İstanbul Portreleri - Aktris Adayları ve Aktrisler

Tarihler: 29 Nisan 2010 Perşembe ~ 08 Mayıs 2010 Cumartesi 29-30 Nisan, 1-5-6-7-8 Mayıs Saat: 20.30 - Saat: 20:30

Yer: Garajİstanbul

Ücret: Tam: 28,50 TL, +65, Öğretmen: 23,50 TL, Öğrenci: 18,50 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Tiyatro gişe

Adres: Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. Kaymakam Reşat Bey Sok. No: 11/A, Galatasaray İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 244 44 99

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 29, 2010 ~ May 8, 2010

İSTANBUL PORTRELERI / aktris adayları ve aktrisler

Belçikalı yönetmen Michael Laub tarafından birkaç yıl evvel oyuncu, dansçı ve amatör katılımcılarla teatral bağlamda geliştirilen “portre” fenomeni odaklı bir konsepte sahip olan Portre serileri, gerçek ile kurgu ve sahtelik ile özgünlük arasındaki ilişkiye dikkatleri çeker. Bu çerçevede ”bir portre yaratmak” kişinin kendisini bir rol veya karakter olarak sahneye yansıtması şeklinde tanımlanabilir.

Sahneye adapte edilmiş canlı portreler fikri, ilk olarak 2002 yılında Hamburg Schauspielhaus oyuncularının altışar dakikalık portrelerinden oluşan bir oyunun ( Portraets 360 Sek) sahne almasıyla ortaya çıkar. Daha sonradan tiyatro mübaşiri, tiyatro yönetmeninin şoförü ve temizlikçi gibi diger tiyatro çalışanları da bu konsepte dahil edilirler. Bu tür bir düzenleme Remote Control Productions’ın profesyoneller ve daha önce hiç sahneye çıkmamış amatörleri bir araya getirdiği kendine has oyuncu kadrosunu oluşturur. Laub’un amacı, birbirinden bağımsız 14 karakteri sahnede sergileyerek kurumun da bir çeşit portresini oluşturmaktır.

Portre serilerine farklı açılardan, ama bilindik biçimsel yapılarla yaklaşılabileceğini fark eden Laub, karakterlere ait kişisel günlük yazılarından tutun da ev yapımı videolara kadar tamamiyle yapay veya gerçek kişisel malzemeleri projenin bir parçası olarak kullanır. Laub “Portre Serileri İstanbul” ayağı için seçmelerde 200’den fazla amatör oyuncu ile görüştükten sonra sadece kadınlarla çalışmaya karar vermiştir. İstanbul’da yaşayan ondan fazla kadın, hikayelerini anlatarak sahne üzerinde kendilerini seyirciye sunacaklardır.

garajistanbul tarafından yapımcılığı üstlenilen “Istanbul Portreleri / aktris adayları ve aktrisler”, Istanbul 2010’un desteği ve Remote Control Productions’ın işbirliği ile yapılmaktadır. Projenin olası serisel niteliği sanatçının ilgisini çekmekte ve 2010 yılında ek olarak Rotterdam’da da portre projeleri yapımları planlamaktadır.

Konsept ve yönetim: Michael Laub
Dramatürji ve Seçmeler: Astrid Endruweit
Işık Tasarım: Nigel Edwards
Teknik Yönetmen: Jochen Massar
Ses Tasarım: Ata Güner
Remote Control Yapım Yönetimi: Claudine Profitlich
İstanpoli Proje Koordinatörü: Aytunç Demirkaya
Yönetmen Yardımcısı: Ebru Karaca
Yapım Amiri: Aslı Demir
Proje Asistanları: Ufuk Tan Altunkaya & Thomas Schütt
Başkalarının yanısıra Oyuncular:
Ahu Güral, Aslı Bostancı, Ayşe Burcu Eren, Berrin Karabaş, Dilşah Demir,Filiz Altıntaş, Günce Miraç Dizman,Makbule Tüzüner,Sare Ciğdem Tekelioğlu Demir, Seher Şentürk, Sevgi Keskin
Videodaki oyuncular:Perihan Kurtoğlu, Zeynep Gülçin Yurdabak, Serpil Semra Yurdabak
Süre:80 - 90 dakika

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT