Neslihan Özgenç Cümbüş-ü Alem İsimli Sergisi

Tarihler: 22 Haziran 2015 Pazartesi ~ 27 Haziran 2015 Cumartesi

Yer: Derinlikler Sanat Merkezi

Adres: Teşvikiye Cad. Nar Apt. No:59 Kat:2 D:2 Teşvikiye Şişli İstanbul

Telefon: 0212 291 82 55

Web: http://http://www.derinliklerart.com

E Posta: info@derinliklerart.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 22, 2015 ~ Haz 27, 2015

Neslihan Özgenç ’Cümbüş-ü Alem’’ isimli sergisi ile 4 - 27 Haziran 2015 tarihleri arasında Derinlikler Sanat Merkezi’nde…

Cümbüş-ü Âlem

Terkedilmiş kentlerin kalabalıkları vardır ya, hani artık yalnızca birer hayalet olan mekânlardan sızan hikâyeleri, işte öyle zamansız ve mekânsız bir açıklıkta beliriyor Neslihan Özgenç’in altıncı kişisel sergisi “Cümbüş-ü Âlem”. Bir dizi küçük mekân kırıntısının yanı sıra hayalet kentlerden mekân parçacıklarıyla; her birinin üzerine kendi âleminin vakti sinmiş insanları ve “şey”leri ile katmanlı bir zamansallığa ve parçalı bir uzaya açılıyor Cümbüş-ü Âlem.

Özgenç, bu zamandışı açıklıkta başını çevirdiği her noktada kendisini görünür kılan sayısız hikayelerin ayrıntılarını kağıda aktarıyor. Her bir parça kâğıt da izleyiciyi, efsunlu çizgilerle serimlenen hınzır ve çekici bir çoğulluk içinde birlikte varolmaya davet ediyor.

Her köşesine bir hikâyenin kahramanları savrulmuş olan çoşkulu bir biraradalık bu. Hikayesinden uzağa düşmüş yersiz yurtsuz kahramanların sefahatine tanık oluyoruz, tanıdık ama çıkaramadığımız, adı dilimizin ucundaymış hissi veren kahramanların sefahati… Gözlerinizi çevirdiğiniz ilk eserden itibaren kağıt üzerinde adeta belirmiş olan bir dizi mekan parçası, efsunlu figürler, başka alemlere ait hayvanların ve yaratıkların varlığı sizi dakikalarca esir alıyor. Her ayrıntının başka bir hikâyeyi çağrıştırdığı, otuz altı parçadan oluşan Cümbüş-ü Âlem, izleyicinin imgelemine adeta bir bayram havası yaşatıyor. Her bir eserde yakalanabilecek sayısız ayrıntı, bulutlarda gördüğü şekilleri heyecanla paylaşmak isteyen çocuklara döndürüyor gözlerini ciddiyetle kâğıda yaklaştıran izleyiciyi. Karadullar, gelinler, âşıklar, uçan gergedanlar, filler ve daha niceleri Özgenç’in Cümbüş-ü Âlem sergisinde izlemeye geleni kendi hikâyesine çekmek için bekliyor. Fazla söz istemiyor Özgenç’in sergisi. Her şey bittiğinde dilinizin ucunda huzurlu bir mırıltı kalıyor:

Öyle bir Cümbüş-ü Alem ki bu
Ne tabistan ne payiz
Ne zamanın bendesi ne mekânın aşığı
Rivayeti muhtelif, maksudu birdir

Tuğba AYAS ÖNOL

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT