Ödeşme

Tarihler: 20 Mayıs 2009 Çarşamba ~ 27 Haziran 2009 Cumartesi

Yer: Kasa Galeri

Adres: Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri, Bankalar Caddesi No: 2 Karaköy İstanbul

Telefon: 0212 2924939/1508

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 20, 2009 ~ Haz 27, 2009
ÖDEŞME/GETTING EVEN
Kasa Galeri 20 Mayıs – 27 Haziran tarihleri arasındaki Ödeşme sergisiyle Assaf Gruber, Lia Lapithi ve Devrim Kadirbeyoğlu’nun yapıtlarına ev sahipliği yapıyor. Küratörlügünü Işın Önol`un üstlendiği sergide, politik ve sosyal açıdan süregiden sorunlarla boğuşan bölgelerden gelen sanatçılar, sanatsal tavırları birbirlerinden farklı olmakla beraber, işlerinde coğrafyalarının politik koşullarını ironiye dayalı bir gerilim yaratarak irdeliyorlar.

Sanatçı, ülkesinin dışında yapıtlarını göstermeye başladığı anda, ülkesini temsil ederken bulur kendisini. Ülkesindeki politik yapının, resmi söylemin, tarihin, olan-bitenin sözcüsüdür artık. Ülkesinde olan bitene duyarlı olmaktan öte bir sorumluluktur bu. Oysa sanatçı, sosyal pozisyonu gereği önce kendi ülkesindeki egemen politikaları eleştirendir. Temsil etmek bir yana, sadece devlet politikalarını değil, genel geçer düzenin işleyiş biçimini yerden yere vurandır. Bu anlamda, bir fıkrada bir araya gelir gibi, bir İsrailli, bir Türk, bir Kıbrıslı Rum sanatçının bir araya gelişi, bu üç milleti ya da bu üç ülkenin devletlerinin görüşlerini bir araya getirmez. Buradaki birliktelik, belki daha çok yerel hikayelerin bir araya gelişi gibi görülebilir.

Assaf Gruber (1980, İsrail) 2008’de Paris, Ecole Nationale Superieure des Beaux-arts’da yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2009 yılında Gent, Belçika ve Verona, İtalya’da kişisel sergiler yapmıştır. 2005’ten bu yana çeşitli ülkelerde karma sergilerde yer almış, 2008’de Les amis des beaux-arts de Paris birincilik ödülünü kazanmıştır.

Lia Lapithi Çalışmalarını Lefkoşa’da sürdüren sanatçı, eğitimini ABD ve İngiltere’de tamamlamıştır. Şimdiye kadar ondört kişisel sergi açmış, pek çok grup sergisinde yer almıştır. Yapıtlarını sergilediği yerlerden bazıları: Dans la nuit, des images, Création numérique en Europe, Grand Palais, Paris, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia, Madrid, Haus der Kulturen der Welt, Berlin, Universite des BeauxArts, Paris. Şu müze koleksiyonlarında eserleri yer almaktadır: Kıbrıs Devlet Çağdaş Sanat Koleksiyonu, Uygulamalı Sanatlar Müzesi (MAK), Viyana ve Muséum Centre Pompidou, (Nouveaux Médias MNAM-CCI) Paris. Detaylı özgeçmiş için: www.lialapithi.com

Devrim Kadirbeyoğlu (1978, İstanbul) Çalışmalarını New York ve İstanbul’da sürdürmektedir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden sonra, yüksek lisans eğitimini Massachusetts College of Art in Boston’da (Studio For Interrelated Media) tamamlamıştır. 2009’da New York, Bridge Art Fair’de yapıtları yer almıştır. Haziran ayında İsviçre, Biel Bienne, PasquArt sanat merkezindeki ‘Seriously Ironic: Positions in Turkish Contemporary Art Scene’ sergide yer almak üzere davet edilmiştir. Kadirbeyoğlu’nun yapıtları New York, İstanbul ve Berlin’de sergilenmiştir. 2009 yılında Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi bünyesinde misafir sanatçı programına kabul edilmiştir.
http://devrimkadirbeyoglu.com/


Ödeşme

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT