Sanat Psikoterapi Atölyelerinde Üretilen Eserler Sergilenecek

Sanat Psikoterapi Atölyelerinde Üretilen Eserler Sergilenecek

Tarihler: 28 Mayıs 2019 Salı ~ 31 Mayıs 2019 Cuma

Yer: İÜ İTF Dekanlık Sergi Salonu

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 28, 2019 ~ May 31, 2019

28-31 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek sergide sanat psikoterapi atölyelerinde fotoğraf, resim, seramik, ebru ve el sanatları eserleri sergilenecek.

İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Sosyal Psikiyatri Servisi’nde yürütülen “Sanat Psikoterapisi ve Rehabilitasyon Programında” tedavinin önemli bir ayağını oluşturan sanat psikoterapi atölyelerinde üretilen eserler sergilenecek.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, Dekanlık Sergi Salonu'unda 28-31 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek sergide sanat psikoterapi atölyelerinde fotoğraf, resim, seramik, ebru ve el sanatları eserleri sergilenecek.

İÜ İTF Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sosyal Psikiyatri Servisi Sorumlu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurhan Eren, sergi hakkında şu açıklamada bulundu; "Birçok ülkede ayrı bir meslek alanı olarak tanımlanan sanat psikoterapileri, sağlık ve ruh sağlığı alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Resim, müzik, . dans, drama, fotoğraf gibi çeşitli sanat dallarına yönelik geliştirilen tekniklerle ruhsal bozukluk tanısı almış bireylerin iyileşme ve rehabilitasyonunda çeşitli yararlar sağlanmaktadır. Ülkemizde de, İstanbul Tıp Fakültesi, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Sosyal Psikiyatri Servisi’nde bu konuda eğitim almış uzmanlarla, uzun yıllardır tedavinin bir parçası olarak sanat psikoterapi atölyeleri yürütülmektedir. Bu atölyelerde hastaların, duyumsal, duygusal, bedensel, algısal birçok açıdan kısıtlanmışlığını azaltarak yabancılaşma ve toplumdan kopmalarını önlemek, hastalığın kronikleşmesine engel olmak, depresyon, stres ve kaygı ile başa çıkmalarına yardımcı olmak, hastaların öz-gücünü geliştirerek daha sağlıklı yollarla kendilerini ifade etmelerini sağlamak amaçlanmaktadır. Kökleri insanlık tarihi kadar eski olan sanat ilk ifade araçlarındandır. Katılımcıların zengin iç dünyalarını yansıttıkları eserlerin yer aldığı bu serginin hasta kimliği yerine, üreten/sanatçı kimliğini oluşturmaya ve katılımcıların öz-gücünü harekete geçirmeye katkı sağlayacağını düşünmekteyiz"

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT