyutlu çağrışımlarını esnetmeyi denediği, izleyiciyi yüzeye yönlendirdiği, yüzey ve mekân ilişkilerini sorguladığı duvar çalışmalarında ise minyatürlü kitap resimlerinde özellikle saz üslubunda karşımıza çıkan formların duvara taşınmasıyla birlikte etki alanlarının değişimine tanık oluyoruz.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT