Kök

Tarihler: 30 Nisan 2011 Cumartesi ~ 30 Nisan 2011 Cumartesi 15-30 Nisan Saat: 20:30 - Saat: 20:30

Yer: Mekân.ARTI

Ücret: Tam:25,00 TL, İndirimli: 15:00 TL

Nereden Alınır: Mekan.Artı Gişe

Adres: Üftade Sokak No. 31/A Harbiye İstanbul Harbiye İstanbul

Telefon: 0212 224 57 56

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 30, 2011 ~ Nis 30, 2011

Tarihin yükü ağırdır, sorumluluğu başkasının omuzlarına yüklemekse daha kolay… Acımadan, ağlamadan, konuşmadan sadece dinlemek, ‘öteki’ye karışıp içinde kaybolmak tehlike mi arz eder, yoksa artık bunları konuşmak gülünç ve komik midir?

1923’teki Türk-Yunan mübadelesi görsel ikonumuzun bir parçası mı olmalı ve onu çerçeveletip geçmişin en güzel duvarına mı asmalıyız? Ya da bu hikaye ve buna benzer diğerleriyle oluşan çöpü kapımızın dışında mı bırakmalıyız? İnsan ana rengini bilmek ister, ama ara renkler her zaman güzeldir…

Kök’ün kurgusu belgesel tiyatro öğelerinden yararlanılarak oluşturulmuş ve çağdaş sahneleme yöntemleriyle çalışılmış. Mübadillerin gerçek yaşam öykülerinden yola çıkılarak hazırlanan metinde yakın tarihin peşine düşülmüş.

Oyunun metin yazarı ve yönetmeni Ufuk Tan Altunkaya; "Toplum olarak yakın tarihimiz hakkında çok az şey biliyoruz. Mübadele, yakın tarihimize, millileştirme adına sürülen bir lekedir.

Kök, her iki milletin de insanlarına yıllarca süren bir acı yaşatan bu olayın, unutulmaması ve unutturulmaması, tarihimizle yüzleşmemiz adına atılan küçük bir adımdır." açıklamasını yaptı. Altunkaya, diğer çalışmalarında olduğu gibi, bu oyununda da yine beden dili ve sahnede beden kullanımı üzerine yoğunlaşmış.

Türk ve Rembetiko şarkıları canlı müzik eşliğinde söylenerek, seyirciyi tarihin unutulmuş anlarına geri götürüp, seyircinin karakterlerin yaşamlarına ortak olması sağlanıyor.

Müzik, iki kültürü birleştiren ve günümüze kadar ömrünü sürdürmeyi başarmış bir dostluk simgesi olarak, akordeonda Aydın Çıracıoğlu, gitarda Ali Yağız Şen ve vokalde Melike Şahin`in canlı performansıyla sunuluyor. Türk ve Yunan kültürünün ortak mirası olan türkülerle, izleyicilere oyun boyunca adeta bir müzik ziyafeti sunuluyor.

Konsept, Kurgu ve Yönetim: Ufuk Tan Altunkaya
Metin: Ufuk Tan Altunkaya
Proje Sorumlusu - Yönetim Asistanı: Hande Eker
Ses- Efekt Tasarım: Zeki Elveriş
Oyuncular: Berrin Karabaş, Candaş Çetinkaya, Melis Avçil, Murat Baykan

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT