Yüzyılların Yüzyılı

Tarihler: 18 Mart 2015 Çarşamba ~ 24 Mayıs 2015 Pazar

Yer: Salt Beyoğlu

Adres: İstiklal Cad. No:136 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 377 42 00

Web: http://http://www.saltonline.org

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 18, 2015 ~ May 24, 2015

SALT Beyoğlu’ndaki Yüzyılların Yüzyılı sergisi, etkileri günümüzde de süren geçmiş dönem ve olaylara cevaben üretilmiş 11 sanatsal ifadeyi bir araya getiriyor.

Hera Büyüktaşçıyan: Evini yık, ondan bir tekne yap ve hayat kurtar!
Chto Delat? : The Excluded. In a Moment of Danger
[Dışlanmış. Bir Tehlike Anında]
Shilpa Gupta : Untitled [İsimsiz]
Kapwani Kiwanga : …rumours Maji was a lie [...Maji’nin yalan olduğuna dair rivayetler]
Maha Maamoun : Like Milking a Stone [Taşı Sağar Gibi]
Jumana Manna & Sille Storihle: The Goodness Regime [İyilik Rejimi]
Yasemin Özcan: üçyüzbir
Didem Pekün: Zarlar ve insanlar
Judith Raum : eser
Dilek Winchester : sanki bizden önce hiçbir şey söylenmemişçesine
Erinç Aslanboğa, Natalie Heller & Bahar Temiz : İz Sürücü

Yüzyılların Yüzyılı, yankıları hâlen süren ve bugünü şekillendiren tarihsel dönüşümler, travmatik deneyimler ve toplumsal geçişlere karşılık olarak üretilmiş sanatsal ifadelerden oluşur. Sanatçıların sergi mekânında birbiriyle ilişkilenen üretimleri, tarihî öneme sahip an, dönem ve olayların uzun vadede kalıcı etkilerini araştırır.

Tarihin çok yönlü ve tekerrür eden tabiatından hareketle, Didem Pekün’ün 2011’den bu yana üzerinde çalışmayı sürdürdüğü deneme videosu Zarlar ve insanlar’ın ilk mekânsal sunumu, kayda değer ve zaman zaman yinelenen olaylara dikkati çeker: bazıları tamamen bireye dairdir, diğerleri ise kolektif hafızada farklı yorumlamalarla izlerini korur. Chto Delat? sanat kolektifinin The Excluded. In a Moment of Danger [Dışlanmış. Bir Tehlike Anında] adlı performatif film enstalasyonu, kişisel ve haricî etkiler arasındaki bu bağlılıktan temel alır. 2014 tarihli iş, bireylerin sosyal ağlar ve web üzerindeki bilgi yığınıyla etkileşim kurmasını tartışır; filmin ana karakterlerinin, birtakım özel ve varlığı evrensel olarak kabul görmüş olaylar bakımından göreceli konumlarını araştırır ve artık geri dönüşün olmadığına inandıkları tarihsel anları irdeler.

Sergideki bazı işler, Maha Maamoun’un piramitlerin mirasını sorgulayan iki videosu gibi, zamanda geriye giderek antik tarihi bugüne bağlar. Sanatçının araştırmaları, yeniden üretilen tarihi sorgusuzca kabul eden bir toplumun durumunu da kapsar. Maamoun’un sergide yer alan üçüncü işi Night Visitor [Gece Ziyaretçisi], 2011’de Mısır İstihbarat Teşkilatı binalarına sızan kişilerin YouTube’a yüklediği buluntu görüntülerden aynı yıl yapılmış bir derlemedir. Hera Büyüktaşçıyan’ın kadim anlatıları inceleyen mekâna özgü yeni işi ise, Nuh’un gemi inşa etme eylemindeki aracılık hâli ve sonsuz potansiyelden çalkantılı yakın tarihe, çeşitli travma ve mitolojileri bir araya getirir.

Sergi, çeşitli açılardan öznel tarih okumalarına; bilhassa ulusal gerginlikler, sınırlar ve başarısız diplomasinin etkilerine de bakar. Judith Raum’un çoklu medya enstalasyonu, Alman İmparatorluğu’nun 1889 yılının başında Anadolu ve Bağdat Demiryolları’nın inşasındaki rolünü anlatan tarihsel araştırmalara gönderme yapar. Sanatçının bu işi, güç ve otorite göstergesi hitap ve eylemlerin, kolonyal dönemle birlikte sonlanmayan ve bugün dahi sürdürülen ekonomik bir prensibin neticesi olduğunu vurgular.

Serginin oluşum sürecinde, süregelen araştırmaların devamı niteliğinde dört yeni iş üretildi. Hera Büyüktaşçıyan, Didem Pekün ve Dilek Winchester’ın sanatsal müdahalelerinin yanı sıra, dans sanatçıları Erinç Aslanboğa, Natalie Heller ve Bahar Temiz, sergi kapsamında sahneleyecekleri, kişisel hafıza ve kolektif hafıza kavramlarına odaklı bir sunum-performans serisi geliştirdi. İz Sürücü (2015) adlı bu sunum-performanslar 11 Mart-3 Nisan tarihlerinde, Çarşamba ve Cuma günleri 18.30, Pazar günleri 16.30’da SALT Beyoğlu’nun üçüncü katında gerçekleştirilecek.

Judith Raum’un sergiye katılımı, Goethe-Institut İstanbul’un iş birliğiyle organize edilmiştir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT