Benden Selam Olsun

Tarihler: 03 Mayıs 2014 Cumartesi ~ 03 Mayıs 2014 Cumartesi 20:00

Yer: İş Sanat Kültür Merkezi

Ücret: 1. Kategori - 45.00 TL 2. Kategori - 34.00 TL 3. Kategori - 23.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: İş Kuleleri Levent Beşiktaş İstanbul

Telefon: 0212 316 10 83

Web: http://http://www.isbank.com.tr

E Posta: issanat@isbank.com.tr

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 3, 2014 ~ May 3, 2014

ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu (THBT) mezunları Köroğlu destanınını anlattıkları “Benden Selam Olsun” gösterisi ile izleyici karşısına çıkıyor.

Geleneksel hale gelen temalı gösterilerine bir yenisini daha ekleyen ODTÜ THBT fosilleri (mezunları) bu yılki gösterilerinde Köroğlu destanını sahneye koyacak, günümüz Köroğlu’larını izleyiciyle buluşturacaklar.

THBT, Kasım 1961’de kurulmuş, ODTÜ’nün ilk topluluklarından biri. Topluluk üyeleri ODTÜ’den mezun olsalar da THBT fosili olarak halk oyunları ve halk müziği çalışmalarına devam ediyorlar ve sene boyunca yaptıkları çalışmaları bir tema çerçevesinde her yıl sahneye koyuyorlar. Bu yıl da 3 Mayıs’ta İş Sanat Kültür Merkezi, İş Kuleleri’nde türkü ve halk oyunları ile “Benden Selam Olsun” diyecekler.

Gösteride Orta Asya’dan Balkanlar’a kadar çok geniş bir coğrafyada iki bin yıla yakın bir süredir halk arasında canlı tutulan Köroğlu destanı sahneye konulacak ve seyirci geçmişten günümüze bir zaman yolculuğuna çıkacak.

Neden Köroğlu?
Köroğlu destanları ait olduğu coğrafyaya bağlı olarak, bölge halkının kültürel yapısı ve hayat şartlarına göre değişiklik göstermekte ise de, özü hep aynı kalmıştır. Bu da zulme, haksızlığa, hukuksuzluğa karşı çıkmak, daha doğrusu, halkın bu özlemlerini destanlaştırmaktır. Köroğlu adının diğer tümisyancılardan farklı olarak bu kadar yaygın ve etkin olmasının tek nedeni onun koçaklığı, yardımseverliği, başeğmezliği veyoksulu ve kimsesizi koruması olmalıdır. Köroğlu, günümüzde de direnmenin, hak aramanın, korkusuzluğun simgesi haline gelmiştir. Bu yönüyle Köroğlu destanının bu yılın konusu olarak seçilmesi çok anlamlı.“Köroğlu tarihi ve edebi kişilik olarak kimdir?” sorusu ile başlayacak olan gösteri, “Halkın gözünde Köroğlu kimdir, nedir? Bolu Beyi kimdir, nasıl bir kişiliktir?” sorularıyla Köroğlu'nun yukarıda sayılan özelliklerinin her birinin altını önemle çizerek izleyicilerine Köroğlu’nu yaşatacak. 

Gösteri sonunda elde edilen gelir ODTÜ Mezunlar Derneği bünyesinde oluşturulan Burs Fonu’na aktarılacaktır.

Benden Selam Olsun

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT