Aya İrini (St. Irene)

İstanbul Rehberi Dini Mekanlar Aya İrini (St. Irene)

Adres: Hagia Irene, Cankurtaran 34122 Fatih İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012
Aya İrini (St. Irene)

Aya İrini Kilisesi İstanbul`da, Topkapı Sarayı`nın dış avlusunda, Ayasofya`nın yakınında ve onunla çağdaş olan Bizans kilisesi ve müze.

En büyük Bizans kilisesidir. Eski kaynaklara göre, burada bulunan Roma döneminden kalma Artemis, Afrodit ve Apollon mabetlerinin kalıntılarından yararlanılarak, 4. yy`ın başlarında I. Constantinus (324-337) zamanında yapıldı. Ayasofya`yla aynı avlu duvarı içinde bulunan Aya İrini, 532`deki Nika Ayaklanması sırasında yanındaki Sempson Zenon`la birlikte yanmıştır.

İmparator Jüstinianos Ayasofya`nın yanı sıra Aya İrini`yi de yeniden yaptırmıştır. 532`de yapımına başlanmışsa da bitiş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. 8. ve 9. yüzyıllarda yaşanan şiddetli depremler binada önemli hasarlara neden olmuştur. Bizanslıların patrikhane şapeli diye niteledikleri Aya İrini, İstanbul`un fethinden sonra Topkapı Sarayı`nı çevreleyen Sur-ı Sultani içersinde kalmış, bu yüzden camiye çevrilmediği için önemli bir mimari değişiklik olmamıştır. Önce iç cephane, sonra da Harbiye Nezareti`nin silah ambarı olarak kullanılmıştır.

Türkiye`deki ilk müze çalışmaları Aya İrini`de başlamıştır. III. Ahmet döneminde Osmanlı İmparatorluğu`nun çeşitli yerlerinden gönderilen eserler Mecma-i Esliha-i Atika (Eski Silahlar Koleksiyonu) ve Mecma-i Asar-ı Atika (Eski Eserler Koleksiyonu) isimleri altında iki ayrı bölüm olarak Aya İrini`de toplanmıştı. Bu müze 1875`te Çinili Köşk`e taşındı. 1908`de yeni bir askeri müzenin kurulması için Aya İrini`de çeşitli tarihsel malzeme depolandı. Daha açılan bu müze 1949`a kadar Askeri Müze olarak hizmet verdi.

1974-76`da arasında yapılan çalışmalarda nemden arındırmak amacıyla çevresindeki toprak dolguları kaldırılmıştır. 1973`ten beri başta İKSV bünyesinde olmak üzere, birçok sanat etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır.

Kaynak: www.wikipedia.org

İstanbul Kilise Fotoğraf Galerisi için Tıklayın

Dini Mekan Türü: Kilise

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

İstanbul Fotoğrafları İstanbul Tarihi İstanbul Müzeleri Dini Mekanlar Tarihi Eserler İstanbul İlçeleri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT