Nilgün İrmikçi - Düş 28

Nilgün İrmikçi - Düş 28

Tarihler: 07 Mart 2019 Perşembe ~ 31 Mart 2019 Pazar

Yer: MAKERY 41

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 7, 2019 ~ Mar 31, 2019

Sanatçı Nilgün İrmikçi’nin ‘DÜŞ 28’ başlıklı kişisel sergisi, 7 Mart’ta MAKERY 41’de sanatseverle buluşuyor.

Kansersiz Yaşam Derneği ile gerçekleşen sergi, Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında, 10 yıl önce aramızdan ayrılan, 60 kuşağının tarihsel yaşanmışlığına, kadın sanatçı ve yalnız bir anne olarak tanıklık eden Nilgün İrmikçi’nin, 30 yıllık sanat hayatı boyunca ürettiği eserlerden özel bir seçki olarak MAKERY 41’de ziyaretçilere açılıyor.

‘İnsanca olan, fazlaca insanca olan, ayıp ve rezil olarak yadsınır.’ Zerdüşt… Sanatçının bugüne kadar gerçekleştirdiği soyut figür üretim pratiğini özetleyen bu sergi, onun yaşadığı dönemiyle kurduğu bir tür ‘takıntılı’ ilişkisine dayanıyor. Yaşam yolculuğunda ‘içinde uyuyup kabullendiğimiz rüyaları’ alt üst etmek ve karşılaştığı karmaşık insan ilişkilerini irdelemek sanatçının odaklandığı konular arasında yer alıyor.

İnsan bedenini desenlerinde çözümleyen sanatçı bu çıkış noktasıyla en zorlu yolu seçmiş. İmgelerinde kullandığı yalın bedenlerde, coğrafya, kültür, zaman veya kimliğe ilişkin bir ifade kaygısı yok. Çalıştığı yüzeydeki mekânsız ve hacimsiz kuralsızlığına rağmen sanatçının anlatım gücü, sökme ve kurma apriori edimiyle doygunluğa ulaşmış. Böylelikle dönemin beden soyutlamalarına öncülük eden sanatçılarıyla karşılaştığımızda, plastik kaygıları ustaca çözümleyerek kendi yalın duruşunu başarılı ve olgun bir tavırla oluşturmuş.

İrmikçi, çoğunlukla orta ölçekli yağlı boya çalışmaları ile yol alsa da, yaşamının en ufak zaman dilimlerinde dahi üretkenliği elden bırakmamış, küçük boyutlu kağıt üstü zengin suluboya tekniklerini kullanarak çalışmalarına devam etmiş. Sanatçı yağlı ve suyu boyanın yanı sıra, porselen üstü figür çalışmaları için de ayrı kişisel sergiler açmıştır.

Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nden 1979 yılında derece ile mezun olan Nilgün İrmikçi, aydın, mücadeleci ve insan ilişkilerinde hümanist tavrıyla örnek bir kadın sanatçı ve vizyoner bir anne idi. Resim çalışmaları ve yirmiyi aşkın kişisel sergisi yanında tek başına bir kız çocuğu büyütmenin sorumluluğu ile Milli Saraylar Yıldız Porselen kuruluşunda dekoratör, grafiker yani bir emekçi kadın olarak da karşımıza çıkan İrmikçi’nin çalışmaları, Dünya Kadınlar Günü kapsamında Mart ayı boyunca MAKERY 41’de görülebilir.

Kansersiz Yaşam Derneği desteği ile gerçekleşen sergiden elde edilecek gelirin bir kısmı derneğe bağışlanacak.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT