Keşif Küresi

Adres: Hasköy Cad. No: 5 Hasköy 34445 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 369 66 00-01-02

Faks: 0212 369 66 06

Web: http://www.rmk-museum.org.tr

Paylaş:

1 Yorum:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012

Gezegenlere Doğru Sanal Bir Yolculuk!
İstanbul’un halka açık ilk sabit ‘gökevi’(planeteryum) ‘KEŞİF KÜRESİ’ adıyla Lengerhane Binamızın bahçesinde yer almaktadır.

Evreni, sanal ortamda birebir yaşatan 40 kişi kapasiteli Keşif Küresi’nde gökbilimden sanata, eğitimden teknolojiye kadar çok geniş bir çerçevede eğitici filmler sunulmaktadır. Keşif Küresi’nde yer alan özel bir projektör ile ziyaretçilere; gökyüzünün gece hali, yıldızların ve Samanyolu’nun muhteşem görüntüsü küre içerisine yansıtılarak izlettirilebiliniyor. Yeni nesil dijital sistem ile gerçekleştirilecek canlandırmalarda; “şehir ışıklarından uzakta yıldızlar ve Samanyolu nasıl görünür, gezegenler nasıl hareket eder, yıldızlara bakarak yönler nasıl bulunur, kışın neden geceler uzundur, Ay neden evre değiştirir?” gibi sıklıkla sorulan soruların cevabını eğlenerek öğrenmek mümkün.

Rahmi M. Koç Müzesi tarafından eğitsel amaçlı olarak 60 metrekarelik bir alanda, 8 metre çapında ve 5.5 metre yüksekliğinde inşa edilen Keşif Küresi, yıl boyunca müzenin açık olduğu tüm zamanlarda film gösterimlerine devam ediyor.

Planetaryum Nedir:
Uzayla ilgili gelişmelerin günlük yaşantımıza girmesini sağlamak, uzayı eğlenceli ve uygulamalı olarak genç nesillere sevdirmek için kullanılan eğitim ve eğlence aracıdır. Türkçede ‘gezegenevi’ olarak da bilinen Planetaryumlar, kubbe şeklindedir ve görüntüler kubbenin her tarafına yansıtılır. Böylece izleyiciler gösterileri 360 derecelik açıdan ve 3 boyutlu olarak izleyebilirler. Amerika, Japonya ve birçok Avrupa ülkesinde planeteryum bulunmaktadır.

Gösterimi yapılan Filmler
Fırtınalar:

Filmimizde hava olaylarının ve kasırgaların bütün ayrıntılarını gerçek filmler ve NASA tarafından çekilmiş fotoğraflarla öğreniyoruz. Filmimizde 1900’ lerin başından başlayıp günümüze kadar olan zaman diliminde bizi kasırgalar ve hava olaylarının içinde yolculuğa çıkarıyor.

Uzay Asansörü:
Bir gün çocuklarımız uzay asansörüne binip yörüngeye çıkacak ve zaman teleskobu sayesinde yıldızların doğuşunu ve ölüşünü ya da güneşin patlamalarını inceleyebilecekler. Çocuklarımızın neler yapabileceklerini bu filde izleyeceğiz.

3. Yaşlı Dünyamızın Vahşi Yaşamı
Hikayemiz 2081 yılında, dünyada doğmuş bir dedenin ayda doğmuş torunlarına dünyayı anlatmasını konu alıyor. Dedemiz torunlarına bir güneş tutulması sırasında dünya hakkında bilgiler veriyor; yanardağların nasıl oluştuğu, buzul çağı, dinozorların yok oluşu ve yağmurlarları bize yaşatarak anlatıyor.

Film Gösterimleri belirli saatlerdedir. Lütfen ziyaretiniz esnasında ya da öncesinde yer ayırtınız. Gösterimler en fazla 40 kişiyle yapılabilmektedir.

Keşif Küresi Ziyaret Fiyatları:
Yetişkin 3 TL, Öğrenci 2 TL.

Rahmi M. Koç Müzesi Ziyaret Günleri:
Müze Salı-Pazar günleri arasında aşağıdaki saatlerde açıktır:
Salı ve Cuma Günleri: 10:00 - 17:00 Cumartesi – Pazar ve Bayram Günleri (1 Ekim - 31 Mart): 10:00-18:00
(1 Nisan - 30 Eylül): 10:00-20:00
(Pazartesi günleri ve Dini Bayramların arife ve ilk günü ile Yeni yılın ilk günü kapalı olduğumuzu lütfen unutmayınız. Ayrıca ulusal bayramlarda yapacağımız özel programlar için lütfen müzenin internet sitesini ziyaret ederek, haberler bölümüne bakınız)

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

hiç güzel değil kendilerini ön plana çıkarmak adına saçmalamışlar 1 puanıda yorumlayabilmek için vemek zorunda kaldım
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

İstanbul Haritası İstanbul Fotoğrafları İstanbul Tarihi İstanbul Müzeleri Dini Mekanlar Tarihi Eserler Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT