Tevellütten Mütevellit

Tarihler: 25 Eylül 2010 Cumartesi ~ 25 Eylül 2010 Cumartesi 25 Eylül Saat: 21.00 - Saat: 21:0

Yer: Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları, www.biletix.com

Adres: Harbiye Şişli İstanbul Harbiye İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eyl 25, 2010 ~ Eyl 25, 2010

TEVELLÜTTEN MÜTEVELLİT” MS HASTALARI İÇİN SAHNEDE

Yılın en dikkat çeken oyunlarından, “beoyuncuları”nın sahnelediği “Tevellütten Mütevellit”, Türkiye MS Derneği yararına 25 Eylül Cumartesi günü saat 21.00’de Harbiye Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda sahnesinde…

Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan ancak yoğun yağış nedeniyle ertelenen etkinlik, daha kapsamlı bir şekilde yine MS hastaları yararına gerçekleşiyor.

Genç ve yetenekli tiyatro sanatçısı Emre Coşkun’un, 2009 yılı sonunda kurduğu “beoyuncuları” tiyatrosunun, yılın başından bu yana tiyatroseverlerin beğenisini kazanan “Tevellütten Mütevellit” oyunu, toplumun ruhsal yapısını ince esprilerle irdeleyen bir durum komedisi...

Oyunu yazan ve yöneten Emre Coşkun, çeşitli oyunlar ve TV projelerinden tanınan Taylan Güner ve Aydan Burhan, Atilla Pekdemir ve Halil İbrahim Kalaycıoğlu’ndan oluşan oyuncu kadrosu bu kez MS hastalarına destek olmak için sahneye çıkacaklar. 25 Eylül 2010`de Türkiye MS Derneği yararına gerçekleşecek etkinlik akşamı Tevellütten Mütevellit oyununun sergilenmesi dışında Erol Günaydın’ın seslendireceği bir belgesel, konser, pandomim ve dans gösterileri de yer alacak. Oyuncu Taylan Güner’in hayata geçirdiği projeden elde edilecek tüm gelir, MS hastalarına destek olmak için kurulan Türkiye MS Derneği’ne aktarılacak.

Tevellütten Mütevellit’in yazarı, yönetmeni ve aynı zamanda oyuncusu olan Emre Coşkun bu proje hakkında “amacımız, 2010 yılı yasal verilere göre sayısı 40.000’in üzerine çıkan ve gün günden vakası artan MS (Multipl Skleroz) hastalarının sosyal yaşam standartlarını yükseltmek ve hastalıkları yüzünden ara verdikleri eğitimlerine kaldıkları yerden devam etmelerine katkıda bulunmak… Bunu yaparken toplumsal bilinç oluşturulmasına da katkıda bulunmak istiyoruz. Bu konuda da yapabileceğimiz ve en iyi bildiğimiz şey de sahneye çıkmak” diyor.

Toplumun ruh yapısının analiz edildiği ve bilimsel araştırmalarla metni desteklenen "Tevellütten Mütevellit" oyununda, ruh biliminden habersiz bir psikologla sıra dışı dört hastanın terapi seansında yaşadıkları konu ediliyor. Günümüzdeki içsel çatışmaların psikolojimiz üzerindeki etkisini ele alan ‘Tevellütten Mütevellit’ oyunu, aynı zamanda psikolojik açıdan yaşadığımız kargaşaları da kara mizah ile sahnede resmediyor.

Tiyatro eleştirmenleri tarafından oldukça pozitif eleştiriler alan oyunda; şizofreni ve mitomani hastası olmakla beraber teori ve öğreti karışıklığında kendini kaybetmiş bir psikolog, erkek çocuğu olmayan ve bunun psikolojik olduğuna inanan bir aşiret ağası, ilim ile bilim arasında sıkışmış, ruh ve beyin gücü ile hamile kalmak isteyen bir kadın, adil düzen eğiliminde olan 2 sıkı sosyalist! Ve hepsi birden grup terapisine katılırsa hele birde katıldıkları seansı yöneten psikolog, psikologtan başka her şeye benziyorsa, gelin siz düşünün kahkahanın kahkahayı nasıl doğurduğunu?

Gerçeğe dayalı müthiş bir gözlem ve gözlemlerin doğurduğu müthiş bir komedi Tevellütten Mütevellit... Zaman zaman, tüm dünya insanının yaptığı gibi bizde çekim yasası ve kuantum kitapları okuyup, hayatımızı bir metine bağlı olarak yönetmeye başlayabiliyoruz. Kitaplar yeterli gelmeyince başlıyoruz kapı kapı psikolog, psikiyatr, yaşam koçu, NLP uzmanlarını gezmeye bu da yeterli gelmeyince yoga, reiki, feng-shui vb. çeşitli felsefelerle doğru yolu bulmaya çalışıyoruz. Büyük bir öğreti karışıklığına ayna tutan ‘’Tevellütten Mütevellit’’ oyunu, ruhsal karışıklıklarımız için sarfettiğimiz çaba ve harcanan servetleri kara mizah ile sahneye taşıyor. Oyunu izleyen her seyircinin bıyık altından sessizce gülerek; bunu bende denemiştim diyor olması, senaryonun büyük bir gözleme dayandığının da ispatı aynı zamanda.

Sadece 25 Eylül’deki gösteri için MS hastalığı ile ilgili diyalogların da eklendiği oyunda, birbirinden tamamen farklı bireylerin, MS ile mücadeleleri ve varoluş çabaları işlenecek. Hem keyifli bir akşam geçirmek isteyen hem de MS hastalarına destek vermek isteyen herkes Biletix gişelerinden biletlere ulaşabilir...

Sahneleyen: beoyuncuları
Yazan-Yöneten: Emre Coşkun
Oynayanlar: Emre Coşkun, Taylan Güner, Aydan Burhan, Atilla Pekdemir, Halil İbrahim Kalaycıoğlu

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT