Sevinç Altan - Leman Sevda Darıcıoğlu 'Tuhaf'

Tarihler: 02 Nisan 2013 Salı ~ 02 Mayıs 2013 Perşembe

Yer: 44A Sanat Galerisi

Adres: Ahmet Fetgari Sok. 44/A Tesvikiye 34365 Şişli İstanbul

Telefon: 0212 233 33 80 - 0533 421 35 44

Faks: 0212 233 33 79

Web: http://http://www.44a.com.tr

E Posta: info@44a.com.tr

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 2, 2013 ~ May 2, 2013

“Tuhaf”
“Kimliğin saptırılması, yoldan çıkarılması”

44A Sanat Galerisi’nde bu ay “tuhaf” bir sergi var; Bölge, Arabölge-Gölge, Arabölge-Av serilerinden tanıdığımız Sevinç Altan ve sergide Philia adlı videosuyla yer alan Leman Sevda Darıcıoğlu “normali”, normalliği kuran normlar ve kimliklerin inşasına dair sorular sorduruyorlar. Sevinç Altan’ın muzır ve ihlalci çizgileri,” tuhaf “ve “uygunsuz” bedenleri, özdeşleştiğimiz “normal” ve “doğal” kimliklerimizi bulanıklaştırırken, Leman Sevda Darıcıoğlu’nun Philia'yı bedenlerin birbirine geçtiği, bandaj şeritlerinin bedenleri birleştirdiği,"bağ"ladığı, "bağ"landığı ortak bir deneyimin ürünü olarak sınırları aşındırıyor.

Sevinç Altan, insan-hayvan, erkek-kadın, normal-anormal, doğru-yanlış, güzel-çirkin gibi ikiliklerin alt üst edildiği bir “arabölge”de dolaşıyor yine. Etiket ve kategorilerin ihlal edildiği bir “arabölge”. Sanatçı cinsiyet, toplumsal cinsiyet, cinsel yönelim ve cinsel pratiklerle tarif edilen bedenlerin “eteklerini” kaldırarak altına bakıyor; içinde bulunduğumuz kategorilerin “güvenli” ortamında ayağımız kayıyor, tedirgin oluyoruz. Sergide bir zamanlar “acaip”, “ucube” bedenlerin seyre sunulmasına gönderme yapılarak sergi mekanının giriş bölümü vitrin olarak kullanılmış. Transparan malzemelerle oluşturduğu çok katmanlı düzenleme, renkli çekiciliğiyle, önünden geçerken ister istemez bakılmaya ayarlanmış. Ancak bozucu ve “tuhaf” ayrıntıları fark ettiğinizde Nişantaşı mağaza vitrinlerinin albenili dünyasının tersine çevrildiği bir “anormallik” haliyle yüzyüze geliyorsunuz.

Leman Sevda Darıcıoğlu’nun videosunda ise daha çok trans erkekler, drag kingler ve transgenderlar tarafından kullanılan bandajlar, cinselliğin, cinsiyetin normlarının dışında olmanın "bağ"ları olarak kullanılmış. Ecemen, Çağlar Akay ve Küb'ün performanslarında bedenlerine sardıkları bandajlar trans hayatların bir parçasına işaret ediyor. Yaratılması istenen güvenli alan üzerindeki kameranın varlığının ve ardından "kamusala" açılmanın etkileri düşünülerek gerçekleştirilen Philia'nın bağlarında arzu, "kardeşlik", ensest, güven, ibnece-dönmece bir yoldaşlık geziyor.

Sevinç Altan ve Leman Sevda Darıcıoğlu’nun, iktidarın çeşitli tahakküm biçimlerinin belirlediği bedenlerimizin sınır ve yüzeylerinde oynadıkları bu “Tuhaf” sergi 2 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında 44A Sanat Galerisi’nde görülebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT