Ruken Aslan - Gece Kulübü

Ruken Aslan - Gece Kulübü

Tarihler: 11 Kasım 2023 Cumartesi ~ 02 Aralık 2023 Cumartesi

Yer: Galeri Diani & Atolye Sudor

Adres: Bostanbaşı Caddesi No : 3 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 244 31 34

Web: http://www.galeridiani.com

E Posta: info@galeridiani.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 11, 2023 ~ Ara 2, 2023

Gece Kulüpleri Yapay Işıklar, Gölgeler, Aynalar, Sarhoş Edici Maddeler Ve Müzikle Örülü, Yanılsamalara Dayalı, Düşsel Bir Fantazmagoria Alanı, Poetik Bir Mekan

Siz İzleyicileri 11 Kasım Cumartesi Gününden İtibaren Galeri Diani’de Karşılayacak Olan Bir Görsel Şölen Bekliyor

Farlı sayılan ancak yaşamın içinde var olann kimi zaman resimsel olarak düşünülmesi güç olan konulara değinen bir ressamdır RUKEN ASLAN.

Oysa ki bu konular ve olgular hemen yanınaşımızdadır. Ruken Aslan iç dünyasını izleyiciye aktarabilmek için adeta bir tiyatro dekoru gibi yansılma ve yanılsatma yolunu seçer; gölge ve ışığın karşıtlığını kullanarak aktarmayı uygun görür. İzleyiciyi gölge ve ışık aracılığı ile kendi düşsel ve yanılsamalar dünyasına yolcuğa çıkartır. Rehber ise Ruken Aslan’ın kendisidir.

RUKEN ASLAN’ın resimlerindeki temel kaygı, hemen hemen her sanatsal üretimde olduğu gibi, poetik bir mekan oluşturabilmeye dayalıdır. Sanatçı “Gece Kulübü” kavramını resimlerinde dilsel alanda metafor olarak işler ve gece kulübünün yapay ışıklarını, gölgelerini, aynalarını, sarhoş edici içeceklerini, müzikle örülü olan bu alanı bir fantazmagoria alanı olarak kullanır. Yanılsamalara dayalı düşsel bir alan...

RUKEN ASLAN’ın sergideki eserlerinin bir bölümünü oluşturan şehir çizimleri, Baudelaire’ci karanlık bir kent romantizminden esinlenir. Teknik olarak doluluktan ziyade boşluklardan yola çıkılarak oluşturulmuş bu çizimlerin konularını genellikle şehrin kafeleri, barları, parkları gibi aylaklık alanları oluşturur. Serginin bir diğer bölümünü ise şehrin üzerinde uçan meleğimsi figürlerle dolu resimler oluşturur. Şehrin üzerinde uçan kanatlı figürler, sanat tarihinde sıklıkla kullanılmış, arketipsel bir temsildir. Şehir bu figürler aracılığıyla nesneleşir, gözetlenir, arzulanır.

Serginin bir başka bölümünü ise Sanatçı, tür olarak natürmort, manzara ve portre resimlerinin bir karışımı sayılabilecek resim serisi olarak nitelendirir. İlk bakışta bir natürmort resmini andıran kompozisyonlarda nesneler, manzara resmine gönderme yapacak bir biçimsel durum içerisinde sunulurlar. Eserler natürmortun parçası olarak hiçbir yere koyamayacağımız düşsel bir mekanı gösterip göstermediği sanatseverlerin hayal dünyasına bırakılmıştır.

Tüm bunlar bir düş müdür ya da düşün içinde bir düş müdür bütün gördüğümüz ve göründüğümüz Poe’nın dizelerindeki gibi... Herşey eserlerin karşısına geçip ne algıladığınıza ve hayal ettiğinize bağlı…

Ruken Aslan’ın, izleyicileri düşsel mekanlara yolculuğa çıkardığı “GECE KULÜBÜ ” adlı sergisi, 11 Kasım- 2 Aralık 2023 tarihlerinde Galeri Diani’de izlenebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT