Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Adres: Merkezefendi Yeniçiftlik Yolu No:1 Zeytinburnu İstanbul

Telefon: 0212 664 41 55 - 0533 206 23 38

Faks: 0212 416 45 76

Web: http://ztbb.org

E Posta: bilgi@ztbb.org

Paylaş:

1 Yorum:

istanbul.net.tr Haziran 1, 2012

Türkiye’nin tek tıbbi bitkiler bahçesidir. 14 dönümlük alanda kurulmuş, 2005 yılında açılmıştır. Zeytinburnu Belediyesi ile Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneğinin yürüttükleri proje şu hedefleri gözetmektedir:
Tıbbi bitkileri araştırmak, üretmek, tanıtmak
Bitki çeşitliliğinin korunup geliştirilmesine katkıda bulunmak
Eğitim programları için çalışma alanı ve materyal sağlamak
Tıbbi bitkilerin etkin ve güvenli kullanımlarını teşvik etmek
Tıbbi floradan faydalanma konusundaki çalışmalara zemin oluşturmak

Ekili ve etiketli tıbbi bitki sayısının 600’ü aştığı Bahçemizde, bitki atıkları doğal gübre olarak değerlendirilmekte, sentetik gübre ve ilaçlardan kaçınılmaktadır. Su israfının önüne geçmek için damlama ve yağmurlama yöntemleri kullanılmaktadır.

Araştırma Merkezi
Sağlık Araştırmaları Merkezi, yerel, geleneksel ve doğal sağlık mirasımızı değerlendirmek; tıbbi girişimlerin etkilerini ortaya koymak; insan ve tabiatın dengesine duyarlı, erişilebilir ve adil sağlık çözümleri sunmak üzere disiplinlerarası araştırmalara öncülük etmeyi; ihtisas kütüphanesi, yayınları, seminerleri, atölye çalışmaları ile bir referans ve danışma merkezi olmayı hedeflemektedir.

Herbarium
Bitkiler çiçekli haldeyken toplanmakta, pres yapılarak kurutulmakta, kartonlara yapıştırılmakta, dondurucuda bekletilmekte, etiketlenmekte ve herbarium dolaplarında muhafaza edilmektedir.

Herbarium etiketinde bitkinin Latince ismi ve isimlendireni, familyası, toplandığı yer, toplandığı yerin enlem, boylam ve yüksekliği, toplandığı habitatın özelliği, toplandığı tarih, toplayan ve teşhis eden kişinin isimleri ve bitkinin herbarium numarası yazılıdır.

Seralar
Büyük seramız dünyanın sıcak ve ılıman iklime sahip bölgelerinden gelen bitkilere en uygun şartları sağlamaktadır. Yanında küçük bir yetiştirme seramız vardır.

Laboratuar
Laboratuarımızda bitkilerin morfolojileri ve anatomileri incelenmekte, uçucu ve sabit yağ elde edilmekte, tentür, merhem, krem, parfüm, kolonya, sabun yapılmakta, Kamboçya mantarı ve kefir üretilmekte, bitki zararlılarına karşı bitki özleri hazırlanmaktadır.

Kurutma Odası
Uygun zamanlarda hasat edilen bitkilerimiz, kurutma odasındaki raflara yerleştirilerek kurutulmakta, paketlenip birkaç gün dondurucuda bekletilmekte, etiketlenip drog dolaplarında muhafaza edilmektedir.

Güneş Saati ve Tabiat Takvimi
Kaidesinde 52 haftalık tabiat takvimi, üzerinde güneş saati bulunan bu yapı orijinaldir.

Arkabahçe
Bahçemizin köpek, kedi, tavşan, ördek, horoz, tavuk, kaplumbağa, arı, kuş ve böceklere ev sahipliği yapması, özellikle çocukların tabiatı bir bütün olarak görmelerini kolaylaştırmaktadır.

Ziyaret
Bahçe hergün hava kararana kadar açıktır. Ziyaret ücretsizdir. Okullar - gruplar, rehber eşliğinde gezmek için mesaj formu veya telefonla başvurmalıdır. Ziyaret izlenimleri aynı formla iletilebilir.

Ziyaret sırasında,
Anne - baba ve öğretmenlerin küçük çocukları yanlarından ayırmaması,
Topraklara basılmaması, bitkilerin koparılmaması,
Sigara içilmemesi,
Çöplerin çöp kutularına atılması,
Fotoğraf ve film çekimi için izin alınması önemlidir.

Yol Bilgisi
Tramvay [Merkezefendi]
Metro [Zeytinburnu] » Tramvay [Merkezefendi]
Metrobüs [Cevizlibağ] » Cevizlibağ-Bakırköy minibüsü [Merkezefendi]
Tren [Zeytinburnu] » Bakırköy-Cevizlibağ minibüsü [Merkezefendi]
E-5 yolu » Topkapı anıt mezarlar » 10.yıl caddesi » Merkezefendi
E-5 yolu » Demirciler caddesi » Ambarlar caddesi » Merkezefendi
Sahil yolu » Yedikule surdibi » Merkezefendi

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

4 Nisan 2012 tarihinde, cuma günü burayı öğrencilerimle beraber gezdik. Çok beğendik. Çayırların üzerine uzandık. Hayvanları sevdik. Mühendis ablamız bizi bilgilendirdi. Kendisine teşekkür ediyoruz.
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

İstanbul Haritası İstanbul Fotoğrafları İstanbul Tarihi İstanbul Müzeleri Dini Mekanlar Tarihi Eserler Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT