Neve Şalom Sinagogu

Adres: Büyükhendek Caddesi No:67 Kuledibi Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 292 03 86

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012

Adı “Barış Vahası” anlamına gelen Neva Şalom Sinagogu, Beyoğlu Kuledibi’nde Büyük Hendek Caddesi’nde inşa edilmiştir. Musevi cemaat lideri Marsel Franko; Birinci Karma Musevi ilkokulu’nun jimnastik salonunu sinagog olarak düzenletip, 26 Eylül 1938 yılında Musevilerin dinsel yılbaşıları olan “Roş-Aşana’da açtırmıştır. Ama gerekli yasal izinlerin eksikliğinden dolayı, daha sonraki dönemde İstanbul Valiliği sinagogun eski durumuna dönüştürülmesi kararını alır.

1949 yılına gelindiğinde, gerekli yasal izinlerin çıkmasıyla birlikte ve proje çalışmalarına başlanır. Sinagog için hazırlatılan projeler arasında İTÜ’den yeni mezun olmuş Elio Ventura ve Bernard Motola’nın projeleri kabul edilir ve yapı 25 Mart 1951 yılında, bu uzun uğraşlar sonrası ibadete açılır.

Sinagogun tavan örtüsü kubbedendir. Bu kubbenin mimari hesapları ünlü Badin’e yaptırılmış ve kubbe ünlü kartonpiyer ustası Garbis Usta’ya döktürülmüştür. Sinagogun vitrayları Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde çizilmiş ve özel camlar İngiltere’den getirilmiştir. Mermer döşemeler ise oniksten hazırlanmıştır.

Neva Şalom Sinagogu, 6 Eylül 1986 yılında ve 15 Kasım 2003’te iki kez bombalı saldırıya uğramış ve bu saldırılar sonrası restore edildikten sonra tekrardan ibadete açılmıştır.

Kaynak: www.ibb.gov.tr

Dini Mekan Türü: Sinagog

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
İstanbul Haritası İstanbul Fotoğrafları İstanbul Tarihi İstanbul Müzeleri Dini Mekanlar Tarihi Eserler Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT