Aya Yani Kilisesi (Aghios İoannes Prodromos)

İstanbul Rehberi Dini Mekanlar Aya Yani Kilisesi (Aghios İoannes Prodromos)

Adres: Burgazada Adalar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012
Aya Yani Kilisesi Aziz Vaftizci Yahya`ya adanmıştır. Bu kilisenin yerindeki ilk kilisenin İmparator Teophilos`un (829-842) karısı İmparatoriçe Theodora tarafından Burgazada`sının ünlü sürgünü din adamı Methodius`un mahkum edildiği hücrenin üstüne inşa ettirilmiştir. Bu kilise İstanbul`un fethi sırasında fazlaca hasar görmüş, 1759`da onarılmıştır. Bir kitabeye göre, 1817`de tekrar tamir görmüştür. 10 Temmuz 1894 depreminde kilise kullanılamayacak kadar harap olmuş, yenisi 1896`da inşa edilmiştir. Günümüzde, Burgazadası Rum halkının kullandığı cemaat kilisesidir. Kiliseye güney tarafındaki narteks bölümünden girilir. Narteksin sağ ve solundaki iki sütunlu, kemerli birer kapıdan girilen 2 hacim vardır. Soldaki hacimden 11 basamaklı dar bir merdivenle küçük bir hücreye inilir. Methodius`un mahkum edildiği hücre burasıdır. Narteksin sağındaki bölmeden ise merdivenlerle üst kata, esas kilise bölmüne açılan galeriye çıkılır. Orta nef Aghios İoannes`e, sağ yan Hagia Paraskevi`ye sol yan nef de Hagios Ayazoni`ye adanmıştır. Hz. İsa, Hz. Meryem ve çeşitli azizlerin, Yedikule Balıklı ayazmasının ikonaları ile süslüdür. İkonostatasis, ambon ve despot tahtının zengin bir ahşap işçiliği vardır.
Dini Mekan Türü: Kilise

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

İstanbul Fotoğrafları İstanbul Tarihi İstanbul Müzeleri Dini Mekanlar Tarihi Eserler İstanbul İlçeleri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT