Ruşen Yıldız'dan 'Eşşek Olmak Gerek' Gölge Oyunu

Ruşen Yıldız'dan 'Eşşek Olmak Gerek' Gölge Oyunu

Tarihler: 25 Ekim 2017 Çarşamba ~ 25 Ekim 2017 Çarşamba

Yer: İstanbul Fransız Kültür Merkezi

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 25, 2017 ~ Eki 25, 2017

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Kukla Festivali ile işbirliğini bu yıl da sürdürüyor. Bu yıl 20.si düzenlenecek olan Festival farklı ülkelerin katılımı ile, çocuklar için olduğu kadar yetişkinler için de zengin bir gösteri programı sunuyor. Festival programında Fransa’dan ise Fransız-Türk sanatçı Ruşen Yıldız’ın tasarladığı « Eşek olmak gerek » adlı gölge oyunu yer alıyor.

13. yüzyılda Anadolu’da yaşadığı düşünülen Nasreddin Hoca, sözlü geleneğin efsanevi bir kahramanıdır. Ona, Kuzey Afrika’dan Çin’e, Mısır’dan Suriye ve Sicilya’ya değişik coğrafyalarda farklı isimlerle rastlanır.

Yarı deli, yarı bilge bu kişilik için denir ki, « fazla zekadan aptala dönmüştür veya o kadar aptaldır ki sonunda akıllı şeyler de söyler ». Bazen bir aptal, bazen aydınlanmış bir kişi ama her zaman incelikli Nasreddin Hoca, görünüşteki bir saflıkla veya ağzından çıkan tek bir kelimeyle her zaman güldürmeyi başarır. Çocuksu bir anlatımla derin düşünce arasında yer alan Nasreddin Hoca’nın hikayeleri, inanç, hayatın anlamı, kader, iş, ticaret, aşk, zenginlik veya ölüm üzerine düşünmeye teşvik eder. Bu gösterinin gölge tasvirleri ve dekorları Osmanlı, İran ve Hint minyatürlerinden etkilenmiştir. Gösterinin ruhu ise, UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası listesine dahil edilen geleneksel Türk gölge oyunu Karagöz’den ilham alıyor.

Türk-Fransız asıllı gölge oynatıcısı Ruşen Yıldız, Fransa, Avrupa ve Türkiye’de, Karagöz ve gölge tiyatrosu oyunları yazmakta ve atölyeler düzenlemektedir. « Modernitenin gelenek olduğu » şiarını benimseyen sanatçı, oyunlarını Fransızca yazmaktadır ; gölge tasvirleri ve dekoru yaratırken ise kendi hayal gücünü katarak geleneksel modellerden yararlanmaktadır. Yıldız, eski zaman gölge oynatıcıları gibi, epik, enerjik ve birbirine tezat seslere sahip birbirinden farklı birçok kadın ve erkek karakteri canlandırmaktadır. İster bir ambiyans ister nefes alma zamanları yaratmak için olsun müzik, gösterilerinin önemli bir parçasıdır. Sanatçının kullandığı anakronizmler, icat ettiği sözcükler veya tutarsızlıklar ise günlük konuları birer evrensel soruya dönüştürmektedir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT