Olgu Ülkenciler - Meneviş

Olgu Ülkenciler - Meneviş

Tarihler: 23 Mart 2021 Salı ~ 22 Nisan 2021 Perşembe

Yer: Art On İstanbul

Adres: Meşrutiyet Cad. Bilsar Binası No: 90A, Şişhane Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 259 1543

Web: http://www.artonistanbul.com/

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 23, 2021 ~ Nis 22, 2021

Art On İstanbul, Ressam Olgu Ülkenciler’in “Meneviş” başlıklı altıncı kişisel sergisine 23 Mart-22 Nisan tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sanatçı bu sergisinde insanı yeryüzünün parıltısı olarak öne çıkarıyor ve insanca yaşama hakkını savunuyor.

Serginin ismi “bir yüzeyde ışık ile oluşan renk dalgalanmaları, parlaklık” anlamına gelen meneviş sözcüğünden geliyor. Bu sözcük ayrıca Farsça’da hare anlamı taşıyor. Olgu Ülkenciler bu sözcükten yola çıkarak resim yüzeyini problematize ettiği sergisinde, içinden geçtiğimiz zamanı romantize etmeden anlama gayretiyle yüzeyde araştırdığı yeniliği, değişimi bir arada sunuyor. Sıradan insanlar için hayatı yaşanılır kılanın, bir umut ışığıyla beliren parıltı olduğunu belirten Ülkenciler, meneviş sözcüğünün edebiyatta ve halk arasında tam da böyle bir umudu simgelediğine inanıyor.

Üroloji profesörü açıkladı: Prostat derdiniz varsa buna asla dokunmayın...

Çalışma disiplinini bütünden parçalara giderek kuran Ülkenciler, serginin bütününde ulaşmak istediği resim etkisini, düz bir yüzeyin altında okunan lekeler olarak ele alıyor. “Meneviş” sergisini oluşturan her resim, ortak bir yüzeyi paylaşan birimler olarak ortaya çıkıyor. Bu seride malzeme olarak fırçayı eleyen sanatçı, sprey boya ve modelleme pastasıyla yüzeyde katmanlar oluşturuyor ve lekenin sınırlarını belirliyor. Fırçanın yokluğu, fırçayla oluşan darbeleri ve sürme biçiminin yarattığı değeri de ortadan kaldırınca, daha önceki resimlerde görülen katmanlar, tek bir yüzeyde birleşiyor. Sergiyi oluşturan her birim, bu yüzeyi ve serginin merkezindeki ortak umudu paylaşıyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT