National Geographic Fotoğrafçısının Gözünden Turkcell “Kardelen Kızları” Sergisi

Tarihler: 17 Eylül 2009 Perşembe ~ 27 Eylül 2009 Pazar

Yer: Galatasaray Meydanı

Adres: Galatasaray Meydanı İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eyl 17, 2009 ~ Eyl 27, 2009
National Geographic Fotoğrafçısının Gözünden Turkcell “Kardelen Kızları” Sergisi

Turkcell’in Kardelenler Projesi ile dünyaca ünlü belgesel kanalı National Geographic Channel’a konu olan ve çekilen belgeselde rol alan Kardelen kızlarının fotoğrafları, Beyoğlu Galatasaray Meydanı’nda sergilenecek. National Geographic fotoğrafçısı Tino Soriano tarafından çekilen fotoğraflardan oluşan sergi, 17-27 Eylül tarihleri arasında gezilebilecek.

Turkcell ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin 2000 yılından bu yana yürüttüğü Kardelenler projesi kapsamında eğitim gören ve ünlü İspanyol fotoğrafçı Tino Soriano tarafından görüntülenen Kardelen Kızları’nın fotoğrafları sergi oldu. Geçtiğimiz yıl, ünlü belgesel kanalı National Geographic Channel tarafından belgeseli çekilen Kardelen kızlarının, çekimler süresince Tino Soriano tarafından görüntülenen fotoğraflarından oluşan 30 fotoğraflık bir seçki, 17-27 Eylül tarihleri arasında Galatasaray Meydanı’nda sergilenecek.

Turkcell ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin ekonomik yetersizlikleri sebebiyle öğrenimlerine devam edemeyen kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlanması amacıyla başlattığı Kardelenler Projesi, ilk olarak geçtiğimiz yıl National Geographic ekibinin dikkatini çekti ve gelen teklif üzerine belgesel haline getirilmesi kararlaştırıldı. Çekimler, 11 kişilik bir ekiple Eylül 2008’den Nisan 2009’a kadar sürdü. Belgesel için İstanbul, Kars, Erzurum ve Mardin’de Kardelen kızları ve aileleri ile görüşüldü. Proje ile ilk kez Türkiye’den bir sosyal sorumluluk projesi National Geographic Channel’da belgesel oldu.

National Geographic Channel yönetmeni Ivan Bouso tarafından çekilen ve basın fotoğrafçılığında en önemli kategori olan FOTOPRES’ten beş ödülü bulunan National Geographic fotoğrafçısı Tino Soriano tarafından görüntülenen ve 1 Temmuz’da yayınlanmaya başlayan belgesel, 30 Eylül’e kadar National Geographic Channel Türkiye’de yayınlanmaya devam edecek. Belgesel, ardından yurtdışında da gösterime girecek.

“Kardelenler” projesinde, ailelerinin ekonomik maddi yetersizliği nedeniyle öğrenimlerine devam edemeyen kız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlanması, meslek sahibi, ufku açık “birey”ler haline gelmeleri amaçlanıyor.

Proje dahilinde bugüne kadar yaklaşık 20.000 öğrenciye Turkcell bursu verildi, 8.666 öğrenci liseden mezun oldu, 2.707 öğrenci üniversiteyi kazandı ve 755 öğrenci de üniversiteden mezun oldu. Üniversiteden mezun olan öğrenciler arasında şu an meslek hayatına atılarak, doktor, avukat, hemşire ve öğretmen olan Kardelenler var.

National Geographic Fotoğrafçısının Gözünden Turkcell “Kardelen Kızları” Sergisi

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT