Seval Şener - Haremde Yeni Bir Işık

Seval Şener - Haremde Yeni Bir Işık

Etkinlik Sergi Seval Şener - Haremde Yeni Bir Işık

Tarihler: 07 Mart 2018 Çarşamba ~ 31 Mart 2018 Cumartesi

Yer: Galeri Nev Ankara

Adres: Kırlangıç Sokak 24 Çankaya İstanbul

Telefon: 312 466 93 90 - 312 468 93 90

Web: http://www.galerinevistanbul.com/

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 7, 2018 ~ Mar 31, 2018

Galeri Nev, Kırlangıç Sokak’taki yeni adresinin ikinci sergisini 7 Mart Çarşamba akşam açıyor. Seval Şener’in “Harem’de Yeni Bir Işık” başlığını taşıyan sergisi, Murat Morova’nın bir masal kitabı minyatürlerinin âdeta mercek altına alınmış sayfalarını anımsatan eserlerinden sonra, bu defa dünya müzelerinden devasa tabloları minyatürleştiriyor.

Seval Şener, tıpkı Jean Dominique Ingres gibi, kopya ederek orijinal olmanın yolunu arıyor. Bulunduğumuz coğrafyadaki minyatür geleneğinin köklerini kavramak ve izlerini sürmek üzere minyatürler kopyalamaya başlayan sanatçı, Rönesans sonrası başyapıtlarının minyatür olarak yeniden kurgulandıklarında başyapıt olma özelliklerinin ne kadarını koruyup, ne kadarını kaybettiklerini sınıyor. Aynı deneye, başka Osman Hamdi olmak üzere, aralarında Ingres ve Gerome’un da bulunduğu pek çok Oryentalist ressam da konu oluyor. Böylece, âdeta bir metin, diyelim bir şiir, önce bir Doğu dilinden Batı diline, ardından yeniden bir Doğu diline tercüme ediliyor; bu sırada şiirselliği belki eksiliyor, belki katlanıyor...

Sanatçı kendi macerasını şöyle anlatıyor: “ ‘Harem’de Yeni Bir Işık’ sergisi bastırılamaz bir merakın, âdeta bir dürtünün sonucu. Sergide yer alan iki farklı dizi, iki büyük sanat geleneğine dayanıyor: Rönesans sonrası Batı sanatı ve minyatür. Birini diğerine “tercüme” etmeye giriştiğimde, amacım ne yeni bir Doğu-Batı kıyaslaması yapmak, ne de perspektifi sorgulayarak çağdaş minyatürler ortaya çıkarmaktı. Çalışmalarda temel olan yalnızca derinlik ve yüzey çatışması idi ve bu çatışmayı dert edinmeme sanatsal üretimimin kendi seyri neden oldu. Dolayısıyla, bu sergideki 2009'dan, 2017’den ve 2018’den işler kıyaslandığında, gerilim noktalarının giderek daha da belirgenliştiği hissedilecektir; özellikle de figürler ve mekânlar, kıvrımlar ve keskin geometriler, bezeme motifleri ve düz alanlar arasında.”

7 Mart akşamı açılacak sergide eserlerini izleyeceğimiz Seval Şener ilk kez 2013’te, yirmi bir genç sanatçının kağıt malzemenin tüm olanaklarını kullandıkları resim, enstelasyon, fotoğraf ve heykellerden derlenen NevNesil sergisine davet edildi. NevNesil, 2009’dan bu yana, iki yılda bir düzenli olarak gerçekleştiriliyor ve yaşları 25 ile 35 arasında değişen genç sanatçıların toplumsal ve sanatsal kimliklerinin gizemini araştırıyor. Bu araştırmaya ve sergiye, 17 Mart’ta Çin’de yaşamlarını Van Gogh’a adamış ‘kopya işçileri’ ile ilgili bir belgesel, ve 24 Mart’ta ise Profesör Serpil Bağcı’nın minyatür geleneği perspektifinden Seval Şener’in eserlerine baktığı bir konuşması eşlik ediyor. “Harem’de Yeni Bİr Işık” 31 Mart Cumartesi günü sona eriyor. Böylece Galeri Nev’in Kırlangıç Sokak’taki adresi NevNesil’in geçmiş nesillerle ilişkilendirilerek tartışıldığı bir sergi programının ilk etkinliklerini gerçekleştirmeye de başlıyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Festival Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT