Lizbon - Gülbenkian Müzesi

Tarihler: 05 Şubat 2021 Cuma ~ 05 Şubat 2021 Cuma 05 Şubat 2021 19:30

Yer: Online Etkinlikler

Ücret: 1. Kategori - 105.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 5, 2021 ~ Şub 5, 2021
"Lizbon’un en önemli müzesi olan Gülbenkian Müzesi’ni sanal ortamda geziyor ve Gülbenkian’ın nefes kesen yaşam öyküsünü ve müzede sergilenen eserler hakkında yorumları Profesyonel Rehber Tülay Zeybek Özcan’dan dinliyoruz.

Calouste Gulbenkian adını duydun mu? 1869 yılında Kayseri'li Ermeni bir ailenin çocuğu olarak İstanbul Üsküdar'da dünyaya gelen Calouste, kendi kurduğu petrol şirketi vasıtasıyla kazandığı servetle dünyanın en zenginleri arasında yer almıştır. 1891 yılında bir seyahat için gittiği Bakü’de gördüğü petrol yataklarını görünce Padişah 2.Abdülhamid’e petrolün gelecekteki en önemli yakıt olacağı konusunda rapor hazırlamıştır. Bakü, İstanbul, Londra, Marsilya, Paris, Musul, Tahran, Moskova, New York arasında mekik  dokuyan Gülbenkian’ın Shell, Jön Türkler, Rockefeller, Osmanlı Bankası arasında nefes kesen yaşam öyküsü 2.Dünya Savaşı başlayınca Lizbon’da son bulur. Arkeolojiye, sanat koleksiyonculuğuna olan ilgisi onun 6000 eserlik bir koleksiyona sahip olmasına vesile olur. Londra British Museum ve National Galery’ye çok sayıda  eserler bağışlayan  Gülbenkian eserlerinin korunması ve sergilenmesi amacıyla Lizbon’da kendi adını taşıyacak bir vakıf kurar."

Konuşmacı: Profesyonel Rehber Tülay Zeybek Özcan

Bu sanal müze gezisine neden katılmalısın?
Lizbon’un en önemli müzesi “Gülbenkian Müzesi”ni, kurucusu Caoluste Gülbenkian’ın nefes kesen yaşam öyküsünü öğreniyor ve müze içinde sergilenen  Mısır, Greko-Romen, Mezopotamya, İslam, Ermeni, Uzak-Doğu uygarlıklarının yanısıra, Avrupa Resim ve Heykel  Sanatı’nın en güzel örneklerini rehber eşliğinde geziyorsun.

Bu sanal müze gezisinde neler öğreneceksin?
İstanbul Üsküdar'lı Calouste Gülbenkian’ın dünyanın en büyük petrol şirketleri arasında oynadığı rolü ve yaşam öyküsünü öğreniyorsun
Kafkasya ve Ortadoğu’da ilk petrol savaşlarının nasıl başladığını öğreniyorsun
Avrupa’nın en büyük özel sanat koleksiyonu nasıl kurulduğunu öğreniyorsun
Müze’de bulunan Mısır, Greko-Romen, Mezopotamya, Doğu İslam, Ermeni, Uzak-Doğu sanatları koleksiyonlarını ve öykülerini öğreniyorsun
16.yy Rembrant, 17.yy Rubens, 18.yy Fragonard ve Guardi, 19.yy Turner, Degas, Monet, Renoir ve daha bir çok önemli sanatçının eserlerini ve öykülerini öğreniyorsun.

Eğitim Seviyesi
Herkes için

Sanal Gezilerimiz Hakkında Genel Bilgilendirme
Bu SANAL MÜZE GEZİSİ bilgisayar ya da telefonunuzdan görüntülü olarak gerçekleşmektedir.
Sanal Müze Gezileri profesyonel rehber eşliğinde yapılmaktadır.
Görüntüler verilirken rehber müzede eserler, olaylar ve görüntüde olan yapı/müze hakkında yorum ve anlatım yapmaktadır.
Sanal gezi sırasında anlatım sürerken rehbere yazılı olarak soru sormak ya da notlar iletmek mümkündür
Sanal Müze gezisi 2 saat sürmektedir. Her gezi sonrasında 30 dakikalık soru / sohbet bölümü vardır
Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırmanız gerekmektedir. 
Sanal Müze gezimizde katılımcı sayısı 75 kişi ile sınırlıdır

Kayıt Yaptırma Koşulları
Sanal Müze Gezisine katılmak için online olarak ya da misafir danışmanından kayıt yaptırmanız gerekmektedir.
Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
Geziyi kaçıranlar için telafi gezi yapılmayacaktır.

SANAL GEZİ PROGRAMI
Gülbenkian kimdir
Gülbenkian’ın yaşam öyküsü
Petrol devleriyle ilişkileri
Avrupa ve Osmanlı siyasileri ile ilişkileri
Gülbenkian koleksiyonu nasıl oluştu
Koleksiyonlar Lizbon’a nasıl geldi
Gülbenkian Vakfı’nın ve Müze’nin kuruluş öyküsü
Müze binası
Mısır Sanatı     
Greko-Roman Sanatı
Mezopotamya Sanatı  
Doğu islam Sanatı
Ermeni Sanatı  
Uzak Doğu Sanatı
Avrupa Sanatı 10-16. yy
Avrupa Sanatı 15-17. yy
Avrupa Sanatı (heykel, madalyon, dekoratif sanatlar, sanat kitapları)
18. yy Fransız dekoratif  sanatları
Gümüş koleksiyonu
18 ve 19. yy İngiliz ve Fransız  resim ve heykel sanatı
Francesco Guardi Resimleri
19. yy İngiliz ve Fransız  resim ve heykel sanatı
Rene Lalique çalışmaları

REHBER
Profesyonel Rehber TÜLAY ZEYBEK ÖZCAN
İstanbul'da dünyaya geldi. İlköğretimini, doğduğu ve tarihi sevmeye başladığı yer olan Sultanahmet 44 İlköğretim Okulu'nda tamamladı. Özel Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda orta ve lise öğrenimini bitirerek, 1979 yılında yüzyıllık okulun "ilk kızları" ünvanıyla mezun oldu. Marmara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü filoloji ve öğretmenlik için ise psikoloji ve pedagoji yan dalları okuyarak 1984 yılında diploma aldı. 

1989 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açtığı sınav ve eğitimi yüksek dereceyle bitirerek, "profesyonel turist rehberi" olmaya hak kazandı. "Gezmek yaşamaktır. Yaşam ise bir yolculuktur bizi kendimize getiren ..." Sözlerindeki mana ile ülkemize gelen yabancı konuklara ve yerli gezginlere; Türk kültürünü ve ülkemizin maddi manevi varlıklarını tanıtmak için, 31 yıldır turist rehberlik mesleğini aşkla icra etmektedir. Yerli ve yabancı kuruluşların düzenlediği bir çok sertifika programlarına katılarak, uzmanlık alanlarını "arkeoloji", "pre-historia", "Anadolu'da Yunan ve Roma Uygarlıkları", "Büyük İskender'in izinde", "Anadolu'da inanç sistemi", "Anadolu'dan Dünya'ya etki eden ilk'ler", "Anadolu'da Yedi Kiliseler", "St Paul'ün ayak izinde", "Anadolu'da Musevi Mirası", "Mezopotamya Uygarlıkları ve Doğu Kültürü", "Bizans ve Yemek" gibi konularda çeşitlendirmiştir. “Işık doğudan yükselir” felsefesine ilgisi dolayısıyla doğu ülkeleri, Kafkas Coğrafyası, İpek Yolu, Baharat Yolu, Eski Ticaret Yolları ve kültürü özel çalıştığı konulardır. Anadolu tarihte birçok medeniyetin başladığı yer olması münasebetiyle, yurtdışında katıldığı sertifika programlarında kadim medeniyetlerin kült sanatı ve medeniyetlerin devamlılığında kültürün, sanatın ve inanç sisteminin önemi hakkında sunumları dünyayı kucaklamakta “Biz” kavramına dikkat çekmiştir. 
"Kültürler Ebrusu" Anadolu aşığı olan Özcan, turist rehberliği ile beraber, öğretmen olarak İstanbul Üniversitesi ve İTÜ'de; ayrıca çeşitli yabancı okullarda yönetici pozis-younda görev aldı. Öğretmenliği öğrencisinden hep bir şeyler öğrenmek gayretiyle yaptı. En iyi öğretmeni ise evladı oldu. "Seyahat etmek nedir?" sorusuna Aziz Augustine'nin sözleriyle yanıt veriyor: "Dünya bir kitaptır ve seyahat etmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar."


- Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.- Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.- Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix'in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.- Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix'in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT