İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz

Tarihler: 25 Haziran 2016 Cumartesi ~ 25 Haziran 2016 Cumartesi 25 Haziran 2016 21:15

Yer: Trump Kültür ve Gösteri Merkezi

Ücret: - Tam 56.00 TL Öğrenci 46.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Karkuyusu Sok. Kuştepe Mecidiyeköy Şişli İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 25, 2016 ~ Haz 25, 2016
Boris vian’ın son eseri “İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz”, ünlü makedon yönetmen Aleksandar Popovski’nin yenilenen rejisiyle sahnelenmeye devam ediyor.

Avıgnon ve Edinburgh Fringe Festivalleri'nden önce son kez 25 Haziran'da Trump Kültür ve Gösteri Merkezi'nde.

2016 Milano 'Il Teatro Nudo Teresa Pomodoro' Uluslararasası Ödül Adayı
2016 Frankfurt Türk Tiyatro Festivali  'Onur Ödülü' – Hayal Perdesi
2015 Afife Tiyatro Ödülleri – 'Yılın En Başarılı Yönetmeni' – Aleksandar Popovski
2015 Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri – 'Yılın Kadın Oyuncusu' – Selin İşcan
2015 Türkan Kahramankaptan Özel Ödülleri – 'En İyi Yapım'

"Bizi rahatsız eden nedir? Hayatımızda neyi kabul ya da inkar ederiz; ihtiraslarımız bizi nereye götürür, ne ararız. Boris Vian‘ın son oyunu, alaycı trajedi İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, işte bu ve benzeri sorularla başlar.

Tanımlayamadıkları bir korkunun (sesin) etkisi altındaki Dupont ailesi her seferinde daha yukarıdaki bir daireye, onları gitgide daha fazla sıkıstıran bir durumun içine çekilir. Durmaksızın kaçarlarken dünyaları gittikçe daralır ve nereye giderlerlese gitsinler, gizemli bir kadın, Şümürz, itip kaktıkları, yerden yere vurdukları halde inatla, sebatla onları beklemekte, onlarla yüzleşmektedir. Dupont’lar Şümürz'e ne kadar kötü davranırlarsa davransınlar varlıgını asla inkar edemezler. Şümürz adım attıkları her mekanda, nefes aldıkları her anda onları bekler ve Şümürz asla ölmez.

Hayal Perdesi sanat yönetmeni Selin İşcan hayata geçen, Hayal Perdesi’nin ilk yapımı İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, prömiyerini Bursa Nilüfer Belediyesi Tiyatro'nun katkılarıyla 19. İstanbul Tiyatro Festivali'nde gerçekleştirdi. Boris Vian'ın en şöhretli ve son oyunu olan İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, sekiz aylık bir ön çalışmanın ardından Türk, Makedon ve Hırvat sanatçıların bir araya gelmesi sonucu sahneye taşındı. Tiyatro alanında ülkemizde eşine az rastlanır çok kültürlü bir buluşmanın ürünü olan yapım, 2014 - 2015 sezonunda Bursa ve İstanbul'da seyirciyle buluştu. 2014 Uluslararası Üsküp Tiyatro Festivali, 68. Edinburgh Fringe Festivali ve 13. Kıbrıs Tiyatro Festivali'ne katıldı. “İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz”, Milano'da Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle, NO’HMA Vakfı ve Milano Şehri tarafından düzenlenen Il Teatro Nudo di Teresa Pomodoro Uluslararası Ödülü’ne aday gösterildi."

Edinburgh Fringe Festivali’nde sahnelenen ilk Türkçe Oyun

“İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz”

Özellikle çağdaş gösteri sanatları için etkili bir platform olan 68.Edinburgh Fringe Festivali programına kabul edilen Hayal Perdesi, Türkiye Tiyatrosu adına heyecan verici bir ilke imza attı. “İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz” İngilizce üst yazıyla Türkçe sahnelenen ilk oyun olarak festival tarihine geçti. Festivalin önemli yayınlarından dört yıldız alan oyundan, dünyaca ünlü gazeteler The Times ve Guardian’da da övgüyle bahsedilmişti. Kırk dokuz Ülkeden tiyatroların katıldıgı festival süresince önemli basın yayın organları ve sanat otoritelerinden tam not alan oyun, Aleksandar Popovski’nin yaratıcı rejisi ve Sven Jonke’nin yenilikçi sahne tasarımıyla çarpıcı ve unutulmaz bir deneyim sunuyor.

19 Temmuz – 22 Ağustos 2016 tarihlerinde dünyaca ünlü Avignon ve Edinburgh Festivalleri'nde sahnelenecek olan oyunun kadrosunda ise ödüllü oyuncular Reha Özcan, Ayse Lebriz Berkem, Selin İşcan ve Nihat Alpteki'nin yanı sıra genç kuşağın dikkat çeken isimlerinden başarılı oyuncular Selin Tekman ve Tuba Karabey bulunuyor.

65' sürer; ara yoktur.

“Sözün özü: Hayal Perdesi, “İmparatorluk Kuranlar” yapımıyla on üzerinden on alıyor.” Üstün Akmen - Evrensel “Her tiyatro severe ve özellikle Tiyatro Ödülleri Seçici Kurullar Üyeleri’ne içtenlikle önerilir.” Robert Schild – T24
“Sezonun akılda ve ruhta iz bırakan ender oyunlarından...” Ragıp Ertuğrul/ Türkiye Eleştirmenler Birliği Başkanı
“Hayal Perdesi’nin İmparatorluk Kuranlar produ¨ksüyonuna teşekkür etmeliyim.” Mark Lawson - Guardian
“Sarsılmaz bir performans!” Broadwaybaby
“Bu yapım tarifsiz bir mükemmellik sunuyor” Three Weeks Edinburgh
"Avrupa politikacılarının kuramadığı birlik Hayal Perdesi ekibi tarafından çok güzel bir şekilde kurulmuş." VINCENZO SARDELLI – Krapp’s Last Post (İtalya) Krapp's Last Post - Milano
“Türklerin oyunculuğu Edinburgh Fringe Festivali'nde tarih yazıyor.” Tim Cornwell – arts-press.co.uk - Öğrenci biletlerinin girişte öğrenci kimlik kartı ibrazı mecburidir.- Öğrenci kartı ibraz etmeyen kişilerden fiyat farkı alınacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT