Mor Çatı´ya Sanatçıların Desteği Artıyor!

Tarihler: 08 Kasım 2010 Pazartesi ~ 08 Kasım 2010 Pazartesi

Yer: İstanbul Otto Santral

Adres: Eski Silahtarağa Elektrik Santrali / Eyüp İstanbul

Telefon: 0212 427 18 89

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 8, 2010 ~ Kas 8, 2010

Kadın Sığınma Vakfı Mor Çatı’nın Santral İstanbul Otto Santral’de önümüzdeki hafta düzenleyeceği müzayedeye sanatçıların ve iş dünyasının desteği devam ediyor. Ajda Pekkan, Hülya Avşar, Sezen Aksu, Tarkan gibi bir çok ünlü sanatçının bağışladığı kıyafetlerden sonra ünlü ressamların tabloları da Mor Çatı Vakfı’na gelir yaratmak amacıyla açık arttırmayla satışa sunulacak. Ünlü iş adamı Numan Ceyhan, çağdaş türk ressamlarından Mustafa Ayaz’ın 6 tablosunu müzayedeye bağışlarken, ünlü ressam ve heykeltıraş Uğur Çakı da değerli tablolarından birini vakfa bağışladı. 8 Kasım akşamı Santral İstanbul Otto Santral’de yapılacak müzayedeyi Alif Art yönetecek.

Şiddet gören kadın ve çocuklara hukuki, sosyal ve psikolojik destek veren Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı 20. yılında büyük bir buluşmaya ev sahipliği yapıyor. Kadınlara ve çocuklara uygulanan her türlü şiddetin önlenmesi konusunda duyarlılığa sahip olan sanatçılar, iş insanları ve aydınlar Mor Çatı’ya yeni bir sığınak kazandırmak için Santral İstanbul’da bulunan Otto Santral’de 8 Kasım’da yapılacak gecede bir araya gelecek. Alif Art tarafından yönetilecek müzayedede ünlü sanatçıların kıyafetleri ve ünlü tasarımcıların imzasını taşıyan tişörtlerden sonra sürpriz bir gelişmeyle Numan Ceyhan tarafından başka bir müzayededen alınarak Mor Çatı’ya bağışlanan tablolar da satışa çıkarılıyor.

Şiddet gören kadın ve çocuklara yeni bir sığınak için Mor Çatı’ya destek vermek isteyen herkes 300 TL’den satılan müzayede davetiyesini satın alarak bu özel geceye katılabilir. Geceye katılmak için Mor Çatı Vakfı gönüllülerine 0 212 244 49 81’den ve bağışlar için detaylı bilgiye www.morcati.org.tr’den erişilebiliyor.

Mor Çatı dostu sanatçıların kostümlerinin açık artırma ile satışa sunulacağı geceden elde edilecek gelir, kadın sığınıklarının açılması ve yürütülmesi konusunda öncü olan Mor Çatı’ya yeni bir sığınak kazandıracak. Çocuklar Duymasın dizinin geçmiş bölümlerinde rol almış olan ünlü sanatçı Demet Tuncer de gecede mini bir konser verecek.

Otto Santral’de yapılacak gecede; Ajda Pekkan, Emel Sayın, Gönül Yazar, Hülya Koçyiğit, Hülya Avşar, Lale Belkıs, Nilüfer, Orhan Gencebay, Sezen Aksu, Tarkan, Tuncel Kurtiz, Türkan Şoray ve Zuhal Olcay gibi Türk sanatçıların yanı sıra Buika ve Monica Molina gibi yabancı sanatçıların da kostümleri satışa sunulacak. Gecede ayrıca; Galatasaray ve Fenerbahçe futbol ve basketbol takımlarının imzalı formaları ile; Beşiktaş ve Türk Milli futbol takımlarının imzalı formaları da satışa sunulacak.

Mor Çatı sığınağı için ünlü modacılar tişört tasarladı, sanatçı, yazar ve televizyon dünyasının yıldızları da bu tişörtleri giyerek Mor Çatı’ya destek verdiler. Tişörtlerin satışından elde edilecek gelir, şiddet gören kadın ve çocukların kalabilecekleri yeni bir sığınak için değerlendirilecek. Mor Çatı gönüllüsü Deniz Marşan’ın koordinatörlüğünü yaptığı çalışmada tasarımcılar Elif Cılızoğlu, Jale Hürdoğan, Zeynep Tosun, Zeynep Erdoğan, Özgür Mansur, Ayşe Deniz Yeğin, Gamze Saraçoğlu ve Mehtap Elaidi Mor Çatı için birer tişört tasarladı. Aylin Aslım, Azra Akın, Beren Saat, Banu Güven, Ebru Akel, Rojin, Sedef Avcı, Sebnem İşigüzel bu tişörtleri ilk giyen ünlüler oldu. Çalışmaya katılanların tümü, kadına yönelik şiddete karşı mücadelede Mor Çatı’nın yanında yer almaktan mutluluk duyduklarını belirttiler.

Emi Tekstil tarafından üretilen ve Tems Tekstil tarafından baskıları gerçekleştirilen tişörtlerin ilk satış merkezi Bilstore Tünel mağazası oldu. Önümüzdeki günlerde satış ağı genişletilecek, internet üzerinden de satış yapılabilecek.

Mor Çatı’nın 20. Kuruluş yıldönümünde gerçekleştirilen bu kampanyaya iletişimde Rafineri, halkla ilişkilerde Zarakol destek veriyor. Kampanyadan elde edilecek gelirle kadın ve çocuklar için daha uygun yeni bir sığınak binası kurulması hedefleniyor.

Geceye; iletişimde; Rafineri, halkla ilişkilerde; Zarakol, interaktif ve event organizasyonunda;Trafo, açık arttırmada; Alif Art, mekan ve ikramda; Otto Santral gönüllü olarak destek veriyor. Gecenin danışmanları ise Gülay Kamaz, Berrin Yoleri ve Deniz Marşan...

Mor Çatı 20 Yılda Neler Yaptı?
Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, kurulduğu 1990 yılından bu yana şiddet gören kadın ve çocuklara aralıksız olarak hukuki, sosyal ve psikolojik destek verdi. Mor Çatı kuruluşundan bu yana şiddet gören binlerce kadın ve çocuğa aralıksız olarak hukuki, sosyal ve psikolojik destek verdi. Kadınların tanıklıkları aracılığıyla elde edilen bilgiler Mor Çatı tarafından yetkililer başta olmak üzere geniş bir kesimle düzenli olarak paylaşıldı, yasaların kadından yana değişmesi, uygulamadaki aksaklıkların giderilmesi konusunda savunuculuk çalışmaları gerçekleştirildi. Mor Çatı uluslararası standartlarda 3 ayrı sığınakla faaliyet yürüttü. Bunlardan biri halen sürdürülüyor. Her 3 sığınakta da kalan kadın ve çocukların şiddetten uzak yeni bir yaşam kurma oranı yüzde 80.

Kadına Yönelik Şiddet Nedir?
Kadına yönelik şiddet tüm dünyada öncelikle yaşam hakkı üzerinde önemli bir tehdit oluşturuyor. Her 3 kadından 1’inin fiziksel şiddet gördüğü biliniyor. Fiziksel şiddet, yani tokat, itip kakma, dayak vb. şiddetin en tanınmış biçimi. Ancak şiddet bununla sınırlı değil. Yapılan çalışmalar kadına yönelik şiddetin çok yönlü olduğunu, alay etme, suçlama, çocukları uzaklaştırma, güveni yok etmeye çalışma, kıskançlık, para vermeme gibi duygusal, sözel, ekonomik biçimleri bulunduğunu ortaya koydu. Bütün bunlar sadece bedende değil, her kadının iç dünyasında da kalıcı izler bırakıyor. Üstelik şiddetin mağduru sadece kadınlar değil, aynı zamanda buna tanık olan ya da bizzat yaşayan evdeki çocuklar. Birleşmiş Milletler’in Kadın Yönelik Her Türlü Ayrımcılığı Engellenmesi Sözleşmesi, şiddetin kaynağında toplumda kadınlara uygulanan ayrımcılığın yattığını belirtiyor ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu imzacı devletlere ayrımcılığın önlenmesi ile ilgili sorumluluk yüklüyor. Son yıllarda şiddetin ve ayrımcılığın önlenmesi amacıyla yapılan birçok yasal düzenleme mevcut. Ancak bunların uygulanmasında ciddi sorunlar bulunuyor ve kadına yönelik şiddetle ilgili rakamlarda ne yazık ki hâlâ iyileşme yok.

Türkiye’de her gün 5 kadın koca, eski koca ya da sevgili tarafından öldürülüyor. Suçlular “haksız tahrik” gerekçesi ile mahkemelerde birçok kez ceza indirimi alıyorlar.

Yasaya göre nüfusu 50 bin olan tüm belediyeler şiddetten uzaklaşmak isteyen kadın ve çocuklar için sığınak açmalı, ancak sığınak açan belediye sayısı yalnızca 19. SHÇEK’e bağlı ise 40 kadar sığınak bulunuyor. Mevcut sığınaklarda kadınların güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yetersiz. Bu nedenle şiddet ortamına geri dönmek zorunda kalan kadınların oranı yüzde 86’ya yaklaşıyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT